افغانستان در جمع‌آوری عوایدش ۳۵ میلیارد افغانی از شاخص صندوق بین‌المللی پول عقب مانده است

۸صبح، کابل: مسوولان وزارت مالیه اعلام کرده‌اند که از آغاز سال مالی ۱۳۹۸ تاکنون ۱۶۵ میلیارد افغانی عواید مالیاتی و گمرکات جمع‌آوری شده است. این در حالی است که طبق معلومات وزارت مالیه، صندوق بین‌المللی پول (IMF) سقف عواید مالی و گمرکات کشور را در سال جاری مالی ۲۰۰ میلیارد افغانی هدف تعیین کرده بود.

به این ترتیب افغانستان ۳۵ میلیارد افغانی از شاخص تعیین شده صندوق بین‌المللی پول عقب مانده است. هم‌چنان در سند ملی بودجه سال مالی ۱۳۹۸ برای جمع‌آوری عواید ملی ۱۸۸ میلیارد افغانی هدف تعیین شده است. کم‌تر از دو ماه دیگر تا پایان سال جاری مالی باقی مانده است.

ولید تمیم، معین عواید و گمرکات وزارت مالیه روز یک‌شنبه، نزدهم عقرب، در یک نشست خبری گفت که میزان مجموعی عواید جمع‌آوری شده ۱۱ درصد افزایش را در مقایسه با سال گذشته نشان می‌دهد. به گفته او، این رقم تا پایان سال جاری افزایش خواهد یافت.

با این همه، افغانستان در جمع‌آوری عوایدش از هدف تعیین شده در سند ملی بودجه امسال مالی، ۲۳ درصد عقب مانده است.

هرچند مقام‌ها در وزارت مالیه می‌گوید که عواید مالیاتی و گمرکات تا پایان سال جاری مالی افزایش خواهد یافت، اما هنوز مشخص نیست که به اهداف تعیین شده صندوق بین‌المللی پول و بودجه ملی خواهد رسید یا خیر.

پیش از این رییس جمهور غنی نیز نشست‌های مشورتی را با والیان و مسوولان امنیتی در ولایت‌ها در پیوند به جمع‌آوری عواید برگزار کرده بود. رییس جمهور در این نشست‌ها به مسوولان ولایتی دستور داده بود که در برابر کسانی که مانع جمع‌آوری عواید می‌شوند، با قاطعیت ایستاده‌گی کنند.

مسوولان وزارت مالیه نیز می‌گویند که در بخش جمع‌آوری عواید سهولت‌های لازم برای مالیه‌دهنده‌گان فراهم شده است.

ولید تمیم، معین عواید و گمرکات وزارت مالیه، از ایجاد ترازوهای دیجیتالی در گمرکات، کوتاه شده زمان تصفیه مالی مالیه‌دهنده‌گان و فشرده شدن طی مراحل اداری تصفیه مالیه به عنوان سهولت‌های یاد کرد که وزارت مالیه آن را اعمال کرده است.

دکمه بازگشت به بالا