افغانستان خواهان به دادگاه کشاندن عاملان کشتار کارگران معدن در بلوچستان پاکستان شد

۸صبح، کابل: شورای امنیت ملی افغانستان با نشر اعلامیه‌ای کشتار کارگران معدن از جمله هفت شهروند افغانستان در منطقه مچ بلوچستان پاکستان را محکوم کرد. در اعلامیه تأکید شده است که حکومت افغانستان پرونده هفت تن از شهروندان خود را که در این حادثه کشته شده‌اند، از مجرای دیپلماتیک تعقیب خواهد کرد.

این شورا روز شنبه، بیستم جدی اعلام کرد که حکومت افغانستان خواهان بررسی همه‌جانبه و به دادگاه کشاندن عاملان این حادثه است.

دفتر شورای امنیت ملی گفته است که حکومت افغانستان حاضر است تا با حکومت پاکستان همکاری را لازم در این زمینه انجام دهد.

شورای امنیت ملی می‌گوید که با خانواده‌های قربانیان در تماس است و براساس خواست آن‌ها برای انتقال اجساد قربانیان به ولایت دایکندی امکانات هوایی را نیز تنظیم می‌کند.

۱۱ کارگر معدن زغال‌سنگ صبح روز یک‌شنبه، چهاردهم جدی در روستای «مچ» ولسوالی «بولان» ایالت بلوچستان پاکستان کشته شدند. گروه داعش مسوولیت این کشتار را برعهده گرفت. قربانیان از هزاره‌های پاکستان و نیز هزاره‌های افغانستان بودند.

به دنبال این حادثه، وزارت خارجه اعلام کرد که هفت تن از این کارگران شهروند افغانستان بوده‌اند.

در واکنش‌ به این کشتار، در برخی از شهرهای پاکستان در چند روز گذشته تظاهرات و اعتراضات مردمی نیز شکل گرفته بود.

مردم در شهر کویته نیز در اعتراض به این کشتار از دفن اجساد قربانیان امتناع کردند. سرانجام اعلام شد که قرار است اجساد قربانیان روز شنبه به خاک سپرده شود.

معترضان خواهان بازدید عمران‌ خان، نخست‌وزیر پاکستان بودند. عمران خان اعلام کرد که هر زمان معترضان قربانیان را به خاک بسپارند به کویته خواهد رفت.

دکمه بازگشت به بالا