تهدید تروریسم از افغانستان؛ امریکا به دنبال گسترش شبکه‌های اطلاعاتی‌اش در آسیای مرکزی است

۸صبح، کابل: رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که وزارت دفاع امریکا پس از خروج از افغانستان اکنون به دنبال گسترش شبکه‌های اطلاعاتی‌اش در آسیای مرکزی به‌ویژه تاجیکستان است.

واشنگتن‌پست روز سه‌شنبه، ۳۱ جوزا، گزارش داده است که سفر اخیر جنرال مایکل اریک کوریلا، رییس ستاد فرماندهی مرکزی امریکا به تاجیکستان در ادامه تلاش‌ها برای پاسخ‌گویی به تهدیدهای تروریستی از راه دور است، هرچند این مطلب را او در سفرش به دوشنبه، با مقام‌های نظامی تاجیکستان مطرح نکرده است.

به گزارش این رسانه، بدون این که امریکا قصد ایجاد پایگاه نظامی در منطقه‌ای را داشته باشد، وزارت دفاع این کشور در حال بررسی رویکرد جدیدی برای مبارزه با تروریسم از طریق گسترش شبکه‌های اطلاعاتی‌اش در آسیای مرکزی است.

اریک کوریلا پیش از این که سمت فرماندهی سنتکام را بر دوش بگیرد، بارها در مورد القاعده و تهدیدهای تروریستی از خاک افغانستان هشدار داده بود.

یکی از مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه امریکا به این روزنامه گفته است که امریکا اکنون فرصت را برای مقابله با نفوذ روسیه در آسیای مرکزی مساعد می‎بیند.

این گزارش در حالی نشر شده است که فرمانده سنتکام سه روز پیش در سفرش به آسیای مرکزی با مقام‌های نظامی و سیاسی تاجیکستان و اوزبیکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکمه بازگشت به بالا