افغانستان هیأتی را برای کمک به پناه‌جویان افغان آسیب‌دیده از آتش‌سوزی اردوگاه «لیپا» می‏‌فرستد

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه اعلام کرد که هیأتی از سفارت افغانستان در روم پایتخت ایتالیا به بوسنی هرزگوین سفر می‌کند تا سانحه آتش‌سوزی و تخریب اردوگاه «لیپا»؛ محل بودوباش پناه‌جویان افغان را از نزدیک بررسی و برای کمک به مهاجران آسیب‌دیده اقدام کند.

اردوگاه لیپا در بوسنی روز چهارشنبه بر اثر آتش‌سوزی به صورت کامل تخریب شد و هزاران پناه‌جو بی‌سرپناه و آواره شدند.

طبق معلومات وزارت خارجه افغانستان، در این اردوگاه دست‌کم یک هزار و ۳۰۰ پناه‌جو به شمول افغان‌ها زنده‌گی می‌کردند.

این وزارت گفته است که از این موضوع آگاه است و برای رفع مشکل مهاجران اقدام کرده‌ است.

وزارت خارجه می‌گوید که به سفارت افغانستان در روم هدایت داده است که هیأتی را برای بررسی این سانحه بفرستد تا برای پناه‌جویان افغان کمک‌رسانی کند.

در اعلامیه وزارت خارجه آمده است که سفارت افغانستان در روم با وجود محدودیت‌های ناشی از قرنطین عمومی در اروپا، هیأتی را روز یک‌شنبه به اردوگاه لیپا می‌فرستد.

وزارت خارجه می‌گوید که هیأت اعزامی سفارت افغانستان در روم مأموریت دارد تا در هم‌آهنگی با نماینده‌گان سازمان بین‌المللی مهاجرت و سایر سازمان‌های فعال در بخش پناهنده‌گان، اقدامات و تدابیر لازم را برای رسیده‌گی به مشکلات و نیازهای آنی مهاجران افغان و رسانیدن کمک‌های عاجل به آن‌ها روی دست بگیرد.

افغانستان به عنوان بزرگ‌ترین کشور مبداء مهاجران در رده‌ نخست کشورهای داری بیش‌ترین پناه‌جو است.

در گذشته نیز آتش‌سوزی در برخی از اردوگاه‌هایی که محل اسکان مهاجران افغان در کشورهای اروپایی بوده، آتش‌سوزی رخ داده است و در مواردی به مهاجران تلفات نیز وارد شده است.

دکمه بازگشت به بالا