افغانستان در واکنش به لت‌وکوب یک کودک مهاجر: ایران به حقوق بشری مهاجران توجه کند

 ۸صبح، کابل: وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان کشور به لت‌وکوب یک کودک مهاجر افغان مقیم ایران از سوی مأموران شهرداری «آبدان» در ولایت بوشهر این کشور، واکنش نشان داده و از ایران خواسته است که به حقوق انسانی مهاجران و میثاق‌های عرصه مهاجرت توجه کند.

اخیراً ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد یک کودک‌ دست‌فروش افغان توسط یک شهروند ایرانی که گفته شده است مأمور شهرداری آبدان بوده است، مورد لت‌وکوب شدید و رفتارهای خشن قرار گرفته است. به دنبال نشر این ویدیو، رسانه‌های ایران گزارش کردند که ابوالحسن گنخکی، «بخش‌دار» آبدان برخورد خشن مأمور شهرداری آبدان با این کودک افغان را تأیید کرده و گفته است که در این راستا از طریق مراجع قضایی اقدام خواهد شد.

با این حال، وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان در یک خبرنامه که روز دوشنبه، سی‌ویکم سرطان منتشر کرد، گفته است: «اخیراً فلم کوتاهی در رسانه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود و نشان می‌دهد که گویا یک کودک افغان توسط یکی از مأموران شهرداری ایران لت‌و‌کوب می‌شود. وزارت امور مهاجرین لت‌و‌کوب، آزار و اذیت و هرگونه برخورد مبنی بر بی‌احترامی به کرامت انسانی مهاجران را در کشورهای میزبان خلاف میثاق‌ها و تعهدات موجود عرصه مهاجرت و حقوق بشر می‌داند.»

وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان گفته است که حمایت و دفاع از حقوق بشری و اجتماعی مهاجران در کشورهای میزبان از مسوولیت‌های اساسی این اداره است و هرنوع تخطی در این بخش را نظارت و پی‌گیری می‌کند. این وزارت گفته است که برای معلوم شدن هویت کودکی که مورد لت‌وکوب قرار گرفته است، از وزارت خارجه و سفارت افغانستان در ایران خواهان همکاری شده است. وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان تأکید کرده است در صورتی که هویت این کودک افغانی تثبیت شود، از ایران خواهد خواست تا عاملان لت‌وکوب این کودک را به سزای اعمالش برساند.

هم‌زمان با این، وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان از وزارت امور خارجه خواسته است که در صورت تایید شدن هویت افغانی آن کودک، موضوع را از طریق مجاری سیاسی پی‌گیری کند و برای متهم خواستار مجازات شود.

موضوع آزار و اذیت مهاجران افغان در ایران بحث تازه‌ای نیست. پیش از این نیز بارها از برخورد مقام‌های ایرانی و شهروندان این کشور با مهاجران افغان گزارش شده است.

دکمه بازگشت به بالا