الکوزی: صادرات در برابر واردات ناچیز است

مسوولان اتاق‌های تجارت و صنایع کشور می‌گویند میزان صادرات کالای بازرگانی به کشورهای دیگر بسیار اندک است. آنان از دولت می‌خواهند در این زمینه با صادرکننده‌گان بیش‌تر همکار باشد.

خانجان الکوزی، معاون اول اتاق‌های تجارت و صنایع روز سه‌شنبه،‌ دهم میزان در یک نشست خبری که زیر عنوان «بررسی فرصت‌ها و چالش‌ها در بخش صادرات» در کابل برگزار شده بود،‌ گفت در حال حاضر با تمام تلاش‌هایی که از سوی سکتور خصوصی و دولت صورت گرفته، میزان صادرات کشور کمتر از چهار درصد واردات است. به گفته‌ی او، این صادرات بسیار اندک است و دولت باید زمینه را بیش‌تر برای افزایش صادرات هموار بسازد.

آقای الکوزی گفت: «در سال گذشته (۱۳۹۶) به ارزش ۸صد میلیون دالر صادرات داشتیم و تلاش ما این است که امسال صادرات را به بالاتر از یک میلیارد دالر افزایش دهیم.» این در حالی است که آمارهای اداره احصاییه مرکزی نشان می‌دهد که در همین سال گذشته (۱۳۹۶) به ارزش نزدیک به هفت و نیم میلیارد دالر واردات صورت گرفته است.

خانجان الکوزی، گشایش دهلیزهای هوایی را در راستای افزایش میزان صادرات موثر عنوان کرد و گفت صادرات کالای بازرگانی از طریق دهلیزهای هوایی هرچند کم است، اما توانسته زمینه را برای صادرات زمینی نیز افزایش دهد. او گفت پس از ایجاد دهلیزهای هوایی بازرگانان توانستهاند، در سال گذشته ۴۷ هزار تن میوه و سبزی را از راه بندر واگا به هند صادر کنند.

آمار اتاق‌های تجارت و صنایع نشان می‌دهد که در سال گذشته (۱۳۹۶) به ارزش بیش از ۶۰ میلیون دالر کالای بازرگانی به کشورهای دیگر صادر شده است. هرچند کالای صادراتی از پرداخت محصول گمرکی معاف است، اما نماینده‌گان سکتور خصوصی می‌گویند فساد در ادارات بیلانس‌دهی، مشکلات ترانسپورتی، نبود بازاریابی لازم در برای اقلام صادراتی در بیرون از کشور از چالش‌هایی است که صادرکننده‌گان با آن مواجه‌اند.

در همین حال، مسوولان وزارت صنعت و تجارت میزان صادرات را رو به بهبود عنوان می‌کنند و می‌گویند دولت با صادرکننده‌گان سکتور خصوصی همکار است.

اجمل حمید عبدالرحیمزی،‌ معین مالی و اداری وزارت صنعت و تجارت که در این نشست حضور داشت گفت،‌ تعهد ما در نشست بروکسل به جامعه‌ی جهانی این بود که «افغانستان وارداتی» را به «افغانستان صادراتی» بدل کنیم.

آقای عبدالرحیمزی گفت در سه سال گذشته گراف صادرات روند صعودی را پیموده است و ما به این تعهد خود نزدیک شده‌ایم. آنچنان که مسوولان وزارت صنعت و تجارت می‌گویند،‌ در حال حاضر ۸۰درصد مصارف انتقال کالای بازرگانی که از طریق دهلیزهای هوایی به کشورهای دیگر صادر می‌شوند،‌ را دولت می‌پردازد و صادرکننده‌گان سکتور خصوصی تنها ۲۰ درصد آن را می‌پردازند. آقای عبدالرحیمزی افزود دولت متعهد است سکتور خصوصی را تا حد توان مورد حمایت قرار دهد.

از سویی هم،‌ رابرت جاکوبی، رییس برنامه‌ی حوزه‌ای انکشاف زراعتی شرق که به نماینده‌گی از برنامه‌های حمایتی (USAID) در این نشست صحبت می‌کرد،‌ گفت در پنج سال گذشته تغییرات ملموسی در عرصه زراعت به وجود آمده است. او گفت تولیدات افغانستان به سوی معیاری شدن گام می‌گذارد و در تولید فرآورده‌های داخلی نسبت به پنج سال پیش، سالانه ۷۰ میلیون دالر افزایش به وجود آمده است.

 

چالش‌های دهلیزهای هوایی

چالش‌های موجود در برابر صادرات کالای بازرگانی تنها به همین موارد خلاصه نمی‌شود. بازرگانان هرچند از گشایش دهلیزهای هوایی با کشورهای آسیایی و اروپایی استقبال می‌کنند، اما می‌گویند میزان صادرات هوایی بسیار اندک و با مشکلات فراوان روبه‌رو است.

آنان نبود سردخانه، گدام، نبود لابراتوار معیاری در فرودگاه‌های کشور، نبود اسکنرهای بزرگ در دروازه‌های ورودی این فرودگاه‌ها جهت بررسی محموله‌های بازرگانی و فراهم نشدن زمینه برای برقراری ارتباط مستقیم با بازرگانان خارجی را چالش‌های دیگر فرا راه افزایش میزان صادرات بر می‌شمارند.

عبدالرحیم صدیقی، یک تن از صادرکننده‌گان میوه‌ی تازه و سبزی است. او می‌گوید از طریق دهلیز هوایی می‌توانیم تنها کالای بازرگانی را به کشورهای دیگر صادر کنیم،‌ اما برای فروش آن برای ما ویزه بازرگانی داده نمی‌شود. او گفت: «ما کالای بازرگانی را به کمیشنکاران می‌فروشیم،‌ نه به بازرگانان.»

محمدصادق یوسفزی،‌ صادر‌کنندهی دیگر میوه‌ی تازه است. او می‌گوید یک راه جداگانه برای آوردن موترهای حامل میوه تازه به داخل فرودگاه‌های کشور وجود ندارد. آقای یوسفزی گفت: «میوه تازه ما از طریق اسکنرهای کوچک تلاشی می‌شود و پس از تلاشی امنیتی،‌ باید بیست درصد محموله‌ها را برای تشریح در داخل فرودگاه باز کنیم.»

به باور آنان این امر سبب شده است که بیشترین صادرات‌شان به پاکستان باشد. آنان می‌گویند در حال حاضر ۹۵ درصد صادرات میوه تازه و سبزیجات به پاکستان صورت می‌گیرد.

در همین حال،‌ حاجی نجابت حیدری، رییس یکی از اتحادیه‌های صادرات میوه تازه در کابل،‌ گشایش دهلیز هوایی میان کابل و اروپا را یک گام مثبت عنوان کرد و گفت دیروز (دوشنبه،‌ نهم میزان) در نخستین محموله شش تن انار به اروپا صادر شده است.

آقای حیدری افزود: «از این پیش برای انتقال هر کیلو صادرات به سعودی مکلف بودیم ۱.۳۶ سنت امریکایی بپردازیم، اما اکنون این هزینه به ۰.۳۸ سنت امریکایی کاهش یافته است.»

افزون بر این، همه‌ بازرگانان از حکومت می‌خواهند برای کالای صادراتی‌شان در بیرون از کشور بازاریابی صورت گیرد. خانجان الکوزی،‌ معاون اول هیات مدیره اتاق‌های تجارت و صنایع گفت کنسولگری‌های کشورهای همسایه در کارخانه‌ها، بازارها و حتا به مندوی کابل مراجعه کرده‌اند تا از محصولات صادراتی‌شان به این کشور حمایت کنند،‌ اما حکومت ما اندک‌ترین کار را در این زمینه انجام نداده است.

در همین حال، اجمل حمید عبدالرحیمزی، معین مالی و اداری وزارت صنعت و تجارت گفت،‌ در حال حاضر ۲۱ اتشه‌ی بازرگانی در ۱۶ کشور جهان به منظور حمایت از صادرات کشور حضور دارند. آقای عبدالرحیمزی همچنان گفت،‌ دولت برای حمایت از این قشر تا حد توان همکاری می‌کند.

در حال حاضر کالای بازرگانی کشور از طریق دهلیزهای هوایی به کشورهای هند، قزاقستان، ترکیه، ‌عربستان سعودی، امارات متحده‌ی عربی و اروپا صادر می‌شود. مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت می‌گوید تا اکنون در ۱۹۰ پرواز نزدیک به سه هزار و ۳۰۰ تن کالای بازرگانی به ارزش حدود ۶۰ میلیون دالر به خارج از کشور انتقال یافته است.

دکمه بازگشت به بالا