موترهای باربری افغانستان کالای بازرگانی را به آسیای میانه انتقال می‌دهند

۸صبح، بلخ: افغانستان و اوزبیکستان توافق کرده‌اند که موترهای باربری افغانستان می‌توانند کالاهای بازرگانی را به کشورهای آسیای میانه انتقال دهند.

مسوولان در بلخ می‌گویند که گشایش این راه  ترانزیتی فصل تازه روابط تجارتی میان دو کشور را باز می‌کند.

به گفته این مسوولان، پس از این موترهای باربری افغانستان می‌توانند با گذر از خاک اوزبیکستان، کالاهای بازرگانی را به سایر کشورهای آسیای میانه انتقال دهند.

مولوی شعیب، آمر واردات و صادرات گمرک ولایت بلخ، می‌گوید که آن‌ها تلاش می‌کنند تا پس از این روابط تجارتی دو کشور گسترش یابد.

از سویی هم جعفر فتایف، سرقونسل اوزبیکستان در مزارشریف، بر گسترش روابط تجارتی میان افغانستان و اوزبیکستان تاکید کرده است.

او می‌گوید که کشورش به بهبود روابط با افغانستان متعهد است و تلاش می‌کند تا با مردم افغانستان در بخش‌های گوناگون همکاری کند.

سرقونسل سفارت اوزبیکستان در مزار شریف گفته است که این آغاز کار است و پس از این روابط  تجارتی کشور متبوعش با افغانستان گسترش خواهد یافت.

او ابراز امیدواری کرده که امنیت در افغانستان تامین شود، چون به گفته او، بدون امنیت کشورها به آسایش نمی‌رسند و طرف اوزبیکستان نیز به‌عنوان یک همسایه تلاش می‌کند که مسوولیتش را ادا کند.

در همین حال مسوولان گمرک بلخ می‌گویند که برای ایجاد سهولت به بازرگانان، هزینه ترانزیت (خاک‌پولی) را از ۴۵۰ دالر به ۵۰ دالر امریکایی کاهش داده‌اند.

افغانستان و اوزبیکستان مرز مشترک دارند و کالاهای افغانستان از این مسیر وارد بازارهای آسیای میانه می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا