عضویت افغانستان در سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی رفع تعلیق شد

۸صبح، کابل: سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی تعلیق عضویت افغانستان در این سازمان را برداشته است.

طبق اعلام این سازمان، پس از اعتبارسنجی دوم، افغانستان در اجرای استندردهای سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی پیش‌رفت‌هایی چشم‌گیر داشته است.

 این پیش‌رفت‌ها در بخش اعطای جوازنامه‌ها، قراردادها، اصلاح شرکت‌های دولتی و هزینه‌های نیمه مالی به دست آمده است.

افغانستان از سال ۲۰۱۰ میلادی به این سو عضو سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی است.

عضویت افغانستان یک سال پیش به دلیل تکمیل نکردن شرایط اعتباردهی، به تعلیق درآمده بود.

وزارت معادن و پترولیم در گذشته خواستار اعتباردهی زودهنگام شده بود.

در اعلامیه وزارت معادن و پترولیم که به مناسبت رفع تعلیق عضویت افغانستان در سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت در صنایع استخراجی نشر شد، آمده است که در بخش در تصدی‌ها و تامین شفافیت در پروسه اعطای قراردادها و جوازها اصلاحات اعمال شده است.

طبق اعلام وزارت معادن و پترولیم، با رفع تعلیق عضویت در افغانستان در سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی، بخشی از تعهدات جینوا عملی شده است.

سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی نیز گفته است که افغانستان به رغم چالش‌ها بسیار می‌تواند به شفافیت دست یابد.

یکی از این چالش‌ها معدن‌کاری غیررسمی برشمرده شده است.

طبق معلومات سازمان بین‌المللی ابتکار صنایع استخراجی، افغانستان سالانه ۴۵ میلیون دالر از استخراج معادن درآمد به دست می‌آورد، اما تخمین زده می‌شود، بیش از شش برابر آن در اثر معدن‌کاری نظارت‌نشده و در مقیاس کوچک ضایع می‌شود.

با این حال، تا ۲۸ اپریل سال ۲۰۲۲ میلادی به افغانستان فرصت داده شده است تا شکاف در اجرای استندردهای سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی را برطرف کند.

دکمه بازگشت به بالا