افغانستان در تولید برنج مورد نیازش حدود ۶۶ درصد به خودکفایی رسید

۸صبح کابل: آمارهای یک سروی تازه نشان می‌دهد که کشت و تولید برنج در سال روان نسبت به سال گذشته، نُه درصد افزایش یافته است. وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید که این افزایش، باعث خودکفایی حدوداً ۶۶ درصدی در تولید برنج و کاهش واردات این محصول به ارزش میلیون‌ها دالر شده است.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت،‌ آبیاری و مالداری با تشریح این سروی مشترک ریاست عمومی احصائیه و معلومات و وزارت زراعت می‌گوید: «در این سروی مشترک، از روش «تطبیق سروی قطع نبات شالی» یا «Paddy Crop Cut Survey»  برای دریافت مقدار تولید برنج، و از تکنولوژی «GIS» و «Remote sensing» برای دریافت میزان شالی‌زارها استفاده شده است.»

یافته‌های این سروی نشان می‌دهد که امسال در ۹۸ ولسوالیِ ۱۸ ولایت کشور، شالی کشت شده که مجموع ساحات شالی‌زار، از حدود ۱۱۶ هزار هکتار در سال گذشته، امسال به ۱۲۸ هزار هکتار افزایش یافته است.

شالی در ولایت‌های کندز، تخار، بغلان، ننگرهار، بلخ، هرات، کنر، سرپل، بدخشان، بامیان، غور، دایکندی، ارزگان، بادغیس، لغمان، کابل، خوست و پکتیا کشت می‌شود، از این میان، بیش‌ترین شالی را در میان ولایت‌ها، کندز تولید می‌کند.

سخنگوی وزارت زراعت می‌گوید که ساخت شبکه‌های آبیاری، توزیع تخم‌های اصلاح‌شده، معرفی نژادها (ورایتی)های پرحاصل شالی و ساخت مزرعه‌های نمایشی – آموزشی برای شالی‌کاران، در افزایش حاصلات برنج ثمربخش بوده است.

بر اساس آمارها، افغانستان در یک‌سال به ۵۸۸ هزار تن برنج نیاز دارد که امسال ۳۸۳ هزار تن آن را خودش تولید کرده است.

او افزود که با افزایش نُه درصدی تولید برنج نسبت به سال گذشته، واردات برنج به کشور در سه ربع اول سال جاری، به مقایسه سه ربع سال گذشته حدوداً ۱۸۰ هزار متریک تن و به ‫ارزش حدود ۲۸ میلیون دالر کاهش یافته است.

بر بنیاد این سروی، واردات برنج در سه سال اخیر، سیر نزولی داشته است. چنان‌که میزان واردات در سه ربع اول سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۲۳۴ هزار تن به ارزش ۱۵۳ میلیون دالر امریکایی، در همین زمان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۱۸۰ هزار تن به ارزش ۹۴ میلیون دالر و در سه ربع اول امسال ۱۳۲ هزار تن به ارزش ۶۵ میلیون دالر بوده است.

‫در سال ۱۳۹۷، تولید شالی نسبت به سال ۱۳۹۶ چهار درصد افزایش یافته بود.

قابل‌ یادآوری است که مردم افغانستان در مصرف فراوان گندم و برنج، پیش‌تاز و مشهور اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن