سکینه یعقوبی برنده جایزه یک میلیون دالری شد

سکینه یعقوبی رییس انستیتوت آموزشی افغان برنده جایزه یک میلیون دالری «اوپس» در سال ۲۰۱۳ شد.

این جایزه به کسانی داده می‌شود که برای حل مشکلات جامعه شان کاری انجام داده باشند. فعالیت انسان دوستانه و اجتماعی آنها باید در عرصه مبارزه با فقر، بیسوادی، گرسنگی، بیماری و بی عدالتی صورت گرفته باشد.

به گزارش بی بی سی «مرکز برکلی دانشگاه جورج تاون برای دین، صلح و امور جهانی» در امریکا این جایزه را به خاطر فعالیت‌های چندین ساله خانم سکینه یعقوبی در عرصه آموزش و پرورش و صحت به او داده است.

سکینه یعقوبی پس از حضور نیروهای ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق در افغانستان، به امریکا رفته و تحصیلات خود را در دانشگاه کالیفورنیا در استوکتون انجام داده است. او ماستری در رشته صحت عمومی از دانشگاه لوما لیندا دارد.

خانم یعقوبی برای یک سال در دانشگاه دیترویت کار کرده و بعدا از سوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ استخدام شده است.

آغاز فعالیت‌های اجتماعی و بشردوستانه او از همین جا شروع می‌شود، زمانی که او به اردوگاه‌های مهاجرین افغان در پاکستان می‌رود.

او با درک اهمیت آموزش و پرورش، به همکاری عالمان دین، کلاس‌های درسی را راه اندازی کرد که به زودی در آن بیش از ۳۰۰ دانش آموز ثبت نام کردند.

در سال بعد سکینه ۱۵ مکتب برای ۲۷ هزار دانش آموز با حمایت مالی کمیته بین‌المللی مهاجرین ایجاد کرد. او تمام مکاتب را نظارت می‌کرد، معلمان را آموزش می‌داد و مسایل صحی و صلح را در مضامین درسی آنان گنجانده بود.

وقتی کمیته بین‌المللی مهاجرین در سال ۱۹۹۵ با کمبود بودجه مواجه شد، مکاتب بسته شد و خانم یعقوبی، انستیتوت آموزش افغان را با ۲۰ هزار دالر شخصی خودش تاسیس کرد.

فعالیت‌های خانم یعقوبی، گسترش یافت و اکنون او با جواز رسمی از وزارت‌های صحت، معارف، امور زنان و کار و امور اجتماعی در ولایات کابل و هرات فعالیت می‌کند.

انستیتوت آموزشی افغان اکنون ۵۲ مرکز آموزش ابتدایی، عالی، فرهنگ و هنر و فعالیت‌های در زمینه تامین معیشت دارد.

دولت افغانستان به این نهادها هیج گونه کمک مالی نمی‌کند و تمام خدمات این مراکز رایگان است.

تربیت معلم و خدمات آموزشی و صحی برای زنان و کودکان مهم‌ترین فعالیت‌های این نهاد است که با بودجه ۱.۷ میلیون دالر با ۴۸۰ کارمند فعال است.

خانم سکینه یعقوبی می‌گوید که از جایزه «اوپس» برای گسترش فعالیت‌های انستیتوت آموزشی افغان استفاده خواهد کرد.

آرزوی او، افغانستانی آزاد با شهروندان تحصیل کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن