پروازهای مسافربری افغانستان به هند و کشورهای عربی موقتاً از فضای ایران انجام می‌شود

۸صبح، کابل: اداره هوانوردی ملکی اعلام کرده است که پروازهای مسافربری افغانستان به هند و کشورهای عربی به صورت موقت از فضای ایران انجام می‌شود.

در یک خبرنامه اداره هوانوردی ملکی که روز پنج‌شنبه، نهم حوت نشر شد، آمده است که «به دلیل مسدود بودن حریم هوایی پاکستان به روی تمامی پروازهای شرکت‌های هوایی، در حال حاضر پروازهای مسافربری میان افغانستان و هندوستان و همچنان میان افغانستان-امارات و سایر کشورهای عربی از طریق فضای ایران موقتاً اجرا می‌شود.»

در خبرنامه تصریح شده که  «ساعات پروازی» به دلیل طولانی بودن مسیر پرواز از فضای ایران افزایش یافته است.

این اداره روز چهارشنبه، هشتم حوت در پی افزایش تنش‌ها میان هندوستان و پاکستان، تمامی پروازهای افغانستان را که از خطوط هوایی منتهی به فضای پاکستان انجام می‌شد، به حالت تعلیق درآورد. این تصمیم پس از آن گرفته شد که یک هواپیمای مربوط به شرکت هوایی کام‌ایر که به مقصد هند در حرکت بود، اجازه‌ی عبور از حریم هوایی پاکستان را نیافت.

قاسم وفایی‌زاده، رییس اداره هوانوردی ملکی روز چهارشنبه، هشتم حوت به ۸صبح گفته بود که به دلیل افزایش تنش‌ها میان هند و پاکستان تمام پروازهای که به افغانستان به از مسیر فضای پاکستان رفت‌وآمد می‌کند، به حالت تعلیق درآمده است.

تنش‌ها میان هند و پاکستان پس از آن تشدید یافت که جنگنده‌های هندی روز سه‌شنبه یک مرکز مربوط به «جیش محمد» را در کمیشیر تحت کنترول پاکستان بمباران کردند.

مقام‌های هندی گفته بودند که در این حمله‌ی هوایی، ۲۰۰ تا ۳۰۰ عضو جیش محمد را کشته‌اند. این حمله در واکنش به حمله موتربمبی انجام شد که در ۲۵ دلو جان بیش از ۴۰ سرباز هندی را در منطقه «پلواما» از مربوطات جامو و کشمیر تحت حاکمیت هند، گرفت. مسوولیت این حمله را گروه اسلام‌گرای جیش محمد به عهده گرفته بود.

پاکستان در واکنش به این حمله اعلام کرده بود که در زمان و مکان مناسب پاسخ هند را خواهند داد.  مقام نظامی این کشور روز چهارشنبه  مدعی شدند که نیروهای ارتش پاکستان دو جت جنگی هندی را که حریم پاکستان را نقض کرده بود، سقوط داده و یک خلبان هندی را نیز بازداشت کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا