نخستین محموله تجارتی افغانستان از مسیر راه لاجورد به ترکیه رسید

۸صبح، کابل: مسوولان وزارت صنعت و تجارت کشور می‌گویند که نخستین محموله تجارتی محصولات داخلی افغانستان از طریق راه لاجورد به ترکیه رسیده است.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، به ۸صبح گفت که نخستین محموله تجارتی محصولات افغانستان از مسیر راه لاجورد روز شنبه هشتم جدی، به ترکیه رسید و قرار است روز چهارشنبه مراسمی نیز در پیوند به انتقال اولین محموله تجارتی افغانستان به ترکیه، در آن کشور برگزار شود.

آقای قوقندی افزود که مقصد اصلی این محموله تجارتی کشور ترکیه بود.

 رییس جمهور غنی روز پنج‌شنبه بیست‌ودوم قوس، راه لاجورد را افتتاح کرد. با گشایش این راه، نخستین محموله تجارتی محصولات داخلی افغانستان راهی ترکیه شد. 

نخستین محموله‌های تجارتی افغانستان که به وسیله‌ ۹ موتر باربری از طریق راه لاجورد به ترکیه انتقال یافته است، شامل تار پنبه، کشمش، تخم تربوز و کنجد است. این محموله حدود ۱۸۰ تن وزن دارد.

نقطه شروع راه لاجورد افغانستان است. این راه در بندر ترکمن‌باشی در ترکمنستان ختم می‌شود و از آن‌جا از مسیر شهر باکوی آذربایجان به شهر تفلیس در گرجستان می‌رسد. راه لاجورد از گرجستان به قارس ترکیه و از آن‌جا به استانبول و سپس به اروپا وصل می‌شود.

 موافقت‌نامه‌ راه لاجورد میان وزیران امور خارجه افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، معین وزارت امور خارجه ترکیه و معاون اول شرکت سهامی خطوط آهن آذربایجان در حاشیه‌ هفتمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی – منطقه‌ای در مورد افغانستان در ۲۴ عقرب ۱۳۹۶ امضا شده بود.

دکمه بازگشت به بالا