روایت زنی که ندانسته گرفتار ایدز شد

محمدحسین نیک‌خواه

برخی بیماری‌های کشنده ناخودآگاه در ذهن افراد ترس ایجاد می‌کند و بسیاری آن‌ها را هیولا می‌پندارند و حتا از شنیدن نام آن‌ها هراس دارند. ایدز یکی از همین بیماری‌ها است که اکثر مردم در مورد آن معلومات کافی نداشته و تصور اشتباه دارند.

افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، داستان‌های جالب و در عین حال دردآوری دارند و سرگذشت آن‌ها می‌تواند درس بزرگی برای دیگران باشد.

مینا (نام مستعار) زنی که ناخواسته و ندانسته به ایدز مبتلا شد و با وجود همه‌ی سختی‌ها و مشکلات در مقابل این بیماری کشنده تسلیم نشد و تاکنون مبارزه کرده است.

بیماری از شوهر مینا منتقل شد و او در مراسم فاتحه‌خوانی شوهرش از زبان فرد دیگری شنید که شوهرش ایدز داشته است. بسیاری از کسانی‌ که ایدز دارند، به خاطر برخورد نادرست جامعه و حتا اعضای خانواده بیماری خود را پنهان می‌کنند.

با آن‌که طی سال‌های اخیر شمار اشخاص مبتلا به این بیماری افزایش یافته، اما به گفته‌ مقام‌های صحی محلی در هرات بودجه درمان و مقابله با ایدز کاهش یافته است. به زبان ساده می‌توان گفت ایدز سیستم دفاعی بدن را ضعیف می‌کند و بیماری‌های عادی مثل سرما‌خورده‌گی می‌تواند سبب مرگ فرد شود.

تصور نادرست و معلومات اندک

ایدز، از جمله بیماری‌های کشنده است که بسیاری‌ در مورد آن معلومات اندک و تصور نادرست دارند. به باور پزشکان، همین امر سبب شده که بسیاری بیماری‌شان را پنهان کنند و در مورد آن چیزی نگویند.

یکی از راه‌های انتقال ویروس HIV که سبب بیماری ایدز در افراد می‌شود، مقاربت جنسی است. این مسأله سبب شده که خیلی‌ها در مورد ایدز تصور منفی داشته باشند و به مبتلایان آن با چشم بد نگاه کنند.

پزشکان می‌گویند این ویروس از راه‌های دیگر مثل خون آلوده، سوزن آلوده، تیغ ریش‌تراشی، افزار جراحی و دندان‌پزشکی آلوده و از مادر به جنین سرایت می‌کند و نباید به  افرادی که ایدز دارند، دید منفی داشت.

داکتر عارف شهرام، مسوول برنامه‌ ملی کنترل ایدز، امراض مقاربتی و زردی‌ سیاه در ریاست صحت‌ عامه هرات، باور دارد که طی سال‌های اخیر با افزایش میزان آگاهی‌دهی، معلومات مردم نسبت به ایدز زیاد شده و دیدگاه‌شان تغییر کرده است.

با این وجود ناامنی و نبود بودجه کافی برای آگاهی‌دهی و درمان بیماران، مشکلاتی است که بر سر راه مبارزه با بیماری ایدز در هرات وجود دارد.

طی سال‌های اخیر با وجود افزایش شمار مبتلایان، بودجه حکومت و نهادهای همکار خارجی برای مقابله با ایدز کم شده و شمار مراکز درمانی این مرض در هرات از ۱۰ مرکز به سه مرکز کاهش یافته است.

نگرانی از افزایش شمار مبتلایان

در سال ۱۹۸۸ میلادی اول دسامبر به عنوان روز جهانی ایدز نام‌گذاری شد و از آن در کشورهای گوناگون گرامی‌داشت می‌شود. بر اساس آمار وزارت صحت‌ عامه کشور، نتایج یافته‌های سازمان صحی جهان (WHO) و دفتر ملل متحد برای مبارزه با ایدز (UNAIDS) که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان می‌دهد که در سراسر جهان ۳۷٫۹ میلیون انسان مبتلا به ایدز هستند، ۱٫۷ میلیون واقعه جدید ثبت شده و ۷۷۰ هزار تن جان‌های‌شان را به خاطر این بیماری از دست داده‌اند.

بر همین اساس از سال ۱۹۸۹ میلادی تا اخیر عقرب سال روان خورشیدی، در مجموع دو هزار و ۸۸۳ مورد بیماری ایدز در افغانستان به ثبت رسیده است که ۷۵ درصد آن مردان و ۲۵ درصد دیگر زنان هستند. در بین این افراد ۱۶۷ کودک زیر ۱۵ سال مبتلا به ایدز نیز هستند. آماری که از دید وزارت صحت‌ عامه افغانستان، تکان‌دهنده است.

در ولایت هرات هم تاکنون ۳۰۶ مورد مثبت بیماری ایدز ثبت شده است. ۲۵۴ مرد، ۴۵ زن و هفت کودک در میان مبتلایان ثبت شده وجود دارند. در سال روان خورشیدی هم ۱۸ واقعه جدید ثبت شده که نُه مورد آن مرد و نُه مورد دیگر زن بوده‌اند.

هرچند شمار مبتلایان ایدز در افغانستان نسبت به کشورهای ایران و پاکستان کم‌تر است، اما به خاطر نفوس کم‌تر افغانستان نسبت به این کشورها و مشکلاتی که در روند درمان بیماران وجود دارد، همین تعداد هم برای مقام‌های صحی افغانستان نگران‌کننده است.

خواجه‌بصیر جامی، مسوول مرکز VCT، مرکز مشوره‌دهی و تداوی ایدز در شفاخانه حوزه‌ای هرات باور دارد که ویروس HIV در هرات بیش‌تر از راه سرنگ آلوده بین معتادان مواد مخدر منتقل می‌شود.

از سوی دیگر زمری حصین، مسوول شفاخانه ترک اعتیاد دولتی هرات، تأکید دارد که این نهاد برنامه‌های آگاهی‌دهی و استفاده از تابلیت «میتادون» به ‌جای تزریق مواد را برای معتادان راه‌اندازی کرده‌ است.

ایدز از شوهرم به من منتقل شد

در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی مبارزه با ایدز، سراغ بیمارانی را گرفتم که مبتلا به این بیماری هستند. در این مراسم هیچ بیماری اشتراک نکرده بود. داکتران، زنی را معرفی کردند که از مدتی قبل گرفتار ایدز شده است.

این زن ابتدا حاضر نبود مصاحبه کند و نمی‌خواست در مورد بیماری خود چیزی بگوید. وقتی با وی تلفنی صحبت کردم، حاضر به مصاحبه شد، به شرط آن‌که نام و تصویرش جایی نشر نشود.

مینا (نام مستعار) زنی ۳۶ ساله است که بیماری ایدز از شوهرش به او منتقل شده است. پس از ازدواج متوجه می‌شود که شوهرش از لحاظ جسمی ضعیف است، زیاد تب می‌کند، سردرد می‌شود و در کل وضعیت جسمی خوبی ندارد. شوهر و اعضای خانواده‌اش بیماری ایدز را از پنهان و علت مشکلات جسمی را سرطان عنوان کردند.

پس از حدود پنج سال زنده‌گی مشترک، شوهر مینا وفات می‌کند و یکی از اقوامش در مراسم فاتحه‌خوانی می‌گوید شوهرت مبتلا به ایدز بوده است. او زمانی می‌داند که شوهرش ایدز داشته که کار از کار گذشته و از همسرش سه کودک داشته است.

با دنیایی از ترس و استرس در حالی ‌که پاهایش توان راه رفتن نداشته است، برای انجام آزمایش به یک شفاخانه‌‌ی غیردولتی در هرات می‌رود. نتیجه آزمایش ایدز منفی است و اندکی خیال مینا راحت می‌شود. او به یک آزمایش بسنده نمی‌کند و چند بار آزمایش خون انجام می‌دهد. سرانجام معلوم می‌شود که ویروس از شوهرش به او سرایت کرده است.

این بدترین خبر برای مینا بود و او امید خود را کاملاً از دست می‌دهد، تا جایی که نمی‌خواهد شفاخانه را ترک کند. اموال خود را تقسیم کرده می‌گوید دیگر نمی‌تواند زنده بماند. با کمک اعضای خانواده روحیه می‌گیرد تا با ایدز مبارزه کند. خبر خوشحال‌کننده این است که  کودکان او تاکنون ایدز نگرفته‌اند و ویروس در خون‌شان دیده نشده است.

مینا به خاطر بیماری، شغل خود را از دست می‌دهد و گاهی مشکلات زنده‌گی چنان بر سرش سنگینی می‌کند که در خلوت تنهایی خود آرزوی مرگ می‌کند. او حالا به الگویی برای دیگر زنان مبتلا به ایدز بدل شده و تجربه مبارزه با ایدز را با آن‌ها در جلسات مشوره‌دهی شریک می‌کند.

 یگانه آرزوی مینا، پیدا کردن شغل است تا بتواند امید بیش‌تری برای ادامه زنده‌گی داشته باشد. شعار او برای مبارزه با ایدز این است: «ایدز هیولا نیست، از آن نترسید!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن