دانشجویان افغان در هند: پول نان و ترانسپورت نداریم

۸صبح، کابل: دسته‌‌ای‌ از دانشجویان افغانستان در شهر بنگلور ایالت کارناتاکای هندوستان به دلیل پرداخت نشدن مدد معاش‌شان از سوی نهاد «ICCR» دست به اعتراض زدند.

«آی‌سی‌سی‌آر» یک اداره هندی است که امور مربوط به اعطای بورسیه هندوستان را به پیش می‌برد.

دانشجویان افغانستان در هند مدعی‌اند که دو ماه مدد معاش‌شان از سوی این اداره پرداخت نشده است.

وزارت امور خارجه می‌گوید که سفارت افغانستان در هند وظیفه گرفته است که از نزدیک با مقامات هندی و نهاد «آی‌سی‌سی‌آر» کار کند و به این مشکل به زودی رسیده‌گی شود. حامد تهذیب، معاون سخنگوی این وزارت، به روزنامه ۸صبح گفت که به مشکل مدد معاش دانشجویان به زودی رسیده‌گی خواهد شد.

با این حال، این مشکل تنها متعلق به دانشجویان افغانستان نمی‌شود و همه کسانی که از نهاد «آی‌سی‌سی‌آر» بورسیه گرفته‌اند، با این مشکل دچار شده‌‎اند.

دانشجویان افغانستان مدعی‌اند که به دلیل پرداخت نشدن مدد معاش‌شان، دچار مشکل شده و پول «نان، ترانسپورت و کرایه‌ی خانه» را ندارند.

شماری از دانشجویان افغانستان هفته‌ی گذشته نیز به همین دلیل در شهر پونه هندوستان دست به اعتراض زده بودند.

به دنبال این اعتراض‌ها، سفارت افغانستان در هند اعلام کرد که از تأخیر در پرداخت مدد معاش شماری از دانشجویان افغان بورسیه‌‌های «آی‌سی‌سی‌آر» آگاه است و با مقامات هندی کار می‌کند تا به این مشکل هرچه زودتر رسیده‌گی شود.

سفارت افغانستان گفته است که بعد از دریافت شکایت‌ها در این مورد، با دفتر مرکزی «آى‌‎سی‌سی‌آر» و وزارت امور خارجه هند مشکلات دانشجویان را در میان گذاشته و خواهان همکاری عاجل شده است.

طبق اعلام این سفارت، مسوولان «آى‌سی‌سی‌آر» گفته‌اند که به دلیل مشکل فنی در نرسیدن بودجه این نهاد از وزارت‌های امور خارجه و مالیه هند، مدد معاش شمار زیادی از دانشجویان بورسیه این اداره اجرا نشده است.

سفارت افغانستان در هند گفته است که برای شماری از دانشجویان اما ۱۰ هزار روپیه هندی مدد معاش ماه جنوری پرداخت شده است.

مقام‌های سفارت افغانستان در هند گفته‌اند که در دیدار اخیری که با مسوولان «آی‌سی‌سی‌آر» داشته‌اند، اطمینان داده شده است که تأخیر در پرداخت مدد معاش دانشجویان افغان و بقیه دانشجویان خارجی به صورت جدی پی‌گیری و رسیده‌گی می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن