افغانستان مدنظر شما چگونه کشوری است؟

روزنامه ۸صبح افتخار دارد که شما را به فراخوان نوشتن مقاله در مورد «افغانستان من»‌ دعوت می‌کند. ما در نظر داریم تا دیدگاه‌ها و نظریات مردم کشور را در مورد این‌که آنها چه گونه افغانستانی می‌خواهند، جمع‌آوری کنیم. واقعیت این است که افغانستان از بدو پیدایش خویش یک کشور بی‌ثبات، وابسته و پر از چالش‌های متعدد اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، خانوادگی، قومی و حتا محلی بوده است. این چالش‌ها سبب شده‌اند تا افغانستان نتواند به لحاظ ایجاد حاکمیت دولتی و نیز شکل‌دهی یک جامعه مرفه، آزاد، باثبات و دموکراتیک به توفیق دست یابد. به نظر می‌رسد که مشکل اصلی این ماجرا در فقدان عدالت اجتماعی، استبداد سیاسی، تبعیض و بی‌قانونی رخ داده باشد، با این‌حال، شاید عوامل دیگری نیز باشند که به این وضعیت دامن زده اند که از آن جمله می‌توان به تبعات و تاثیرات روند فعلی سیاسی نیز اشاره کرد.

با وجود این‌که گروه‌های سیاسی افغانستان در کنفرانس بن به توافقاتی دست یافتند که به ظاهر نویدبخش یک افغانستان «خوب» بود، اما تجربه نشان داد که عوامل یادشده باردیگر سبب شدند که این روند نیز با موفقیت همراه نشود.

تجربه حکومت‌داری حامد کرزی نشان داد که عوامل همیشه‌گی یعنی تاریخی و اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باردیگر دست به دست هم داده و وضعیتی را ایجاد کردند که افغانستان با وجود کمک‌های گسترده بین‌المللی به ایجاد یک جامعه‌ «خوب و مطلوب»‌ همه شهروندان‌ این کشور، نتوانست دست پیدا کند.

حکومت به اصطلاح وحدت ملی اشرف‌ غنی و عبدالله‌ عبدالله نیز با وجود این‌که سه سال از عمر آن می‌گذرد، در ابعاد مختلف نه تنها موفق نبوده بلکه سبب شده تا شکاف‌ها در جامعه ما عمیق‌تر شده و گسست‌ها افزایش پیدا کنند. در پهلوی آن ما در وضعیتی به‌سر می‌بریم که دشمنان زیادی تلاش می‌کنند تا ما نتوانیم به ایجاد یک جامعه «ایده‌آل و خوب» دست پیدا کنیم. این در حالی است که ما در ظرف پانزده سال گذشته با حضور جامعه جهانی به یک سلسله ارزش‌های اساسی و انسانی آگاه شده‌ایم و دنیا با حضور خود در افغانستان تلاش کرد تا ما را با شیوه‌های انسانی‌تر زندگی، دولت‌داری و سیاست آگاه کند. در واقع،‌ اکثریت‌ کشورهای مهم جهان چه به رهبری امریکا و چه غیر آن، وارد این کشور شد و یا در بخشی از شوون زندگی ما دخیل شدند و دریچه‌ بزرگی را به روی ما گشودند تا ما با زندگی مدرن و وضعیت آن، آشنا شویم. متاسفانه تجربه یک و نیم دهه گذشته نشان داد که ما نتوانستیم رابطه منطقی و هوشیارانه با دنیای مدرن و امروزین ایجاد کنیم.در واقع، جهان به رهبری امریکا به افغانستان آمد و ما را به یک شیوه جدید و بهتر آشنا ساخت و یا در رابطه به آن برای ما اطلاعات گسترده‌ای داد. حالا، با موجودیت یک دولت ضعیف و بیگانه با وضعیت افغانستان و در موجودیت طالبان، داعش و دشمنان دیگر، این دریچه در حال بسته شدن است.

به همین دلیل سوال این است که آیا ما مردم افغانستان هیچ ایده‌آلی برای خویش نداریم و آیا ما نمی‌خواهیم با زندگی جدید، با شیوه فکری جدید و با سیاست بهتر و انسانی‌تری این سرزمین را مدیریت کنیم. آیا واقعاً می‌خواهیم تا بار دیگر این دریچه بسته شود و بار دیگر تعصب، قوم، قبیله، زبان، انحصار و منافع شخصی ما را به مسیری سوق دهد و وضعیت طوری شود که ما نتوانیم بار دیگر این دریچه را باز کنیم.

به این وسیله بیاییم و بنویسیم و بگوییم که «افغانستان من» چیست؟ بگوییم که چه می‌خواهیم و چه چیزهایی ما را نمی‌گذارد تا به «افغانستان مدنظر» خویش برسیم؟‌ چه راه‌هایی وجود دارد که تا بتوانیم به «افغانستان مدنظر و مشترک‌» خویش آن‌گونه که می‌خواهیم برسیم و این دسترسی چگونه شکل خواهد یافت.

در این فراخوان هرچند زمینه وجود دارد تا «هرچه می‌خواهد دل تنگت بگو» باز است، تقاضا می‌شود تا مسایل به صورت علمی تدوین و ارایه شود‌ و از هرگونه هتک حرمت و اتهام پرهیز شود. نوشته‌ها باید بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه باشد تا ما بتوانیم آن را در روزنامه منتشر کنیم.

لطف کرده و نوشته‌های خویش را به این آدرس بفرستید تا گروه تحلیل روزنامه بعد از بررسی به نشر آن اقدام کند:

[email protected]

با احترام

روزنامه ۸صبح