مهاجران افغان در فریمان و تربت جام ایران به کمک‌های فوری‌ نیاز دارند

۸صبح، کابل: کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان اعلام کرده است که در سال ۲۰۲۱ دست‌کم ۵۰۰ هزار مهاجر از افغانستان به ایران رفته‌اند.

این سازمان در‌ گزارش تازه‌ای روز دوشنبه، ۱۹ ثور، گفته است که از میان مهاجرانی که به ایران رفته‌اند، ۲ هزار و ۷۰۰ نفر در ساحه فریمان اسکان داده شده‌اند و نیز ۲۰۰ خانواده دیگر که به مرکز پناهنده‌گان تربت جام منتقل شده‌اند، در وضعیت بد اقتصادی به‌سر می‌برند و‌ نیاز به کمک‌ عاجل دارند.

این چالش پس از آن شدت گرفته است که کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان وضعیت اضطراری سطح ۲ برای مهاجران افغانستان در ایران را در ماه اپریل سال جاری لغو کرد.

طبق آمار نشرشده از سوی این نهاد، از اول‌ جنوری ۲۰۲۱ تا ۳۰ اپریل ۲۰۲۲ دست‌کم ۳۷ هزار و ۴۲ مهاجر وارد ایران شده و به کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان برای کمک‌ مراجعه کرده‌اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان گفته است که خانواده‌های مهاجر افغانستان که توسط دولت ایران در فریمان اسکان داده شده بودند، اکنون به شهرک آواره‌گان تربت جام منتقل می‌شوند.

بیش از ۲۰۰ خانواده در حال حاضر در تربت جام زندگی می‌کنند و نیاز به حمایت فوری دارند.

این سازمان تنش‌های سیاسی، امنیتی و اجتماعی اخیر را روی رسیده‌گی به مشکلات و جابه‌جایی مهاجران از سوی ایران تأثیر‌گذار عنوان کرده است.

گفتنی است که در پی تشدید بحران گرانی در ایران، مهاجران افغان در کنار مردم دیگر با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا