زنان معترض افغانستان: شورای حقوق بشر در مورد کشتار غیرنظامیان دادخواهی کند

۸صبح، کابل: شماری از زنان معترض افغانستان در اعلامیه‌ای از برگزاری نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، در مورد زنان افغانستان استقبال کرده‌، اما گفته‌اند که باید در زمینه نقض حقوق بشر در افغانستان اقدام عملی انجام شود. آنان از این شورا خواسته‌اند تا فوراً در مورد کشتار غیرنظامیان در پنجشیر، اندراب و بلخاب دادخواهی کند.

این معترضان روز سه‌شنبه، ۱۴ سرطان، در اعلامیه‌ای گفته‌اند که شورای حقوق بشر سازمان ملل یک پیام واضح به طالبان داشت؛ این که عدم احترام به ارزش‌های حقوق بشری آنان را منزوی می‌کند.

معترضان گفته‌اند: «هیچ اعلامیه تند شما به تنهایی نمی‌تواند به این موارد حاد نقض حقوق بشری افغان‌ها پایان دهد. هیچ عضو شورای حقوق بشر دختر خود را سزاوار آن‌چه دختران ما تجربه می‌کنند، نمی‌داند.»

به گفته این زنان معترض، وضعیت حقوق بشر در افغانستان بدتر از آن‌ست که بتوان با اعلامیه‌های تند آن را بهبود بخشید‌.

در اعلامیه زنان آمده است: «در افغانستان تحت سلطه طالبان، هزاره، تاجیک و دیگر اقوام و گروه‌های مذهبی به حاشیه رانده شده و در خطر کشتار و جنایات قرار دارند و زنان به طور کل از جامعه حذف شده‌اند.»

زنان‌ معترض تصریح کرده‌اند که وضعیت حقوق بشری در افغانستان باید در صدر آجندای سازمان ملل و شورای حقوق بشر قرار داده شود. آنان هم‌چنان خواسته‌اند که تمام اعضای رهبری طالبان ممنوع‌الخروج شوند.

در پایان اعلامیه آمده است که «حرف کافی نیست، در برابر طالبان عمل کنید!»

این اظهارات در‌ مورد نقض حقوق بشر در حالی مطرح می‌شود که طالبان از آوان تسلط بر کشور در چندین جبهه به نقض حقوق بشر و ارتکاب جنایات و جرایم جنگی متهم شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا