شورای علمای شیعه افغانستان به حکومت: امنیت «جامعه هزاره و شیعه» را مورد توجه جدی قرار دهید

۸صبح، کابل: شورای علمای شیعه افغانستان در واکنش به حمله بر مکتب سیدالشهدا می‌گوید که مردم هزاره و شیعه از اهداف ویژه گروه‌های تروریستی است و حکومت باید برای تأمین امنیت این طیف توجه جدی کند.

محمد فیاض ارزگانی، سخنگوی شورای علمای شیعه افغانستان روز پنج‌شنبه، ششم جدی در یک کنفرانس خبری گفت که در سال‌های اخیر «مردم شیعه» به خاطر تعلق به یک قوم و مذهب فقهی بارها مورد حملات هدف‌مند تروریستی که مصداق بارز «نسل‌کشی» است، قرار گرفته‌اند.

به گفته آقای ارزگانی، هرچند تمامی مردم افغانستان مورد حملات تروریستی قرار گرفته‌اند، اما واقعیت‌ها نشان می‌دهد که «جامعه هزاره و شیعه» از اهداف ویژه حملات گروه‌های تروریستی بوده‌اند. او خاطر نشان کرد که مقام‌های عالی رتبه دولتی نیز به این امر اعتراف کرده‌اند.

او به حملات انجام شده بر جنبش روشنایی در دهمزنگ، زیارت سخی، زیارت ابوالفضل، مسجد باقرالعلوم، مسجدالزهرا دشت برچی، جوادیه هرات، قریه میرزاولنگ سرپل، مسجد امام زمان قلعه فتح‌الله، مسجد امام زمان دشت برچی، مرکز فرهنگی تبیان، مرکز توزیع تذکره در دشت برچی، مصلای شهیدمزاری، شفاخانه صد بیستر دشت برچی، مرکز آموزشی کوثر دانش و مکتب سیدالشهدا اشاره کرد و گفت که این حملات از موارد است که عمدتاً مردم هزاره و شیعه را هدف قرار داده است.

این شورا با صدور قطع‌نامه‌ای از حکومت خواستند که در امر تأمین امنیت این طیف جامعه اقدامات عملی را روی دست گیرد. سخنگوی شورای علمای شیعه افغانستان گفت: «طرحی جامع که از طریق کمیسیون هماهنگی امور امنیتی تهیه شده است، اکنون در میز رییس جمهور قرار دارد».

او افزود که رییس جمهور باید این طرح را مورد تطبیق قرار دهد. از سوی دیگر آقای ارزگانی بیان کرد که اگر این طرح امنیتی از سوی نهادهای امنیتی موثر دانسته نشد، حکومت باید به مراجع امنیتی دستور دهد که هرچه عاجل یک طرح موثر را تهیه و تطبیق کند.

این در حالی است که سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور نیز گفته است که طرحی را به مشورت مردم برای تأمین امنیت غرب کابل تهیه کرده و به ریاست جمهور سپرده است. او در مورد این طرح جزییات بیش‌تر نداده است.

گفتنی است که در جریان چند سال اخیر غرب کابل شاهد حملات گسترده گروه‌های تروریستی چون داعش بوده است. پیش از این رییس جمهور در دیدار با شماری از بزرگان غرب کابل گفته بود که طرح سبز امنیتی را در این ساحه تطبیق می‌کند. اکنون که چند سال از این وعده گذشته، این طرح عملی نشده و غرب کابل هر از گاهی شاهد حملات انفجاری و انتحاری است.

دکمه بازگشت به بالا