نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل علیه روسیه رای می‌دهد

۸صبح، کابل: خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع گزارش داده است که افغانستان و میانمار به قطع‌نامه مجمع عمومی سازمان ملل در واکنش به حملات تهاجمی روسیه به اوکراین، رای می‌دهند.

به این ترتیب، افغانستان و میانمار حملات نیروهای روسی بر اوکراین را محکوم می‌کنند.

قطع‌نامه سازمان ملل که یک نسخه آن به خبرگزاری فرانسه رسیده است، نشان می‌دهد که در آن، تصمیم روسیه برای افزایش آماده‌گی نیروهای هسته‌ای محکوم شده است.

همچنان در این قطع‌نامه از روسیه خواسته شده است که به گونه فوری نیروهایش از اوکراین را خارج و حاکمیت کی‌یف را احترام کند.

با این حال، دو سوم اعضای مجمع عمومیوباید برای تصویب این طرح رای مثبت دهند.

به گفته خبرگزاری فرانسه، نماینده‌گان افغانستان و میانمار در حالی رای‌شان را به کار می‌برند که از حاکمان کنونی‌شان نماینده‌گی نخواهند کرد.

آنان نماینده‌گان حکومت‌های پیشین کشورشان اند که چند ماه پیش سقوط کردند.

با آن‌که کابل و حکومت نظامی میانمار سفیران‌شان را در سازمان ملل معرفی کرده‌اند، اما آنان از سوی اعضای این سازمان به رسمیت شناخته نشده‌اند.

معلومات خبرگزاری فرانسه نشان می‌دهد که افغانستان و میانمار از حامیان مشترک‌ این قطع‌نامه‌اند و به جای رای مخالف یا ممتنع، قصد تأیید قطع‌نامه را دارند.

قطع‌نامه‌های مجمع عمومی برخلاف قطع‌نامه‌های تصویب‌شده توسط شورای امنیت، غیرالزام‌آور است، اما رای قوی در آن، انزوای روسیه در صحنه جهانی را برجسته می‌کند.

گفتنی است که این قطع‌نامه توسط کشورهای اروپایی و با هماهنگی اوکراین تنظیم شده است.

حدود ۱۰۰ کشور از مجموع ۱۹۳ کشور در سازمان ملل متحد از این قطع‌نامه حمایت کرده‌اند؛ قطع‌نامه‌ای که روسیه با استفاده از حق وتوی خود از آن ممانعت می‌کند.

خبرگزاری فرانسه گفته است که مسکو نمی‌تواند در جریان این نشست به حمایت ونزویلا تکیه کند، زیرا حق رای این کشور متحد زوسیه برای چندین سال به حالت تعلیق درآمده است.

طبق معلومات، دلیل ای موضوع نیز قرض‌های ونزویلا به سازمان ملل است که در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون دالر رسیده است.

دکمه بازگشت به بالا