افغانستان به دنبال مارکیت‌های جدید

سمیر رسا

درپی شکایت‌های بازرگانان و دهقانان ازنبود بازارهای جهانی برای صادرات فرآورده‌های زراعتی، وزارت صنعت وتجارت در هم‌آهنگی با ادارات ذی‌ربط و سکتور خصوصی راه‌های بدیل را جست‌وجو کرده است تا وابسته‌گی افغانستان به یکیا چند کشورکاهش پیداکند و فرآورده‌های زراعتی را به نقاط مختلف جهان برساند.

متأسفانه دراین اواخر برخی ازکشورها ازجمله پاکستان با افزایش هزینه گمرکی بالای انار افغانستان هزینه انتقال آنرا برای تاجران افغان سنگین‌تر ساخته است.

قراربودیک هیئت بلندرتبه پاکستان جهت حل مشکلات ترانزیتی به افغانستان سفرکند وتمام آماده‌گی‌ها ازطرف وزارت صنعت وتجارت برای این سفر جهت حل مشکلات ترانزیتی وبالابردن سطح همکاری‌های تجارتی دوکشور گرفته شده بود اما درآخرین دقایق، این هیأت سفرش را به افغانستان به تعویق انداخته است.

با توجه به اینکه افغانستان بهترین محصولات زراعتی را دارد، اکثرکشورهای جهان خواهان به دست آوردن این محصولات هستند. حکومت افغانستان با ایجاد راه‌های ترانزیتی مانند دهلیزهوایی، راه لاجورد، راه ترانزیتی بندر چابهار، خط آهن ودیگر راه‌های ترانزیتی تاکنون موفق بوده است. اکنون محصولات کشور از طریق این راه‌ها به نقاط مختلف جهان صادر می‌شود. اما هنوزهم کسر بیلانس تجارت درصادرات و واردات افغانستان وجود دارد. افغانستان هفت میلیارد دالر واردات دارد درحالیکه کم‌تر از یک میلیارد دالر صادرات صورت می‌گیرد. به این لحاظ وزارت صنعت وتجارت برای نخستین بار درسال ۲۰۱۹ هدف تعیین کرد که یک میلیارد دالر صادرات کند، ۱.۵ میلیارد درسال ۲۰۲۰ و ۲ میلیارد دالر درسال ۲۰۲۱ وهمین گونه با گذشت هرسال صادرات افغانستان افزایش خواهد یافت.

مارکیت‌های جدید برای پیاز وانار

اخیراً وزارت صنعت وتجارت درهم آهنگی با سکتور خصوصی برای نخستین بار ۱۵۰ متریک تُن پیاز را ازطریقچهار کانتینر از بندرعباس ایران به امارات متحده عرب صادر کرده است وقراراست تا آخر ماه روان میلادی حدود ۸۵۰ متریک تُن پیاز به امارات متحده عرب صادر شود.

این درحالی است که حدود یک هفته پیش افغانستان ازطریق دهلیزهواییسه تُن پیاز را به امارات متحده عرب صادر کرده بود که با استقبال گرم سرمایه‌گذاران عربی روبه‌رو شد و سرمایه‌گذاران عربی خواهان به دست آوردن بیش‌تر پیاز افغانی شده‌اند.

این درحالی است که امسال هندوستان صادرات پیازش را به امارات متحده عرب متوقف ساخته است تا نیازمندی داخلی‌اش را برآورده کند واینیک فرصت خوب برای افغانستان است تا برای پیازش مارکیت جدید پیدا کند.

افزایش بی‌پیشینه پیاز درکشور

بر اساس آمارهای وزارت زراعت، مالداری و آبیاری تنها درولایت تخار میزان تولید پیاز به بیش‌تر از ۶۰ هزار متریک تُن رسیده و این ولایت بزرگ‌‌ترین تولیدکننده‌‌ای پیاز در سطح کشور به شمار می‌‌رود. ارزیابی‌ها در تخار نشان می‌دهد که از هر جریب زمین،یک‌هزار و ۵۰۰ تا دوهزار سیر پیاز برداشت می‌شود.

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت تخار، می‌گوید که بخشی از پیاز تولید شده در این ولایت، به کشورهای پاکستان و هند صادر می‌شود.

صادرات انار

درمورد میزان تولیدات انار نیزیک افزایش قابل ملاحظه پیش‌بینی می‌شود و ولایتقندهار درتولید این میوه پیش‌تاز است. این محصول با ارزش کشور درسال‌های اخیر ازطریق دهلیزهوایی نیز صادر شده است که برمبنای گزارش‌های دفترمشاوریت ارشد رییس جمهوردرامورمالی وبانک‌داری، درسال ۲۰۱۸ بیش از ۱۱ تُن انار ازطریق دهلیزهوایی به دهلی وممبی هندوستان، جده عربستان سعودی، استانبول ترکیه و دبی امارات متحده عرب ارسال شده است.

اکنون که فصل برداشت این میوه است، بیش‌تر صادرات آن ازطریق دهلیزهوایی در ماه‌های نوامبر ودسامبر سال روان میلادی صورت می‌گیرد و پیش‌بینی می‌شود امسال صادرات آن نسبت به سال پار افزایشیابد.

ایجاد دهلیزهای هوایی باعث شده  تا در سال‌های اخیر محصولات زراعتی کشور به نقاط مختلف جهان برسد که ازآنجمله می‌توان به صادرات جلغوزه خوست، پکتیا وپکتیکا به چین اشاره کرد. سال پار افغانستان ازطریق دهلیزهوایی بیش از یک هزار و ۵۰۰ تُن جلغوزه را به چین صادر کرد. این درحالی صورت گرفته است که افغانستان «سِرتیفیکِت» چین را برای صادرات جلغوزه به دست آورده بود.

چین برای واردات کالاها معیارها و سِرتیفیکِت‌های مشخص دارد، درحال حاضرعلاقه‌مندی برای صادرات انار مانند جلغوزه به چین دیده می‌شود. بنابراین وزارت صنعت وتجارت درهمکاری با وزارت زراعت، آبیاری ومالداری وسکتور خصوصی روی به دست آوردن سِرتیفیکِت چین برای صادرات انار کار می‌کنند.

قابلیادآوری است که امارات متحده عرب نیزمی‌تواند بازار مناسب برای انار افغانستان باشد که با رسیدن محموله‌های پیاز،صادرات انار نیز روی دست گرفته خواهد شد.

آذربایجان بازار جدید برای محصولات افغان

به دنبال سفرهای اخیرمقام‌های بلندرتبه کشور وسفر اجمل احمدی سرپرست وزارت صنعت وتجارت به آذربایجان حدود پنج ماه پیش روی ایجاد دهلیزهوایی کابل-باکو و نمایشگاه ساخت افغان درآذربایجان توافق صورت گرفت که خوشبختانه هفته پیش افغانستان نخستین دهلیزهوایی کابل-باکو ونخستین نمایشگاه سه روزه ساخت افغان را در باکو برگزارکرد که با استقبال گرم سرمایه گذاران روبه‌رو شد.

درنخستین پرواز دهلیزهوایی از افغانستان به آذربایجان ۳.۴ تُن کالا شامل میوه تازه، میوه خشک، صنایع دستی، زعفران وقالین به باکو انتقال یافت. پس ازاین تلاش صورت می‌گیرد که هفته چند پرواز برای صادرات کالا به آذربایجان صورت گیرد.

درنمایشگاه سه روزه که وزارت صنعت وتجارت درباکو برگزارکرده بود، بازرگانان افغان توانسته‌اند چندین قرارداد دربخش‌های صادرات سنگ مرمر، قالین، میوه تازه و خشک با سرمایه‌گذاران آذربایجانی به امضا برسانند و سرمایه‌گذاران آذربایجانی علاقه‌مندی‌شان را برای سرمایه‌گذاری درسکتورهای مختلف درافغانستان نیز نشان دادند.

هم‌چنان سرپرست وزارت صنعت وتجارت افغانستان درجلساتی که با مقام‌های آذربایجانی داشت، تفاهم‌نامه‌ی نفتی را با«SOCAR»و انتقال بیش‌تر سنگ مرمر را به آذربایجان نیز نهایی ساخت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن