افغانستان به ۴۸ میلیون دوز واکسین کرونا نیاز دارد

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه اعلام کرده است که روند انتقال ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا که از سوی چین اهدا شده است، به سراسر کشور آغاز شده و تا روز دوشنبه، بیست‌وچهارم جوزا، به تمام ولایات انتقال داده خواهد شد.

سرپرست وزارت صحت عامه می‌گوید که افغانستان به ۴۸ میلیون دوز واکسین کرونا نیاز دارد.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، روز یک‌شنبه، بیست‌وسوم جوزا، در یک نشست خبری گفت که ۳۵۰ هزار تن در ۳۴ ولایت افغانستان، واکسین وارد شده از چین را دریافت خواهند کرد.

به گفته مجروح، با درنظرداشت ضایعات واکسین، ۳۲۰ تا ۳۳۰ هزار نفر از ۳۵۰ هزار نفر در سراسر کشور زیر پوشش تطبیق واکسین کرونا قرار می‌گیرند.

واکسین وارد شده از چین به کسانی تطبیق خواهد شد که تا حال هیچ واکسین دریافت نکرده‌اند.

طبق اعلام وزارت صحت عامه، این دور واکسین در مرحله نخست به صورت هدف‌مند و برنامه‌ریزی شده به کارمندان صحی، نیروهای امنیتی، معلمان، مهاجران در کمپ‌ها و دیگر ادارات دولتی که بیش‌تر با مردم در ارتباط هستند، تطبیق خواهد شد.

این وزارت افزوده است که افراد بالاتر از ۵۵ سال و بیماران مزمن نیز در این تقسیم‌بندی‌ها اولویت خواهند داشت.

مجروح تصریح کرده است که در حال‌حاضر افغانستان به ۴۸ میلیون دوز واکسین ضرورت دارد و دولت توانایی خرید ۴۲ میلیون دوز را  دارد و به محض این که منبع معتبر واکسین پیدا شود، واکسین کرونا خریداری خواهد کرد.

به گفته مجروح، COVAX  از ۱۶ میلیون دوز واکسین که به افغانستان وعده کرده است ۵۰۰ هزار دوز را تامین کرده است و قرار است تا پایان ماه جولای ۵۰۰ هزار دوز واکسین دیگر به افغانستان کمک کند.

 وحید مجروح گفت که دولت از مجرای دیپلماتیک از کشورهای امریکا، کانادا ، دانمارک و قطر تقاضای کمک برای تامین نیازهای صحی خود در امر مبارزه با کرونا کرده است.

 وزارت صحت عامه می‌گوید که نیاز به آکسیجن نزد بیماران موج سوم کرونا بیش‌تر است. این وزارت برای رفع نیازهای بیماران کرونایی به آکسیجن مجبور است ظرفیت تولید آکسیجن در شفاخانه‌ها را چهار برابر کند.

در همین حال، مجروح خاطرنشان کرده است که با امضای قرارداد با اوزبیکستان و ایران، کمبود آکسیجن برطرف خواهد شد.

 گفتنی است که در حال حاضر، ۶۵۶ هزار و ۷۵۸ نفر از جمله ۸۱ هزار ۴۷۴ معلم و  ۱۲۱هزار و ۸۰۹ کارمندان صحی در سراسر کشور واکسین دریافت کرده‌اند.

طبق آمار وزارت صحت عامه، تعداد واقعات مثبت در هفته جاری بیش‌تر از هفته گذشته است و مردم نباید به آمارهای روزانه دل ببندند.

در هفته جاری ۱۰هزار ۶۲۵ تن مبتلا به ویروس کرونا تشخیص شده‌اند، در حالی‌که این رقم در هفته گذشته هشت هزار و ۴۷۴ مورد بوده است.

وزارت صحت عامه افزوده است که میزان اشغال بستر از ۱۱ جون به این طرف به ۸۱ درصد افزایش یافته است که این رقم افزایش در میزان مراجعه‌کننده‌گان به شفاخانه‌ها را نشان می‌دهد.

با این حال، مجروح هشدار می‌دهد که موج سوم هنوز در حال گسترش است و مردم باید از خود محافظت کنند.

دکمه بازگشت به بالا