افغانستان به احضار سفیرش‌ در اسلام‌آباد توسط سازمان استخباراتی پاکستان اعتراض کرد

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه اعلام کرد که سفیر افغانستان در اسلام‌آباد توسط سازمان استخباراتی نظامی پاکستان یا «آی‌اس‌آی» احضار شده و نظامیان این سازمان با وی «رفتار نامناسب» کرده‌اند.

این وزارت روز دوشنبه، سیزدهم عقرب، در خبرنامه‌ای اعلام کرد که «مراتب شدید اعتراض و نگرانی» خود را به احضار و رفتار نادرست نظامیان «آی‌اس‌آی» با عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد ابراز کرده و این عمل را خلاف موازین و عرف دیپلماتیک می‌داند.

این در حالی است که سفارت پاکستان در کابل خدمات بخش کنسولی خود را متوقف کرده است. این سفارت گفته است «دلایل امنیتی» سبب شده است تا بخش کونسلی‌اش را سر از روز دوشنبه، سیزدهم عقرب، تا اطلاع بعدی بسته کند.

به دنبال آن، وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را به دلیل «نگرانی‌های شدید در مورد امنیت کارمندان دفاتر دیپلماتیک» این کشور در افغانستان، برای ارائه توضیحات احضار کرده است. وزارت خارجه پاکستان گفته است که کارکنان سفارت این کشور در افغانستان مورد آزار و تهدید قرار گرفته‌اند.

اما وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید که سفیر افغانستان توسط سازمان «آی‌اس‌آی» احضار شده و نظامیان این سازمان رفتار نامناسب کرده‌اند. این وزارت هم‌چنان از پاکستان خواسته است که روابط دیپلماتیک خود را با افغانستان «در روشنایی و مطابقت با کنوانسیون‌های بین‌المللی و عرف پذیرفته شده دیپلماتیک وفق دهد.»

وزارت امور خارجه هم‌چنان گفته است که ادعا در مورد نگرانی‌های امنیتی سفارت پاکستان در کابل را که منجر به بسته شدن بخش کنسولی این سفارت شده است، به گونه جدی بررسی می‌کند.

وزارت امور خارجه گفته است اطمینان می‌دهد که دولت افغانستان به تأمین مصونیت دیپلماتان پاکستان و دیگر سفارت‌خانه‌ها متعهد است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن