عایشه خرم: صدای فراموش شده‌گان را فریاد می‌کنم

عبدالاحمد حسینی

عایشه خرم که به تازه‌گی به عنوان نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد انتخاب شده است، می‌گوید که جوانان در پروسه‌های مهم سیاسی از جمله پروسه صلح به حاشیه رانده‌ شده‌اند. اکنون او می‌گوید که با انتخاب شدنش به عنوان نماینده جوانان افغان در سازمان ملل، می‌خواهد از حقوق آنان پاسداری و صدا و خط سرخ آنان را در پروسه‌ی صلح را به گوش جهانیان برساند.

عایشه خرم ۲۰ سال دارد و متولد دوره‌ی مهاجرت خانواده‌اش در پاکستان است. او می‌گوید که خانواده‌اش در نتیجه جنگ‌های ویران‌گر به پاکستان مهاجر شده‌اند. او پس از مهاجرت به پاکستان در شهر پشاور مسکن‌گزین می‌شود. در پنج‌ساله‌گی با خانواده‌اش پس از حمله امریکا به طالبان در افغانستان و شکست آن گروه، در سال ۱۳۸۳ به کشورش باز می‌گردد.

عایشه پس از برگشت به کشور و با پره کردن هفت‌ساله‌گی، مکتب را در لیسه‌ی عالی ملالی آغاز کرد. خرم دوره ابتدایی و لیسه را در لیسه عالی ملالی به پایان رساند. عایشه پس از فراغت از مکتب، در سال ۱۳۹۵ در امتحان عمومی کانکور، با ۳۰۰ نمره به رشته‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل راه یافت. همین اکنون عایشه دانشجوی سال سوم رشته روابط بین‌الملل در دانشگاه کابل است.

عایشه در کنار آموزش‌گیری، به فعالیت‌های اجتماعی و رسانه‌ای نیز پرداخته است. او می‌گوید که از صنف دهم به بعد برای روزنامه «ویسا» در بخش‌های مختلف مقاله می‌نوشته است. افزون بر این‌ها، نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد، با «افغانستان تایمز» و «کابل نیوز» نیز به عنوان ویراستار کار کرده است.

به گفته‌ی عایشه خرم، او به عنوان یک دانشجوی فعال در برنامه‌هایی شبیه‌سازی سازمان ملل متحد شرکت کرده و توانسته است جایزه‌های مختلفی به دست آورد.

کنفرانس شبیه‌سازی سازمان ملل متحد، یکی از شیوه‌های نوین آموزش است. از این برنامه برای تحکیم روابط میان جوانان، آشنایی با تشکیلات سازمان ملل متحد و ارتقای سطح علمی دانشجویان استفاده می‌شود.

با این حال او می‌گوید که با شرکت در این کنفرانس‌ها و در صحبتی که با جوانان داشته است، در یافته که اکثر جوانان از حقوق‌شان آگاهی ندارند. از این رو، عایشه می‌گوید که با درک وضعیت ناگوار کشور و در حاشیه قرار داشتن جوانان در عرصه‌های سیاست‌های کلان کشوری، تصمیم گرفته است برای احراز این پست نامزد شود.

او برای کسب مقام نماینده‌گی جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد، چهار مرحله سخت را پشت سر گذاشته است. علاوه بر او، ۸۰ جوان دیگر نیز خودشان را برای احراز این پست نامزد کرده بودند. بانو خرم می‌گوید، که با پشت سر گذاشتن سه مرحله، توانسته است که با سه تن دیگر در مرحله نهایی راه پیدا کنند.

او می‌گوید که در مرحله نهایی، او با سه تن دیگر، با طرح موضوعی در مورد «خطوط سرخ در گفت‌وگوهای صلح» در حضور هیأت داوران سخنرانی و به رقابت پرداخته است. این رقابت از سوی تدامیچی یاماماتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، ادریس زمان، معین سیاسی وزارت امور خارجه، پیتر پروگل، سفیر آلمان در افغانستان و سوفیا رامیار، مدیر اجرایی مؤسسه اندیشه‌وران داوری شده است.

سرانجام طرحی که عایشه خرم در رابطه به موضوع خط سرخ در گفت‌وگوهای صلح داده است، او را از سایرین متمایزتر ساخته است، از این رو برای یک‌سال به عنوان نماینده جوانان در سازمان ملل متحد گزینش شده است.

عایشه می‌گوید که در گفت‌وگوهای صلح، خط سرخ تمامی مردم افغانستان، قانون اساسی، آزادی بیان، حقوق زنان و کودکان و هم‌چنان حقوق بشر است. به همین دلیل عایشه می‌گوید که اکنون به عنوان نماینده جوانان افغان در سازمان ملل متحد، چالش‌ها و فرصت‌های جوانان افغان را با رهبران و نماینده‌گان جهان در میان می‌گذارد و فرصت‌های بیش‌تری برای جوانان ایجاد می‌کند.

قرار است او از دسامبر ۲۰۱۹ میلادی برای یک‌سال، از جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد نماینده‌گی کند و مشکلات جوانان افغان را با رهبران جهان در میان بگذارد.

 عایشه می‌گوید که پس از آغاز کارش به عنوان نماینده جوانان افغان در سازمان ملل متحد، با جوانان افغانستان در تمامی ولایات، دیدار و صحبت می‌کند. او وظیفه دارد که با جوانان در مورد صلح و امنیت کار کند. هم‌چنان طرح و خطوط سرخ جوانان در رابطه به گفت‌وگوهای صلح را بشنود و این طرح‌ها را با رهبران جهان در میان بگذارد.

بر اساس اهداف قطع‌نامه «۲۲۵۰» سال ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد، نماینده‌گان جوانان کشورها در مقر این سازمان مسایل مربوط به جوانان را مورد بحث قرا می‌دهند.

گفتنی است که پیش از این رامز بختیار، به عنوان نماینده‌ی جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد انجام وظیفه کرده است و قرار است با آغاز کار بانو خرم، کارش در این بخش پایان یابد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن