افغانستان و ترکمنستان سه پروژه مشترک اقتصادی را افتتاح کردند

۸صبح، کابل: افغانستان و ترکمنستان سه پروژه مشترک اقتصادی خط آهن آقینه-اندخوی، برق ترکمنستان-شبرغان و فایبر نوری را افتتاح کردند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور و قربان قلی بردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان، روز پنج‌شنبه، بیست‌وپنجم جدی، از راه دور این سه پروژه را افتتاح کردند. آقای غنی و بردی محمدوف افتتاح این پروژه‌ها را یک گام بزرگ در راستای گسترش روابط میان دو کشور یاد کردند.

رییس جمهور کشور گفت که بهره‌برداری از پروژه‌هایی مانند اتصال خط آهن، فایبر نوری، برنامه‌های بزرگ مانند انتقال برق به پاکستان (تاپ)، انتقال گاز به کشورهای هند و پاکستان( تاپی) و شبکه فایبر آپتیک که آسیای جنوبی را از راه زمین به اروپا و باقی کشورهای جهان وصل می‌کند، سبب تغییرات بهتر در زنده‌گی مردم افغانستان و بهبود وضعیت کشورهای منطقه خواهد شد.

او اهمیت موقعیت افغانستان به حیث چهارراه اتصال آسیای مرکزی با جنوب، شرق و غرب آسیا را مهم خواند و گفت: «بهره‌برداری و ادامه‌ کار پروژه‌های مهم اقتصادی و زیربنایی، از جمله افتتاح خط آهن خواف – هرات که اخیراً شاهد آن بودیم، به اثبات می‌رساند که دیدگاه ما برای اتصال منطقه‌ای رویا نه، بلکه یک واقعیت انکارناپذیر است.»

آقای غنی افزود که در آیند‌ه نزدیک شهروندان کشور شاهد افتتاح پروژه‌های دیگر که افغانستان را به چهارراه منطقه تبدیل می‌کند، نیز خواهند بود.

از سوی دیگر آقای غنی تکمیل شدن کار ساخت لین ۵۰۰ کیلوولت برق از آقینه الی شبرغان و لین ۲۲۰ کیلوولت از شبرغان الی مزار شریف را گامی مهم برای توسعه و اقتصاد کشور یاد کرد.

قربانقلی بردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان نیز افتتاح این پروژه‌ها را مهم خواند و گفت که این پروژها برای ایجاد اشتغال و جذب سرمایه گذاری خارجی در افغانستان موثر خواهد بود.

وی افزود، تمام این کارها در راستای امنیت کشورهای منطقه خواهد بود و یقیناً که همکاری مثمر نقش عمده در امنیت منطقه‌ای خواهد داشت.

قابل یادآوری است که خط آهن آقینه- اندخوی بیش از ۳۰ کیلومتر طول دارد. تفاهم‌نامه ساخت آن یک سال پیش میان افغانستان و ترکمنستان به امضا رسید. براساس معلومات اداره خط آهن کشور، کار ساخت این پروژه حدود ۳۰ میلیون دالر هزینه برداشته است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن