ادعای حمله نیروهای ویژه پولیس به «مرکز دیجیتالی» کمیسیون مستقل انتخابات

۸صبح، کابل: ناظران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله می‌گویند که قطعات ویژه پولیس یک‌شنبه‌شب گذشته قفل‌های محافظتی «مرکز دیجیتالی» را شکستانده و وارد اتاق مواد حساس انتخاباتی شده‌اند.

طبق ادعای مطرح شده از سوی ثبات‌ و هم‌گرایی، ناظران دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی نیز وارد اتاق‌های مواد حساس انتخاباتی شده‌ و به مواد حساس دست زده‌اند. «دولت‌ساز» ادعای «ثبات‌ و هم‌گرایی» را بی‌اساس، شایعه و اتهام محض می‌داند و از این دسته می‌خواهد که با اتهام‌زنی و شایعه‌پراکنی فضای بی‌اعتمادی به روند انتخابات را خلق نکند.

تاکنون منابع رسمی در وزارت امور داخله و کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد چیزی نگفته‌اند.  

محمدمحقق، از اعضای ارشد دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، در صفحه رسمی فیس‌بوکش نوشته است: «تهاجم و ورود شبانه و دزدانه نیروهاى ویژه پولیس به همراه ناظرین تیم دولت‌‎باز[دولت‌ساز] در مرکز دیجیتال سنتر کمیسیون انتخابات و شکستاندن قفل‌هاى آن مرکز، تلاش مذبوحانه براى کودتاى نظامى علیه آراى پاک مردم و بى‌اعتبار ساختن روند انتخابات است.»

هارون معترف، ناظر دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که ساعت ۱۱ یک‌شنبه‌شب گذشته از کمیسیون مستقل انتخابات خبر رسید که قطعه خاص «CRU» اتاق‌های مرکز نتایج و دستگاه‌های بایومتریک را باز کرده و در هم‌آهنگی با ناظران دولت‌ساز و در همکاری با دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات به مواد حساس دست زده و اقدام به پروسس کرده‌اند.

به گفته معترف، وضعیت از پس از چاشت روز یک‌شنبه، بیست‌وهشتم میزان، غیرعادی به نظر می‌رسید و نیروهای ویژه پولیس در همه جا حضور داشت.

او توضیح داد پس از آن‌که حمله به مولانا محمد عبدالله خنثا شد، شایعه‌ای در درون کمیسیون پیچید که گویا چند مهاجم انتحاری وارد کمیسیون مستقل انتخابات شده‌اند. مولانا محمد عبدالله روز یک‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که محافظانش یک فرد مشکوک و تفنگ‌دار را که قصد حمله بر او را داشته است، بازداشت کرده‌اند.

هارون معترف می‌گوید که پس از این حادثه کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات رخصت شدند و دارالانشای این کمیسیون نیز اعلام کرد که یک‌شنبه‌شب کار پروسس و بررسی آرا تعطیل است و ناظران می‌توانند برگردند، اما برخی از ناظران دسته انتخاباتی دولت‌ساز هم‌چنان در کمیسیون حضور داشته‌اند.

معترف در مورد این‌که آیا به آرا در مرکز دیجتیالی دست‌برد زده شده است یا نه، جزییات نداد، اما گفت که جزییات به زودی روشن خواهد شد.

در همین حال، جاوید فیصل، سخنگوی دسته انتخاباتی دولت‌ساز، می‌گوید که ادعای مطرح شده از سوی دسته انتخاباتی ثبات‌ و هم‌گرایی ادعای بی‌اساس، شایعه و اتهام محض است. او در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که دولت‌ساز توقع دارد که هیچ دسته انتخاباتی شایعه‌پراکنی‌ نکند، بی‌اعتمادی را دامن نزند و اجازه دهد که کمیسیون مستقل انتخابات کارش را به پیش ببرد. او تأکید کرد که دسته‌های انتخاباتی باید منتظر اعلام نتایج باشند و اتهام‌های بی‌جا را مطرح نکنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن