همه بهت‌زده‌اند

امضای یادداشت تفاهم میان استخبارات افغانستان و سازمان «آی‌اس‌آی» پاکستان، همه را شگفت‌زده کرد. چیزی که بسیار تکان‌دهنده است این است که سران حکومت وحدت ملی هم در مورد امضای این یادداشت تفاهم توافق نظر ندارند. رییس عمومی امنیت ملی، آقای رحمت‌الله نبیل، با امضای این یادداشت مخالف است. رییس اجرایی هم به نظر نمی‌رسد که با امضای این سند موافق باشد. صرف شورای امنیت ملی و رییس‌جمهور غنی با امضای یادداشت توافق دارند. سیاست خارجی عرصه‌ای نیست که اختلاف در آن مجاز باشد.
سران حکومت وحدت ملی اول باید در میان خود به توافق برسند، بعد در حوزه سیاست خارجی اقدام کنند. نکته دیگر این است که در شرایط کنونی امضای یادداشت تفاهم با پاکستان، چه معنا دارد. استخبارات پاکستان یک جنگ خاموش را علیه افغانستان رهبری می‌کند. به این امر جنرال‌های پاکستانی نیز اذعان دارند. جنرال مشرف حاکم نظامی پیشین پاکستان در مصاحبه با گاردین اعتراف کرد که سازمان استخبارات نظامی پاکستان برای بی‌ثبات‌سازی افغانستان از طالبان حمایت می‌کند. دیگر جنرال‌های بازنشسته پاکستانی نیز به این امر اذعان دارند. طالبان بازنشسته مثل ملا ضعیف هم دیگر پنهان نمی‌کنند که برای گرم کردن آتش جنگ در افغانستان از پاکستان کمک گرفتند. تمام پایتخت‌های کشورهای عضو ناتو می‌دانند که پاکستان با طالبان چه پیوندی دارد.
مردم افغانستان به این باوراند که طالبان افسران بدون دریشی ارتش پاکستان هستند. تا حال هیچ نشانه‌ای دال بر این‌که پاکستان از جنگ اعلام‌ناشده علیه افغانستان دست کشیده باشد، دیده نشده است. «سیاست تعامل با پاکستان» رییس‌جمهور غنی تنها نتیجه‌ای که داده است این است که رفت‌وآمد سران ارتش پاکستان به افغانستان بیشتر شده است و آنان در لفظ وعده کرده‌اند که طالبان را روی میز مذاکره می‌آورند. این وعده تا حال عملی نشده است. اگر جنرال‌های پاکستانی از جنگ بهاری طالبان جلوگیری می‌کردند، باز هم می‌شد که به نفع قبول خواست‌های پاکستانی‌ها استدلال کرد. اما حالا هیچ دلیل منطقی، پشتوانه یادداشت تفاهم نیست.
محتوای این یادداشت تفاهم هم اشکال جدی دارد. از متن این یادداشت تفاهم که منابع موثق محتوای آن را به ۸صبح گزارش داده‌اند، برمی‌آید که پاکستان می‌خواهد افغانستان را به مصاف هند ببرد. مثلا یکی از مواردی که در این یادداشت تفاهم آمده است، این است که افغانستان و پاکستان علیه سازمان‌های استخباراتی دشمن، فعالیت مشترک می‌کنند. در حالی که هیچ سازمان استخباراتی دنیا دشمن مشترک افغانستان و پاکستان نیست. این پاکستان است که جنگ خاموش را علیه افغانستان رهبری می‌کند. پاکستان با هند هم دشمنی دارد. سازمان‌های استخباراتی هند و پاکستان، علیه هم‌دیگر فعالیت می‌کنند. اما دشمنی این دو کشور ربطی به افغانستان ندارد.
پاکستان خواسته است با گرفتن امضای افغانستان پای این سند افغانستان را به مصاف هند ببرد. ما نیاز نداریم تا ابزار کشورهای دیگر شویم. باید به هیچ کشوری اجازه ندهیم که از ما کشورهای دیگر استفاده تبلیغاتی کنند. رییس‌جمهور و مشاور شورای امنیت ملی با امضای یادداشت تفاهم استخباراتی با اسلام‌آباد، اشتباه جدی مرتکب شده‌اند. پاکستان از امضای افغانستان استفاده تبلیغاتی خواهد کرد. سیاست تعامل با پاکستان با شتاب و سرعت غیرطبیعی عملی می‌شود. این نوع تحرک در روابط با پاکستان، به هیچ‌وجه منافع افغانستان را تامین نمی‌کند.

دکمه بازگشت به بالا