«افغانستان از آسیب‌پذیرترین کشورها در برابر تغییرات اقلیمی است»

شعیب حکیمی

از هفته جهانی تغییر اقلیم در ولایت پنجشیر روز یک‌شنبه، چهارم عقرب، در حالی گرامی‌داشت شد که نگرانی‌ها از پیامدهای منفی تغییر اقلیم در سطح جهان بسیار جدی است.

محمدیوسف حمیدیان، معین مالی و اداری اداره حفاظت از محیط زیست، در مراسم گرامی‌داشت از این هفته در ولایت پنجشیر، گفت که افغانستان نسبت به هر کشور دیگری در برابر تغییرات اقلیمی بیش‌تر آسیب‌پذیر است و نیاز است تا چالش‌های موجود در این راستا شناسایی و رفع شود.

حمیدیان نقش نهادهای آموزشی و اکادمیک را در زمینه شناسایی چالش‌های محیط زیستی مهم خواند و از این نهادها خواست تا طرح‌های خود را به‌منظور رفع تهدیدات محیط زیستی با این اداره شریک کنند.

به گفته او، فقر و اقتصاد ضعیف، عدم آگاهی و نبود افراد مسلکی در ادارات مربوط از عوامل مهم افزایش آلوده‌گی محیط زیست و تغییر اقلیم در افغانستان است.

در این مراسم محمدکاظم همایون، رییس اداره ملی حفاظت از محیط زیست، تغییرات اقلیمی را وابسته به نوسانات طبیعی زمین و هم‌چنان فعالیت‌های انسان‌ها دانسته و گفت که ازدیاد جمعیت یکی از عوامل دیگر آلوده‌گی محیط زیست به‌ویژه آلوده‌گی هوا در افغانستان است.

همایون افزود که افزایش جمعیت و کمبود منابع طبیعی سبب شده است تا آلوده‌گی‌ محیط زیستی و آلوده‌گی هوا در کابل بیش‌تر از هر زمان دیگری افزایش یابد.

او تأکید کرد که برای مبارزه با این پدیده نیاز است تا آگاهی مردم در این راستا بلند برده شود.

ولایت پنجشیر در سال‌های اخیر به دلیل گرم شدن هوا و آب شدن یخچال‌های طبیعی شاهد سرازیر شدن سیلاب‌های ویران‌گر بوده است. در پی این سیلاب‌ها، ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

کمال‌الدین نظامی، والی پنجشیر، خطر آلوده‌گی محیط زیست و گرم‌شدن اقلیم با گذشت هر روز در افغانستان را یک خطر جدی برای این کشور عنوان کرد و گفت که خطرات ناشی از این پدید طبیعی بسیار بالا است.

جلوگیری از خطرات تغییر اقلیم در پنجشیر

از سوی دیگر، مقام‌های محلی ولایت پنجشیر می‌گویند که آن‌ها از خطرات تغییر اقلیم به‌ویژه گرم شدن هوا در این ولایت آگاه هستند و برنامه‌هایی را نیز برای جلوگیری از آن روی دست گرفته‌اند.

حشمت‌الله عنایت، رییس اداره حفاظت از محیط زیست ولایت پنجشیر، در یک گفت‌وگوی ویژه به روزنامه‌ ۸صبح گفت که با گرم شدن هوا و تغییر اقلیم در حال حاضر ساحاتی که زیر تهدید آب شدن یخچال‌ها در پنجشیر قرار دارد طی سروی‌های متعدد شناسایی شده است و ما تلاش داریم تا ذخایر آبی را زیر کنترل داشته باشیم.

عنایت افزود که آن‌ها هم‌چنان تلاش‌ کرده‌اند تا ساحات جنگل‌ها را حفظ کرده و از شکار حیات وحش در این ولایت جلوگیری کنند.

به گفته وی، نهادهای کمک‌کننده در همکاری با ادارات محلی ولایت پنجشیر برنامه‌هایی را در زمینه حفاظت از محیط زیست روی دست گرفته‌اند که این برنامه‌ها برای بهبود وضعیت محیط زیستی مؤثر خواهد بود.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست ولایت پنجشیر هم‌چنان تأکید کرد که به تازه‌گی نهادی به نام «WCS» تلاش دارد تا برنامه‌های جدید را در رابطه با جلوگیری از خطرات تغییر اقلیم و به‌ویژه محیط زیست در پنجشیر تطبیق کند.

نگرانی‌ها از افزایش تغییر اقلیم در جهان و تأثیرات منفی آن در افغانستان در حالی مطرح می‌شود که پیش از این مقام‌های ارشد حکومت در گرامی‌داشت از هفته جهانی تغییر اقلیم  گفته بودند که افغانستان یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان در برابر تغییرات اقلیمی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن