افغانستان و ترکیه در مسیر همکاری

کابل روز گذشته میزبان رییس‌جمهور ترکیه بود. افغانستان و ترکیه رابطه طولانی و تاریخی دارند. نخستین رابطه رسمی در زمان پادشاه وقت امان‌‌الله‌خان برقرار شد. پس از آن افغانستان، ترکیه و ایران در ۱۳ جولای ۱۹۳۷ معاهده دولتی را در سعدآباد تهران امضا کردند. براساس این معاهده در صورت حمله به هر یک از این کشورها، به‌صورت جمعی دفاع خواهد شد.

ترکیه پس از تحول جدید، نقش برازنده در عرصه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی داشته است. این کشور میزبان نشست همکارهای اقتصادی بود. در نشست همکاری منطقه‌ای در استانبول روی انکشاف اقتصادی تجارت، ترانزیت، ساخت زیربناها و انکشاف منابع بشری در افغانستان بحث شد.
کشور ترکیه در راستای حل مشکل میان افغانستان و پاکستان تلاش‌هایی انجام داد. نخستین نشست سه‌جانبه در سال ۲۰۰۷ صورت گرفت. هرچند هنوز این نشست‌ها دست‌آورد ملموسی ندارد، اما آقای اردوغان در سفر به کابل از ادامه این نشست‌ها سخن گفت. افغانستان و ترکیه می‌تواند در تعریف جدید از مفاهیم اسلامی کارهایی انجام دهند. در نوار مرزی‌های هر دو کشور صدای پای تروریستان شنیده می‌شود.
هرچند در مورد سیاست ترکیه در باره داعش اما و اگرها و انتقادهایی وجود دارد؛ اما ترکیه با جایگاهی که در میان کشورهای اسلامی دارد، می‌تواند در تعریف درست از اسلام و مقابله با پدیده تروریزم گام‌های موثر بردارد. ترکیه در جمع کشورهای اسلامی حلقه وصل میان اسلام و اروپا به شمار می‌رود. این کشور دروازه اروپا است و در قالب ناتو در افغانستان و کشورهای دیگر ماموریت انجام می‌دهد. از این جهت ترکیه می‌تواند در همکاری کشورهای اسلامی با اروپا خصوصا در بخش مبارزه با بنیادگرایی نقش کلیدی بازی کند.
نقش ترکیه در تحولات خاورمیانه جدی بود. حتا بهار عربی مصر و برخی کشورهای دیگر مرهون حمایت‌های این کشور بود. انتظار اساسی این است که ترکیه با جایگاه برازنده‌ای که دارد، در عرصه مبارزه با تروریزم در افغانستان، عراق و سوریه با شفافیت اقدام کند.
افغانستان و ترکیه می‌تواند با ایجاد دیدگاه مشترک در عرصه روابط خارجی در این مبارزه به‌صورت مشترک گام‌هایی بردارند. ترکیه هم در عرصه سیاسی و هم در عرصه اقتصادی می‌تواند برای افغانستان مهم باشد. این کشور در بخش زراعت، حمل‌ونقل و ترانزیت دست‌آوردهای خوبی دارد. انتقال این تجربیات می‌تواند برای حکومت افغانستان مفید باشد. در عرصه سیاسی، ترکیه با اعمال نفوذ بالای پاکستان و در قالب نشست‌های سه‌جانبه می‌‌تواند این کشور را تشویق به همکاری‌های مثبت و سازنده کند.
ترکیه در بخش آموزش برای محصلین افسران پولیس تاکنون کمک‌های قابل توجه داشته است. دوام این کمک‌ها سبب می‌شود تا افغانستان در بخش منابع بشری دست‌آوردهای خوبی داشته باشد و همکاری ترکیه با شورای علما، حج و اوقاف افغانستان می‌تواند گام دیگری در عرصه آموزش و فرهنگ باشد.
کشور ترکیه با دوام روابط از مجرای حکومت افغانستان می‌تواند به دوست خوب برای افغانستان بدل شود. مقام‌های ترکیه نباید افغانستان را به میدان رقابت با برخی کشورهای منطقه بدل کند. این کشور به برخی روابط پنهان با حلقه‌های مخالف حکومت نیز خاتمه بخشد و هر نوع رابطه با افغانستان باید علنی و در چارچوب قوانین دو کشور صورت گیرد.

دکمه بازگشت به بالا