هیأت سیاسیون افغانستان: مقامات پاکستانی گفتند که از حکومت تک قومی حمایت نمی‌کنند

۸صبح، کابل: هیأتی از سیاسیون افغانستان که به پاکستان رفته‌ است، روز پنج‌شنبه، بیست‌وهشتم اسد، در یک نشست خبری در اسلام‌آباد، نتایج دیدارها و گفت‌وگوهای‌شان را با مقام‌های این کشور اعلام کرد.

محمدیونس قانونی که ریاست این هیأت را بر عهده دارد، در این نشست خبری گفت که مقام‌های پاکستانی به صورت واضح گفته‌اند که از حکومت تک قومی در افغانستان که تجربه ناکام گذشته است، حمایت نمی‌کنند.

قانونی افزود که هیأت سیاسیون افغانستان با رییس ستاد ارتش، نخست‌وزیر، رییس آی‌اس‌آی و وزیر امور خارجه پاکستان دیدار کرده‌ است.

به گفته قانونی، همه این مقام‌ها به یک صدا اعلام کردند که از یک نظام فراگیر و مورد قبول مردم افغانستان حمایت می‌کنند.

قانونی گفت که مقام‌های پاکستان می‌گویند که خواهان فصل جدیدی از روابط با افغانستان هستند. او خاطرنشان کرد که بسیار «دلچسپ» بود که هیأت افغانستان در دیدار با مقام‌های نظامی و ملکی، از پاکستان جدید پیام گرفت.

محمدیونس قانونی گفت که پاکستان جدید در هر دو بخش نظامی و ملکی با عبور از گذشته و با نگاه معطوف به آینده، پیام مثبت داد.

او تأکید کرد که هدف از سفر هیأت افغانستان به پاکستان، تسریع روند صلح و مذاکرات و نیز جلوگیری از حملات نظامی بود.

قانونی می‌گوید که خلاف انتظار مردم افغانستان، روند صلح سبوتاژ شد و طالبان از طریق فشار نظامی وارد پایتخت شدند.

او از شکست مذاکرات و «انکشافات نظامی» در افغانستان ابراز تاسف کرد.

قانونی در عین حال گفت که یک گروه انحصار طلب که مردم و روند صلح را به گروگان گرفته بود، کنار زده شد و به این ترتیب یک فرصت جدید به وجود آمده است. اشاره‌ای او به فرار محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین از کشور است.

محمدیونس قانونی افزود که در دیدار با مقام‌های پاکستانی روی تشکیل حکومت آینده و جلب حمایت این کشور گفت‌وگو کرده است.

به گفته او، آینده افغانستان به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول از اکنون آغاز و تا تشکیل حکومت جدید ادامه می‌یابد.

 قانونی می‌گوید که توقع هیأت افغانستان از پاکستان این بود که از نفوذ خود بر طالبان استفاده کند و جلو حملات نظامی و خشونت را بر مردم افغانستان بگیرد.

او گفت که هیأت افغانستان از پاکستان خواسته است، جلو ورود طالبان را به ولایت‌ها و مراکزی که هنوز وارد نشده‌اند، بگیرد.

با این حال قانونی گفت که مقام‌های پاکستانی با صمیمیت خاص وعده کردند که جلو خشونت را می‌گیرند و در این مورد موضع مسوولان نظامی پاکستان شفاف و روشن بود.

محمدیونس قانونی درباره مرحله دوم آینده افغانستان گفت که این دوره مربوط به شکل‌گیری حکومت جدید در افغانستان است.

به گفته او، هیأت افغانستان به صراحت به مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که خواست مردم تشکیل دولت فراگیر بر مبنای مشارکت عادلانه اقوام، مذاهب و گروه‌ها در ساختار مورد قبول مردم افغانستان است.

 محمدیونس قانونی افزود که به خواست مردم افغانستان متعهد است و از آزادی، انتخابات، حقوق زنان و حاکمیت قانونی حمایت می‌کند.

این عضو هیأت سیاسیون افغانستان که به پاکستان رفته است، گفت که مردم و اعضای این هیأت مخالف حکومت تک حزبی و قومی هستند و اگر طالبان اشتباهات سال ۱۹۹۶ را تکرار کنند، از همین اکنون محکوم به شکست است.

به گفته او، اگر طالبان چنان که ادعا می‌کنند، تغییر کرده، ادعای خود را در عمل و در رفتار برای مردم افغانستان به اثبات برسانند.

قانونی توضیح داد که طالبان و سایر مردم تعریف‌ ویژه خود را از حکومت همه شمول دارد.

به گفته او، حکومت همه‌شمول آن نیست که یک گروه مالک و سایرین مهمان باشند.

محمدیونس قانونی گفت که حکومت همه شمول آن است که همه اقوام، مذاهب، زنان، مردان و نسل جوان افغانستان در یک ساختار قابل قبول خود را صاحب سرزمین بدانند.

او در پاسخ به این سوال که طالبان اکثریت بخش‌های افغانستان را تصرف کرده است، گفت که گرفتن جغرافیا به معنای تصرف قلوب مردم نیست؛ بلکه هیأتی که از افغانستان به پاکستان آمده‌اند، نماینده‌گان مردم هستند و طالبان این واقعیت را درک می‌کنند.

در این نشست خبری، محمد محقق، عبداللطیف پدرام و احمدولی مسعود به سوالات خبرنگاران پاکستانی پاسخ دادند.

دکمه بازگشت به بالا