جشنواره‌ی شعر افغانستان در سوئد؛ درد غربت و انزجار از جنگ

سال‌های جنگ و مهاجرت‌های ناخواسته فرصت‌های زیادی را از شاعران و نویسنده‌گان افغانستان گرفته است، ولی آن‌ها در مهاجرت هم آرام ننشسته‌اند. شاعران و نویسنده‌گان افغانستان در تمام این سال‌ها، کم و بیش به فعالیت‌های فرهنگی خود ادامه داده‌اند. نخستین جشنواره‌ی شعر افغانستان روز نهم جون در شهر اوپسالای سوئد برگزار شد. واقعیت این است که این جشنواره در بسیاری از موارد نسبت به جشنواره‌های رایج شعری که پیش از این برگزار شده بود، شباهت نداشت. این جشنواره هیچ برنده و بازنده‌ای نداشت. برگزارکننده‌گان این جشنواره، قصد ارزش‌گذاری بر شعر یا شاعری را نداشتند و شعر یا شاعری را بر دیگری برتری نداده‌اند. شاید آن‌ها به این باور اند که صور خیال و اندیشه‌ی هر شاعری در نوع خود می‌تواند ارزشمند باشد. دست‌اندرکاران انجمن صلصال در این جشنواره قصد دارند شعر افغانستان را به مخاطبان مهاجر و جامعه‌ی میزبان معرفی کنند.

قرار است این جشنواره همه‌ساله برگزار شود. 

این جشنواره، حاشیه‌های جالبی هم داشت. حضور شماری از بهترین شاعران افغانستان و حضور اساتید موسیقی افغانستان چون داوود سرخوش و قاسم رامش‌گر از نقاط قوت این جشنواره بود. استقبال عموم مهاجران افغانستانی در شهر اوپسالا از دیگر نقاط برجسته‌ی این جشنواره بود. جشنواره با اجرای خوب سیدضیا قاسمی و محمدشریف سعیدی در دو بخش جداگانه برگزار شد. علی‌رضایی، مسئول انجمن صلصال در سخنانی‌اش، ضمن خیر مقدم گفتن به مهمانان جشنواره، گفت امیدوار است که در سال‌های آینده بتوانند این جشنواره را با شکوهمندی بیشتری برگزار کنند.

در چهل سال گذشته غربت، نگرش انقلابی و تابوشکنی در اشعار شاعران افغانستان تبلور بیشتری یافته و باعث شده است تا شعر افغانستان با مضامین نو و نگاه تازه خود را نشان دهد. صدا سلطانی از آلمان، ابراهیم امینی از اتریش، شهیر داریوش از فرانسه، شهباز ایرج و سهراب سیرت از بریتانیا، حمیده میرزاد از ناروی و از سویدن محمدشریف سعیدی، محبوبه ابراهیمی، فریبا حیدری، مرجان اصغری، عزیزالله نهفته، فرید اروند، مریم احمدی، ضیا قاسمی و تریس والستروم شاعر سویدنی پانزده شاعری بودند که مهمان جشنواره‌ی شعر اوپسالا بودند. هر کدام از این شاعران، آثارشان را برای مخاطبان دکلمه کردند. درد غربت و انزجار از جنگ و خون‌ریزی نقطه‌ی مشترکی بود که در مضامین تمام شعرها دیده می‌شد.

بخش دوم برنامه با سخنرانی داوود سرخوش، هنرمند سرشناس افغانستان در مورد پیوند شعر و موسیقی و پاسخ به سوالات اشتراک‌کننده‌گان جشنواره در این زمینه به پایان رسید. سرخوش در بخشی از سخنانش گفت: موسیقی افغانستان از شعر امروز بهره می‌گیرد، ولی هنوز پیوند بین شعر و موسیقی در افغانستان آن‌طور که  باید، محکم نیست و باید برای استحکام این پیوند کوشید.

قرار است این جشنواره همه‌ساله در اوپسالا برگزار شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن