ادعای بازداشت زنان معترض؛ حکومت سرپرست طالبان تأیید یا رد نمی‌کند

به دنبال اعتراض‌های پیهم زنان و دختران در واکنش به کشته شدن فعالان حقوق زن و اعمال محدودیت‌های تازه از سوی حکومت سرپرست طالبان، منابعی ادعا می‌کنند که شماری از این زنان معترض در کابل از سوی نیروهای طالبان بازداشت شده‌اند. شماری از فعالان حقوق زن تأکید دارند که طالبان روز چهارشنبه، ۲۹ جدی، دست‌کم شش تن از اعضای جنبش اعتراضی زنان را بازداشت و  شب‌هنگام خانه‌های زنان و دختران معترض را تلاشی کرده‌اند. این کار انتقاد‌های تند شهروندان را در پی داشته است. شماری از مردم می‌گویند که طالبان با وجود بسته کردن مکاتب دخترانه و دیگر مکان‌های زنانه، به خودشان اجازه می‌دهند که وارد حریم زنان شوند. این منتقدان بازداشت زنان معترض را ناشی از آپارتاید جنسیتی طالبان می‌خوانند و تأکید کرده‌اند که دیدگاه حکومت سرپرست طالبان نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده‌ است. گفتنی است که وزارت امور داخله حکومت سرپرست طالبان بازداشت این زنان را تأیید یا رد نمی‌کند و می‌گوید که هنوز جزییات در اختیار ندارد.

با روی کار آمدن حکومت سرپرست طالبان و تحولات سیاسی اخیر، زنان از بیش‌تر حقوق‌شان محروم شده‌اند. این موارد سبب اعتراض‌های زنان و دختران در بیش‌تر نقاط کشور شده است. شماری از زنان جنبش اعتراضی را تشکیل دادند و در برابر رفتار طالبان با زنان، دست به اعتراض زدند. زنان معترض باوجود تهدیدات طالبان، اعتراضات مدنی زیاد را با شعار «نان، آزادی و کار» در کابل و سایر ولایات راه اندازی کردند. با این حال، گفته می‌شود که نیروهای طالبان برای خاموش کردن این اعتراض‌ها، شماری از زنان معترض را روز گذشته در کابل بازداشت کرده‌اند و شب‌هنگام دست به تلاشی خانه‌به‌خانه زنان معترض زده‌اند.

عارفه، از دختران معترض با تأیید این موضوع، به روزنامه ۸صبح گفت که نیروهای طالبان در جریان روز گذشته، سه تن از معترضان را بازداشت کرده‌اند. او پروانه‌ ابراهیم‌خیل، تمنا زریاب پریانی و پروانه، خواهرش را کسانی خواند که از سوی نیروهای امنیتی طالبان بازداشت شده‌اند. ویدیویی که در رسانه‌ها دست‌به‌دست می‌شود نیز تمنا زریاب پریانی، از اعضای جنبش اعتراضی زنان را نشان می‌دهد که با داد و فریاد خواهان کمک می‌شود. او می‌گوید که طالبان شب‌هنگام به خانه‌اش هجوم»برده است.

این اقدام طالبان انتقادات مردم را در پی داشته است. شماری از شهروندان، بازداشت زنان معترض را ناشی از هراس طالبان از زنان می‌دانند. ناهید فرید، از اعضای مجلس نماینده‌گان حکومت پیشین می‌گوید که جنبش زنان برای طالبان به «کابوس» تبدیل شده است. به گفته فرید، زنان افغانستان علی‌رغم همه محدودیت‌ها، مبارزه دوامدار خود را برای تحقق اساسی‌ترین حقوق‌شان زیر اداره طالبان ادامه دادند. به گفته او طالبان با ترس از این مبارزه هدفمند زنان، روز گذشته به خانه‌های جمعی از زنان معترض شبیخون زده‌اند و دختران معترض را بازداشت کرده‌اند.

ناهید فرید با اشاره به بازداشت زنان از سوی طالبان، تأکید می‌کند که سندی قوی‌تر از این برای اثبات ظلم و آپارتاید جنسیتی طالبان وجود ندارد. او این گونه‌ها را «بزدلانه» توصیف می‌کند و می‌گوید که این اقدام، مشروعیت‌ طالبان را بیش از پیش زیر سوال برده است.

فواد پویا، از شهروندان کشور با انتقاد از بازداشت و بازرسی خانه‌های زنان، گفته است این اقدام نشان می‌دهد که طالبان بر خلاف گفته‌های‌شان، تغییری نکرده‌اند. سمیه رامش از فعالا حقوق زن در واکنش به بازداشت و تلاشی خانه‌ به خانه‌ زنان معترض گفته است که طالبان شش تن از دختران مبارز در کابل را با خود برده اند. او تأکید کرده است که این بازداشت‌ها نشان دهنده چهره اصلی طالبان است.

حمیرا قادری، استاد دانشگاه نیز با مطرح کردن پرسشی، از این اقدام طالبان انتقاد کرده است. او خطاب به طالبان گفته است: «سنت و غیرت افغانی‌تان به شما می‌گوید زنان به مکتب نروند، اما همان سنت و غیرت به شما جواز می‌دهد که شب به خانه دختران وارد شوید و آن‌ها را ببرید؟»

میترا مهران نیز گفته است که ‏‎طالبان پنج تن از اعضای جنبش‌های مدنی زنان افغانستان را که در روزهای پسین در واکنش به محدودیت‌های اعمال شده طالبان دست به‌اعتراض زده بودند، بازداشت کرده و به خانه شش تن دگرشان حمله کرده‌اند. او اقدام را برخلاف همه ارزش‌های فرهنگی و دینی جامعه افغانستان  خوانده و گفته است که این امر نشان می‌دهد که طالبان تحمل صدای مخالفش را ندارد.

حکومت سرپرست طالبان موضوع بازداشت این زنان را تایید یا رد نمی‌کند. عقیل‌جان عزام، معاون سخنگوی وزارت امور داخله گفت که تا کنون نهاد استخباراتی‌شان در این مورد جزییات نداده است. به این ترتیب او وقوع این رویداد را تأیید یا رد نکرد. اداره استخبارات طالبان هرچند صریح این موضوع را تایید نکرده، اما به گونه تلویحی از اعتراض زنان انتقاد کرده است. این نهاد در صفحه توییترش نوشته است که برخی از چهره‌ها برای خروج از کشور و دریافت تابعیت کشورهای غربی به ارزش‌های دینی و ملی توهین و اتهامات بی‌اساسی را علیه حکومت سرپرست طالبان و نیروهایش وارد می‌کنند. این نهاد از رسانه‌های کشور نیز انتقاد کرده و گفته است که برخی از رسانه‌ها در انتشار این ادعاها به زنان معترض کمک می‌کند. اداره استخبارات طالبان تأکید کرده است که توهین به ارزش‌های دینی و ملی مردم افغانستان قابل تحمل نیست و از رسانه‌ها خواسته است که از پوشش تظاهرات و اعتراضات زنان خوداری کنند.

گفتنی است که طالبان در دوره حکومت اول‌شان نیز قوانین سخت‌گیرانه نسبت به زنان داشتند. در آن زمان نیز زنان اجازه حضور در اجتماع را نداشتند و حق تحصیل و کار از زنان گرفته شده بود. اکنون نیز وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در حال تطبیق این قوانین بالای زنان‌اند. این در حالی است که رهبران‌ طالبان در گفت‌وگوی‌های صلح ،بارها تأکید کرده بودند که دیدشان نسبت به زنان تغییر کرده‌ است و در کنار مانع نشدن زنان در کار بیرون از خانه، زمینه تحصیل و آموزش‌شان را فراهم می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا