وزیر زراعت: برای مبارزه با خشک‏سالی از اجرای پروژه‎های بزرگ می‎گذریم

وزیر زراعت، آبیاری و مالداری می‎گوید در صورت افزایش میزان خشک‏سالی، این وزارت آماده است که از اجرای پروژه‎های بزرگ بگذرد تا بتواند با زیان‎‎های ناشی از چالش خشک‎سالی مبارزه کند.

در جلسه‏ی روز دو شنبه (۲۴ ثور) مجلس نماینده‏گان که مسئولان مبارزه با خشک‏سالی و رسیده‏گی به حوادث طبیعی برای استجواب فرا خوانده شده بودند، نصیراحمد درانی، وزیر زراعت گفت که این وزارت حاضر است در صورت بلند رفتن میزان زیان‌های خشک‌سالی، پروژه‌های کلان خود -مانند ایجاد بندها- را متوقف کرده و پول آن را هزینه‌ی بهبود وضعیت مالداری در کشور کند.

آقای درانی گفت که این وزارت، از قبل وضعیت خشک‌سالی را پیش‌بینی کرده بود و به همین خاطر، برنامه‌های موثر برای کمک به مالداران آسیب‌پذیر در ولایت‌هایی داشت که خشک‌سالی در آن بیشتر بود.

به گفته‏ی وزیر زراعت، درجه‎ی تهدید ولایت‏ها از ناحیه‏ی خشک‎سالی با درنظرداشت شاخص‎های پوشش NDVI  تعیین شده است. این شاخص‌ها، بر اساس نقشه و ارقامی که توسط ایستگاه‎های هوا شناسی ایالات متحده‌ی امریکا گرفته شده و مقدار بارنده‎گی را نشان می‏دهد. پانزده ولایت کشور با تهدید درجه یک خشک‏سالی مواجه است؛ این پانزده ولایت، شامل ولایت‌هایی چون جوزجان، بادغیس، فاریاب، غور، ارزگان، زابل، قندهار،  هلمند، سمنگان، بلخ، بغلان، هرات، فراه و نیمروز است.

وزیر زراعت همچنان شش ولایت مانند وردک، لوگر، تخار، پکتیار ، نورستان و سرپل را مواجه با تهدید درجه دوم خشک‎سالی خواند و افزود که سیزده ولایت دیگر مانند غزنی، دایکندی، بامیان، کاپیسا، پروان، پنجشیر، کابل، لغمان، بدخشان، ننگرهار، کنر، پکتیکا و خوست با تهدید درجه سوم خشک‎سالی روبه‌رو اند.

وزیر زراعت تصریح کرد که این وزارت، در نظر گرفته است در ولایت‎هایی که زیر تهدید درجه یک خشکسالی است، ۶۰ درصد مواشی در نظر گرفته شود، ولایت‎های مواجه با تهدیدهای درجه دوم ۴۰درصد و ولایت‎های درجه سوم باید ۲۰ درصد تحت پوشش باشد.

وزیر زراعت گفت که تا اکنون قرارداد بیش از ۹ هزار متریک تن مواد خوراکی حیوانی امضا شده و در ولسوالی‌های آسیب‌پذیر ولایت‌های جوزجان، فاریاب، غور، بادغیس و هرات روند توزیع این مواد آغاز شده است و به سرعت ادامه دارد.

آقای درانی اذعان داشت که در ولایت‌های آسیب‌پذیر، روند توزیع مواد خوراکی حیوانی جریان دارد و وزارت زراعت، برای کمک‌کردن بیشتر به مالداران آسیب دیده، طرح‌های دیگری هم مد نظر دارد که در صدد افزایش منابع مالی‌شان است و این وزارت توانسته است تا این دم از منابع مختلف برای مالداران آسیب‌پذیر زمینه‌های کمک را فراهم کند. او افزود: «ما ۵۰۲ میلیون افغانی دیگر در اختیار داریم که پس از پروسس و قرارداد، می‌شود از آن، ۱۳ هزار و ۲۰۰ متریک تن مواد خوراکه‌ی حیوانی خرید کنیم و به مالداران آسیب‌دیده‌ی ۱۵ ولایت، توزیع کنیم.»

وزیر زراعت درباره‌ی آماده‌گی‌ها برای توزیع گندم در ولایت‌های خشک‌سالی زده خاطرنشان کرد که این وزارت ۱۰۰ درصد آماده‌ی توزیع گندم به نیازمندان است و در ذخایر خود، گندم کافی برای توزیع در ولایت‌های مختلف دارد که سراسر افغانستان را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما شناسایی و تثبیت نیازمندان برای توزیع این گندم‌ها، مربوط وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث است و وزارت زراعت هر لحظه‌ای که نیاز باشد، برای توزیع، گندم کافی دارد.

در عین حال محمداسلم سیاس، معین وزارت دولت در امور رسیده‎گی به حوادث نیز از آماده‏گی برای مبارزه با خشک‏سالی و سایر حوادث خبر داد و گفت این وزارت برنامه‏ی اجرایی مبارزه با خشک‎سالی را با مشارکت نهادهای دولتی، دفترهای سازمان ملل متحد و سایر نهادی مربوط تهیه و ترتیب کرده است.

بر اساس سخنان معین وزارت دولت در امور رسیده‏گی به حوادث، دفترهای سازمان ملل آماده است که  ۷۸ هزار و ۶۰۰ متریک تن مواد غذایی کمک کند  و ۴۰ هزار نفر را در بخش بهداشت، ۸ هزار و ۴۰۰ تن را در بخش تغذی و به ۱۷۵ هزار تن در بخش آب آشامیدنی در ۲۰ ولایت مواجه با خشکسالی، رسیده‎گی کند.

آقای صیاد یادآور شد که طبق این برنامه، کمک‎ها به ولایت‏های آسیب‏پذیر از ناحیه‏ی خشک‎سالی در سه مرحله قابل اجرا است. این سه مرحله شامل عاجل، میان مدت و درازمدت می‎شود و فعلاً وزارت دولت در امور رسیده‏گی به حوادث، برای ۴۱هزار و ۴۲۲ خانواده مواد غذایی، برای۱۰هزار و ۹۱۱ خانواده مواد غیرغذایی و در مجموع برای ۵۲هزار و ۳۴۰ خانواده مواد غذایی و غیر غذایی در سطح ولایت‎ها و ولسوالی‎ها ذخیره دارد. وی افزود که: «در تمام ولایات مبلغ ۱۴۴میلیون و ۸۶۷هزار و ۵۶۴ افغانی را به هدف رسیده‏گی فوری به کسانی که از هرنوع حادثه ممکن متضرر شوند، آماده دارد.»

در کنار حوادث طبیعی و جنگ که باعث بیجا شدن شهروندان افغانستان می‏شود، امسال خشک‎سالی نیز یکی از نگرانی‎های جدی است که می‎تواند سبب از بین رفتن زراعت، مواشی و درختان مثمر و غیر مثمر شود و حتا مردم را با چالش کمبود آب آشامیدنی مواجه کند. موجودیت این تهدید در سراسر کشور سبب شده است که مجلس نماینده‏گان مسئولان مبارزه با خشک‎سالی و حوادث را به مجلس فرا بخوانند.

دیدگاه are closed.