«افغانستان در امر مهار بیماری ایدز در جایگاه بهتری قرار دارد»

۸صبح، کابل: سازمان کاهش اضرار جهانی در امر مهار «اچ‌آی‌وی» یا ایدز در گزارش تازه‌ای اعلام کرده است که افغانستان در امر مهار «بیماری اچ‌آی‌وی ایدز و ساری که از طریق خون سرایت می‌کند» نسبت به کشورهای پاکستان، هند، مالیزیا، اندونیزیا، چین و جاپان در جایگاه بهتری قرار دارد.

گزارش سازمان کاهش اضرار جهانی در امر مهار «اچ‌آی‌وی» یا ایدز، همه ساله به نشر می‌رسد. این سازمان کشورهای مختلف را از نظر کیفیت، وسعت، پوشش و مؤثریت خدمات در سطح برنامه و عمل در امر مهار بیماری ایدز یا «اچ‌آی‌وی» مقایسه می‌کند. بر‌اساس گزارش ۲۰۱۸ این سازمان، افغانستان در «بهترین موقعیت و مقدم» نسبت به کشورهای جاپان، مالیزیا،‌ چین و پاکستان قرار گرفته است.

 سازمان کاهش اضرار جهانی در امر مهار «اچ‌آی‌وی» یا ایدز در گزارش خود، هفت معیار را در عرصه مهار بیماری‌های اچ‌آی‌وی و «هیپاتیت» تعیین کرده بود که افغانستان شش معیار این گزارش را تکمیل کرده است.

ماریا النا جی فیلیو بررومیو، رییس حوزه‌ای سازمان صحی جهان در بخش مبارزه با مرض ایدز، روز شنبه، هژدهم حوت، در یک نشست خبری در کابل گفته است: « قرار گرفتن افغانستان در جایگاه بهتر در بخش خدمات کاهش اضرار، وقایه و تداوی در امر مبارزه با امراض مختلف به ویژه اچ‌آی‌وی ایدز، هیپاتیت و سایر امراضی که از طریق خون انتقال می‌یابند، مهم و برای مردم افغانستان یک دست‌آورد است.»

در همین حال، ماموسی زیور، معین مالی و اداری وزارت صحت عامه در این نشست گفته است که این وزارت تلاش می‌کند که افغانستان تا سال ۲۰۳۰ به یک کشور عاری از ویروس اچ‌آی‌وی ایدز تبدیل شود.

این در حالی است که وزارت صحت عامه در سیزدهم قوس اعلام کرده بود که شمار مبتلایان به بیماری ایدز نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. نظر به آمار تخمینی این وزارت، شمار متبلایان به بیماری ایدز نسبت به سال گذشته از ۷۵۰۰ نفر به ۵۹۰۰ نفر در کشور کاهش یافته است.

بر اساس گزارش‌های سازمان صحی جهان و سازمان ملل متحد تا آغاز سال ۲۰۱۸ دست‌کم ۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری ایدز گرفتار شده‌اند و یک میلیون نفر به دلیل بیماری ایدز جان خود را از دست داده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا