افغانستان و هندوستان تفاهم‌نامه ساخت بند شاه‌توت را امضا کردند

۸صبح، کابل: افغانستان و هندوستان روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم دلو تفاهم‌نامه ساخت بند شاه‌توت در شهر کابل را امضا کردند. این تفاهم‌نامه در یک نشست مجازی از سوی محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه و سابرامانیام جایشانکار همتای هندی‌اش در حضور رییس جمهور غنی و نریندرا مودی، نخست‌وزیر هندوستان امضا شد.

هزینه پروژه ساخت بند شاه‌توت بیش از ۲۰۰ میلیون دالر است که بخشی از آن از سوی هند تمویل می‌شود و این بند در مدت شش سال ساخته خواهد شد و آب آشامیدنی برای دو میلیون نفر را در پایتخت تأمین می‌کند.

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه رییس جمهور غنی و نریندرا مودی سخنرانی کردند. آقای مودی در سخنرانی خود خواهان آتش‌بس فوری و هم‌جانبه شد.

او از افزایش خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت که افغانستان و هندوستان به دنبال منطقه‌ای عاری از تروریسم است.

در این نشست محمداشرف غنی از کمک هندوستان سپاس‌گزاری کرد. او از هندوستان بابت ساختن بند شاه‌توت و حمایتش از افغانستان به نیکی یاد کرد و آن را هدیه دادن «زنده‌گی» به کابل و مردم افغانستان خواند.

بند شاه‌توت دومین پروژه سدسازی  است که از سوی هندوستان تمویل می‌شود. بند سلما در هرات نیز به کمک هندوستان ساخته شده است.

بند شاه توت که بر فراز یکی از معاونان رودخانه‌ کابل در ساحه‌ی للندر ساخته می‌شود، در جریان آب دوامدار این رودخانه و نیز تامین آب آشامیدنی مورد نیاز باشنده‌گان شهر کابل کمک خواهد کرد. این بند ۹۲ متر ارتفاع و ۶۰ متر عرض دارد.

پیش‌تر اعلام شده بود که با ساخت این بند بیش از چهار هزار هکتار زمین زراعتی آبیاری خواهد شد.

بند آب شاه‌توت که در ولسوالی چهارآسیاب کابل قرار دارد، ظرفیت ذخیره‌ی ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب را دارد که از این مقدار آب می‌توان دو تا پنج میگاوات برق نیز تولید کرد.

در سال ۱۳۹۷ وزارت انرژی و آب آن زمان که اکنون به دو اداره تقسیم شده است، اعلام کرد که کار بند شاه‌توت به زودی آغاز می‌شود و ساخت آن سه سال زمان خواهد برد. تاکنون کار ساخت این بند آغاز نشده است.

دکمه بازگشت به بالا