شکایت رییس دانشگاه البیرونی از برخورد تهدیدآمیز نماینده فوق‌العاده عبدالباقی حقانی

۸صبح، کابل: به تازه‌گی یک نوار صوتی از داکتر عبدالقهار سروری، رییس دانشگاه البیرونی در رسانه‌های اجتماعی نشر شده است که در آن، او از تهدید و توهین نماینده فوق‌العاده سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت سرپرست طالبان، به اعضای رهبری آن وزارت شکایت می‌کند.

سروری که سند ماستری و دکترایش را از مالیزیا گرفته است، می‌گوید که فردی به نام امیرزاده به عنوان نماینده فوق‌العاده عبدالباقی حقانی تعیین شده است و با وی به گونه تهدیدآمیز برخورد می‌کند.

او تصریح می‌کند امیرزاده افراد مسلح دارد و هرازگاهی رییس دانشگاه را مرتد می‌خواند.

عبدالقهار سروری که در نوار صوتی خود را «رییس بی‌صلاحیت و بی‌امکانات دانشگاه البیرونی»‌ می‌خواند، تصریح کرده است که اگر قرار باشد به کارش ادامه دهد، باید توهین و تهدید نشود.

او گفته است که با توجه به شرایط، مجبور است که برای رییس‌الوزرای حکومت سرپرست طالبان نامه بنویسد و از تهدید مستقیم علیه خودش به او آگاهی دهد.

در این نوار صوتی، رییس دانشگاه البیرونی خطاب به رهبری آن وزارت می‌گوید دانشگاه کندک نظامی و مکان جاسوسی نیست که افرادی در آن برای جاسوسی و اعمال فشار گماشته شود.

عبدالقهار سروری در بخشی از حرف‌هایش می‌گوید: ««من از کدام دستگاه جاسوسی یا کندک قومی نیامده‌ام و بیکاره نیستم که تحقیر و توهین را بپذیرم. مرا بکشید، زندانی کنید، به دار بیاویزید، اما تحقیر و توهین نکنید. من مزدور و نوکر کسی نیستم».

به گفته رییس دانشگاه البیرونی، شخصی که به عنوان نماینده فوق‌العاده عبدالباقی حقانی تعیین شده است، مسوولیت مشوره‌دهی را دارد، اما این فرد به جای مشوره دادن، مزاحمت و در امور کاری دانشگاه مداخله می‌کند.

سروری می‌افزاید که این فرد دست به توهین و تحقیر می‌زند و شبیه جاسوس عمل می‌کند.

به گفته سروری، این افراد حتا در مورد اعضای خانواده او تحقیق می‌کنند و جزییات می‌گیرند.

او تأکید می‌ورزد که نهاد اکادمیک با اداره جاسوسی تفاوت دارد و باید عزت و جایگاه نهاد تحصیلاتی عالی حفظ شود.

عبدالقهار سروری گفته است که براساس خواهش کسی در افغانستان نمانده است و اسیر جنگی نیز نیست که به چشم اسیر جنگی به وی دیده شود.

رییس دانشگاه البیرونی گفته است که افغانستان بالایش حق داشته است و اکنون وی نیز به عنوان کادر علمی دانشگاه، حق دارد که از عزت و وقار نهاد تحصیلات عالی دفاع کند.

او در بخشی از این نوار صوتی، از مسوولان وزارت تحصیلات عالی می‌خواهد که از دانشگاه کندک نظامی-قومی نسازند و درک کنند که با حضور رییس دانشگاه، نماینده فوق‌العاده جایگاهی ندارد.

رییس دانشگاه البیرونی افزوده است که در چنین شرایطی، رییس دانشگاه موقف نماینده فوق‌العاده وزیر تحصیلات عالی را دارد.

به گفته سروری، او هرچند یک تاجیک بدخشانی و بی‌واسطه است، اما حق دارد که در وطن نقش داشته باشد.

به گفته او، این کشور تنها از حقانی و امیرزاده نیست، بلکه وطن همه مردم است.

رییس دانشگاه البیرونی در این نوار صوتی از سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت سرپرست طالبان می‌خواهد که یا کسی دیگر را به جای او معرفی کند و یا هم به وی صلاحیت دهد تا نظم و سیستم ایجاد شود.

به گفته وی، نیاز است به جای او کسی گماشته شود که سواد داشته باشد، جاسوس نباشد، وقار و عزب تحصیلات عالی را حفظ کند و جایگاه نهاد تحصیلی را زیر سوال نبرد.

در بخشی از این نوار، عبدالقهار سروری از پرداخت نشدن حقوق سه ماهه‌اش یادآوری می‌کند و آن را «شرم‌آور» می‌خواند.

به گفته سروری، موتر او یک بار در دوراهی بگرام تیل خلاص کرد و وی به عنوان رییس دانشگاه، حتا توان پرداخت پول تیل موترش را نداشته است و آن را شخص دیگری پرداخته است.

عبدالقهار سروری رییس دانشگاه البیرونی است و تا مقطع دکترا تحصیل کرده است.

او در هشتم جوزای سال جاری هنگامی که بس حامل استادان وکارمندان دانشگاه البیرونی دردو راهی بگرام با ماین کنار جاده‌ای برخورد، زخمی شد.

در کنار او، چهار همکار او کشته و ۱۳ تن دیگر نیز در آن رویداد زخمی شدند.

سروری که در میان زخمیان رویداد بود، پس از تداوی، صحت‌یاب شد و به کارش بازگشت.

این اولین بار نیست که کادر علمی دانشگاه‌ها از برخورد نامناسب مسوولان طالبان شکایت دارند.

شماری از آنان پیش‌تر گفته‌اند که صلاحیت‌های‌شان به گونه کامل از آنان گرفته شده است.

عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان پیش‌تر در یک نشست گفته بود که نمی‌تواند از فارغان ۲۰ سال گذشته انتظار داشته باشد.

این موقف‌گیری او در آن زمان با موجی از واکنش‌ها در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و نگرانی‌ها در مورد آسیب دیدن جایگاه کادر علمی دانشگا‌ها را در پی داشت.

دکمه بازگشت به بالا