توافق دو طرف درگیر در سودان بر سر بیانیه قانون اساسی

محمدحسن لبات، نماینده اتحادیه آفریقا برای میانجی‌گری در مناقشه طرف‌های درگیر در سودان، اعلام کرد که دو طرف روز شنبه، ۱۲ اسد، بر سر «بیانیه قانون اساسی» به توافق رسیدند.

لبات گفته است که این بیانیه شامل اختیارات دولت موقت مشترک، استقرار نیروهای امنیتی و عفو مقام‌های ارشد ارتش در رابطه با خشونت علیه تظاهرکننده‌گان می‌شود.

به گزارش دویچه‌وله، لبات افزود که این بیانیه طی مراسمی امضا خواهد شد. مذاکراتی نیز برای جزییات فنی مراسم امضای این بیانیه صورت خواهد گرفت.

بعد از اعلام این توافق، خبرنگاران شروع به کف ‌زدن کردند. بعد از آن نماینده‌گان ارتش جلسه را ترک کرده و نماینده‌گان مخالفان به پرسش‌های رسانه‌ها پاسخ گفتند.

ابراهیم‌‌الامین، رهبر معترضان گفت که هنوز نیز بر سر برخی مسایل حساس مانند امنیت، استقلال قوه قضایی و اختیارات کابینه توافق صورت نگرفته و باید دیدارهای بیش‌تری صورت گیرد.

مسأله دیگری که هنوز مورد مناقشه است، ادغام نهاد شبه‌نظامی RSF یا نیروهای پشتی‌بانی سریع است که جنبش اعتراضی آن را مسوول کشتار تظاهرکننده‌گان می‌شناسد.

محمد‌حمدان دقلو، فرمانده این نیروها، در حال حاضر معاون رییس شورای نظامی حاکم بر سودان است.

در نیمه ماه گذشته شورای نظامی و نماینده‌گان غیرنظامیان بر سر پیمان تقسیم قدرت به توافق رسیدند. آن‌ها توافق کردند که یک دولت انتقالی به مدت سه سال و سه ماه اداره امور را به دست بگیرد.

تشکیل یک شورای حکومتی متشکل از شش غیر‌نظامی و پنج نظامی هم بخش دیگری از این توافق بود. رهبری شورا برای ۲۱ ماه در دست یک نظامی و برای ۱۸ ماه در دست یک غیر‌نظامی خواهد بود.

این توافق بعد از ماه‌ها ناآرامی به دست آمد. به گفته داکتران، در سوم جون در میانه این ناآرامی‌ها در اقدام ارتش ۱۳۶ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

داکتران نزدیک به مخالفان می‌گویند که در مجموع از شروع اعتراضات در دسامبر سال گذشته تا کنون بیش از ۲۵۰ نفر جان خود را از دست دادند.

در ۱۱ اپریل عمرالبشیر، رییس‌ جمهور دیرپای سودان، توسط ارتش سرنگون شد و شورای نظامی قدرت را در دست گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن