خاطرات جنگ افغانستان در نمایشگاه عکس کانادا

برای بسیاری از سربازان و افسران کانادایی، جنگ در افغانستان و حضور در ولایتی که زمانی پایگاه اصلی و مقر فرماندهی طالبان مسلح بود، کار دشواری بوده است، از میان ۴۰ هزار سرباز کانادایی که به صورت دورانی در افغانستان مأموریت داشته‌اند، حدود دو هزار تن آنان جراحت برداشته و ۱۵۷ سرباز و افسر نیز کشته شده‌اند. جراحات برخی از سربازان، مانند جراحات مایک ترونر، شدید و غیر قابل التیام است. برخی‌ها صدمه‌ی روانی دیده‌اند و از این میان، شماری نیز به خاطر صدمات شدید روحی، دست به خودکشی زده‌اند.


برشنا نظری – کانادا

مایک ترونر، سرباز کانادایی که حدود ۱۰ سال قبل در نتیجه انفجار یک ماین در افغانستان به شدت جراحت برداشته بود، با وقار و متانت این‌جا در کانادا ایستاده است. او ایستاده است، اما نه بالای پا‌هایش، بلکه بالای دو پای مصنوعی که حالا وی با آن راه می‌رود.

رویداد سال ۲۰۰۸ میلادی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان، پاهای این سرباز را از وی گرفت. تصویر این سرباز و تصاویری از سربازان دیگر کانادایی که در افغانستان زخم برداشته‌اند، این روزها تماشاچیان زیادی را جلب کرده است.

در شهر اوتاوا «موزیم جنگ» که نمایان‌گر فعالیت‌های سربازان کانادایی است، آثار زیادی از جنگ در افغانستان را نیز به نمایش گذاشته است. اما نمایشگاه عکس‌های سربازان زخمی کانادایی در افغانستان تازه‌گی پُررنگی را به این موزیم آورده و چشم‌های زیادی روی تصاویر جدیدی که روی دیوار‌ها نصب شده است، میخ‌کوب شده است.

لنز کمره‌ی استیفن ترون، زاویه‌های رنگارنگ زنده‌گی تعدادی از سربازان را در قالب تصاویر سیاه‌و‌سفید جا داده و نشان داده است که این سربازان هنوز هم با امیدواری به زنده‌گی می‌نگرند و در کنار خانواده‌ها و دوستان‌شان لبخند می‌زنند.

انتخاب تصاویر به شکل سیاه و سفید می‌تواند پیام مشخصی از دشواری‌های زنده‌‌گی این سربازان را بازگو کند، اما در بسیاری از موارد چهره‌های بَشاش این سربازان که بر هر بیننده‌ای تاثیر می‌گذارند، بسیار دیدنی است.

با آن که در این نمایشگاه صرف ۱۸ تصویر، با تمرکز به زخم‌ها و داغ‌هایی که سربازان کانادایی در جریان ماموریت‌های‌شان در افغانستان برداشته‌اند، به نمایش گذاشته شده است، اما همین هژده تصویر به درستی توانسته‌اند آن‌چه را که بر سایر سربازان زیر چتر ماموریت بین‌المللی در افغانستان، به ویژه آنانی که جراحت برداشته‌اند، به نمایش بگذارد.

نظامیان کانادایی زیر چتر ماموریت ناتو از سال ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۱۴ میلادی عمدتاً در ولایت ناآرام قندهار مستقر بودند.

برای بسیاری از سربازان و افسران کانادایی، جنگ در افغانستان و حضور در ولایتی که زمانی پایگاه اصلی و مقر فرماندهی طالبان مسلح بود، کار دشواری بوده است، از میان ۴۰  هزار سرباز کانادایی که به صورت دورانی در افغانستان مأموریت داشته‌اند، حدود دو هزار تن آنان جراحت برداشته و ۱۵۷ سرباز و افسر نیز کشته شده‌اند. جراحات برخی از سربازان، مانند جراحات مایک ترونر، شدید و غیر قابل التیام است. برخی‌ها صدمه‌ی روانی دیده‌اند و از این میان، شماری نیز به خاطر صدمات شدید روحی، دست به خودکشی زده‌اند.

توماس ویلچ یکی از سربازان کانادایی بود که در سال ۲۰۰۳ میلادی به افغانستان اعزام شده بود. از او به عنوان یکی از سربازان دلیر در جبهه جنگ یاد می‌شود. اما این سرباز کانادایی که در جریان جنگ، دچار اختلالات روانی شده بود، در برگشت از افغانستان خودکشی کرد. گفته شده است که ۷۰ سرباز کانادایی، عمدتاً کسانی که از جنگ افغانستان برگشته بودند، خودکشی کرده‌اند.

خاطرات جنگ افغانستان و آشنایی با فرهنگ و مردمان سرزمینی که هم از نگاه جغرافیایی و هم از نگاه اجتماعی با کانادایی‌ها ناهم‌گونی‌های فراوانی دارند، برای این سربازان جالب و گاهی نیز الهام‌بخش بوده است.

کیون لیبوف، سرباز کانادایی که زمانی ریش خود را پاک می‌تراشید و در افغانستان در برابر طالبان مسلح می‌جنگید، در برگشت به کانادا و ترک ماموریت نظامی، حالا ریش درازی گذاشته و حتا مردم را تشویق می‌کند تا ریش بگذارند. کیون تجارت تازه‌ای را نیز در پیوند با همین تغییر آغاز کرده است. او به کمک خانمش برخی دواهای ترکیبی تهیه می‌کند که به تقویت ریش و شفافیت جلد، کمک می‌کند. کیون لیبوف در افغانستان ماموریت خنثاسازی مواد انفجاری و ماین‌ها را به عهده داشت و گفته است که خاطرات فراوانی نیز از این ماموریت داشته است.

ماموریت نظامیان کانادایی در افغانستان در چندین فلم از جمله فلم «برف سُرخ» که قرار است به زودی روی پرده بیاید، به تصویر کشیده شده است. در عین حال برخی از نویسنده‌گان افغان نیز روی این مأموریت داستان‌هایی نوشته‌اند. احمدضیا سیامک، رُمان‌نویس پُرکار در رمان «اشک‌های تورانتو زیر درخت انار» پیچیده‌گی‌های ماموریت نظامیان کانادایی در قندهار و چگونه‌گی روابط آنان را با افغان‌ها را با ظرافت ویژه‌ای بیان کرده است.

  نمایشگاه عکس‌های سربازان زخمی کانادایی نیز به درستی یادآور همه‌ی این خاطرات جنگ است، جنگی که هنوز هم ادامه دارد و روشن نیست که چی زمانی و تحت چی شرایطی پایان خواهد یافت.

دکمه بازگشت به بالا