افغانستان و ترکیه در زمینه زراعت و مالداری تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

۸صبح، کابل: افغانستان و ترکیه در زمینه زراعت و مالداری تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. این تفاهم‌نامه زیر نام «یادداشت تفاهم میان حکومت جمهوری ترکیه و حکومت جمهوری اسلامی افغانستان در زمینه‌ی همکاری‌های تخنیکی، علمی و اقتصادی در عرصه زراعت» از سوی انوارالحق احدی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری و بکر پاکدمیرلی، وزیر زراعت و جنگل‌داری ترکیه در انقره و در مقر وزارت زراعت و جنگل‎‌داری ترکیه امضا شده است.

وزارت زراعت روز سه‌شنبه، نزدهم حوت با اعلام این خبر گفته است که این تفاهم‌نامه همکاری میان دو کشور، بخش‌های نباتات و حفظ‌الصحه‌ی نباتی، مالداری و نسل‌گیری، صحت حیوانی، ماهی‌پروری، میکانیزه‌ی زراعتی، آبیاری، تحقیقات، ترویج و آموزش‌های زراعتی، توسعه روستا و صنعت غذایی را در بر می‌گیرد.

وزیر زراعت در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفته است که افغانستان و ترکیه روابط دیرینه دارد و این روابط ۱۰۰ ساله شده است.

به گفته او، تفاهم‌نامه‌ای که در زمینه‌ی همکاری‌های تخنیکی، علمی و اقتصادی در عرصه زراعت امضا شد، آغاز خوبی برای تقویت هم‌آهنگی‌ها و همکاری‌ها میان دو کشور است.

احدی افزوده است: «محتوای تفاهم‌نامه عالی است و برنامه داریم که این تفاهم‌نامه را به شکل بهتر آن تطبیق کنیم. همکاران ما در وزارت زراعت کار می‌کنند تا این تفاهم‌نامه به شکل بهتر آن تطبیق شود.»

هم‌چنان بکر پاکدمیرلی، وزیر زراعت و جنگل‌داری جمهوری ترکیه گفته است که زراعت یک سکتور کلان برای هر دو کشور است و این تفاهم‌نامه یک آغاز خوب برای درمیان‌گذاری و تبادله معلومات میان دو کشور است تا از تجربه‌های هم‌دیگر به شکل خوب آن استفاده کنند.

سند تفاهم زراعتی و مالداری افغانستان و ترکیه در ۱۰ ماده توسط تیم مشترک دو کشور تهیه است.

دکمه بازگشت به بالا