کاهش خشونت و سه نکته مبهم؛ مقامات افغان از پیش‌رفت گفت‌وگوهای امریکا و طالبان استقبال کردند

خلیل اسیر

مقامات امریکایی در صحبت‌های تلفنی و حضوری خود با مقامات افغان اعلام کرده‌اند که گروه طالبان طرح خود برای کاهش خشونت را ارائه کرده‌ است. جزئیات این طرح تا هنوز بیرون درز نکرده است. خبر ارائه چنین طرحی از سوی طالبان هم تأیید نشده است. اما اطلاعاتی که در پیوند به این موضوع تا کنون ارائه شده است، با ابهاماتی همراه است. در مواردی این اطلاعات متناقض است.

کاهش خشونت

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه‌ای گفته است که مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا، روز سه‌شنبه با محمداشرف غنی از طریق تلفن گفت‌وگو کرده است. به نقل از اعلامیه، پمپئو در این تماس تلفنی در رابطه به گفت‌وگوهای جاری میان امریکا و طالبان در قطر معلومات داده است. طبق اعلامیه، پمپئو در این گفت‌و‌گو از «پیش‌رفت‌های قابل ملاحظه در خصوص کاهش پایدار خشونت که منجر به آتش‌بس شود»، برای غنی خبر داده است. در مقابل غنی از این انکشاف استقبال کرده است.

در اعلامیه ارگ روشن نیست که منظور از کاهش خشونت بین کدام یک از طرف‌های جنگ در افغانستان است؛ طالبان و نیروهای خارجی یا طالبان و دولت افغانستان به شمول نیروهای خارجی؟ اما وزارت دولت در امور صلح در اعلامیه‌ای که خبر از دیدار کرن دیکر با سلام رحیمی داده است، به این موضوع صراحت داده است.

طبق این اعلامیه، معاون سفیر امریکا در دیداری که با وزیر دولت در امور صلح داشته است، دو طرف روی پیش‌رفت‌های روند صلح و موضوعات مرتبط به مذاکرات قطر با هم گفت‌وگو کرده‌اند. به نقل از اعلامیه، خانم کرن گفته است که «طالبان طرح کاهش خشونت با دولت جمهوری اسلامی افغانستان را پیشنهاد کرده‌اند.» اعلامیه به نقل از خانم کرن افزوده است که «این گروه طرح خود را شریک خواهد کرد.»

عبدالله عبدالله هم شام روز سه‌شنبه، ۲۲ دلو، از طریق تلفن با مایک پمپئو گفت‌وگو کرده است. طبق اعلامیه قصر سپیدار، پمپئو در گفت‌وگو با عبدالله «از پیش‌رفت در مذاکرات صلح میان ایالات متحده و طالبان در بحث کاهش خشونت خبر داده است.» به نقل از اعلامیه، پمپئو ابراز امیدواری کرده است که «این پیش‌رفت زمینه را برای امضای توافق‌نامه دوجانبه، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و دست‌یافتن به صلح دایمی فراهم سازد.» رییس اجرائیه از پیش‌رفت در امر کاهش خشونت در مذاکرات میان امریکا و طالبان استقبال و از آن به عنوان گامی برای امضای توافق‌نامه بین امریکا و طالبان و شروع مذاکرات بین‌الافغانی حمایت کرده است. عبدالله ابراز امیدواری کرده است که طالبان از این فرصت استفاده کنند، تا زمینه برای برداشتن گام‌های بعدی برای دست‌یافتن به صلح پایدار برداشته شود.

تناقض و ابهام در خصوص این‌که طرح کاهش خشونت بین کدام یک از طرف‌های جنگ به اجرا گذاشته می‌شود، آن‌گاه برجسته شد که خبر امضای یک توافق‌نامه بین امریکا و طالبان تا یک هفته دیگر منتشر شد. شبکه «سی ان ان» به نقل از منابع آگاه در پنتاگون خبر داده است که امریکا به دنبال امضای یک توافق‌نامه با طالبان تا یک هفته دیگر است. طبق این خبر، این توافق‌نامه حاوی «کاهش خشونت بین طالبان و [نیروهای] ائتلاف [مستقر در افغانستان] است.» در این خبر به کاهش خشونت بین گروه طالبان و دولت افغانستان اشاره‌ای نشده است.

آتش‌بس

یک مورد ابهام‌آمیز دیگر در پیوند به موضوع کاهش خشونت اشاره اعلامیه ارگ به مسأله «پایداری» و «آتش‌بس» است. در اعلامیه ارگ آمده است که پمپئو از پیش‌رفت‌های قابل ملاحظه در خصوص کاهش «پایدار» خشونت که منتج به «آتش‌بس» شود، به رییس جمهور غنی خبر داده است. این جمله ضمن آن‌که صراحت لازم را ندارد، حاوی معلوماتی است که در دیگر اعلامیه‌ها دیده نشده است.

در اعلامیه‌های وزارت دولت در امور صلح و ریاست اجرائیه، کلمات «پایداری» و «آتش‌بس» در پیوند به مسأله کاهش خشونت نیامده است. ریاست اجرائیه گفته است که پمپئو از پیش‌رفت در مذاکرات امریکا و طالبان در امر «کاهش خشونت» خبر داده است. چه نوع کاهشی (مقطعی/ پایدار) روشن نیست. هم‌چنان در اعلامیه سپیدار به «کاهش پایدار خشونت» که منتج به «آتش‌بس» شود نیز اشاره‌ای نشده است.

طبق گزارش نیویارک تایمز، دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، روز دوشنبه توافق‌نامه کشورش با طالبان را به صورت مشروط تأیید کرده است. شرط ترمپ در تأیید این توافق‌نامه «کاهش خشونت» از سوی طالبان بوده است. در این جا هم گفته نشده است که کاهش خشونت باید به شکلی باشد که منتج به «آتش‌بس» شود.

رهایی زندانیان طالب

رهایی زندانیان گروه طالبان از بند دولت، مسأله‌ای است که تنها در دیدار کرن دیکر معاون سفارت امریکا در کابل و سلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح مطرح شده است. در اعلامیه‌ای که وزارت دولت در امور صلح از این دیدار منتشر کرده است، اشاره نشده است که موضوع رهایی زندانیان طالبان چه نسبتی با کاهش خشونت از سوی این گروه دارد. اما لحن اعلامیه طوری است که گویا طالبان کاهش خشونت را مشروط کرده است به چند اقدام دیگر از جانب امریکا که یکی از آن اقدامات، رهایی زندانیان این گروه از بند دولت افغانستان باید باشد.

اعلامیه وزارت دولت در امور صلح بدون اشاره به این‌که خانم کرن دیکر درباره رهایی زندانیان طالبان و پیوند آن با کاهش خشونت چه گفته است، یک جمله واکنشی را از زبان سلام رحیمی نقل کرده است. طبق این جمله، رحیمی گفته است که «امور مربوط به زندانیان طالبان، در حیطه صلاحیت جمهوری اسلامی افغانستان و بدین منظور حکومت اقدامات لازم و مؤثری را روی دست دارد.» در اعلامیه‌های ارگ و سپیدار اشاره‌ای به این مسأله نشده است.

مدیریت گام‌های بعدی

محمداشرف غنی نسبت به پیش‌رفت گفت‌وگوهای امریکا و طالبان در قطر ابراز خرسندی کرده است. او هم‌چنان گفته است که «موقف اصولی جمهوری اسلامی افغانستان در حال ثمر دادن است.» غنی افزوده است که هدف اصلی دولت، قطع خون‌ریزی و افغان‌کشی است و اکثریت مطلق افغان‌ها درباره صلح اجماع نظر دارند. رییس جمهور تأکید کرده است که دولت برای دست‌یافتن به این هدف دارای تدبیر، جرئت، رهبریت و مدیریت است و گام‌های بعدی را به وجه احسن مدیریت خواهد کرد.

در همین حال، سلام رحیمی گفته است که تلاش‌های اخیر وزارت دولت در امور صلح و دیدارهایش با سیاسیون «نتیجه‌بخش» بوده است. او افزوده است که نتیجه این دیدارها بیان‌گر آن است که «اکثریت سیاسیون» روی بسیاری از مسایل مربوط به روند صلح هم‌صدایی دارند و حکومت نظریات و طرح‌های آن‌ها را در نظر می‌گیرد. رحیمی تأکید کرده است که وزارت دولت در امور صلح به خاطر تقویت اجماع سیاسی در پیوند به روند صلح به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد.

خبرهای دل‌گرم‌کننده

مارکس پوتزل، فرستاده آلمان برای افغانستان، سه‌شنبه‌شب در توییتی نوشت که خبرهای دل‌گرم‌کننده‌ای از دوحه، کابل و واشنگتن دریافت کرده است. او تأکید کرده است که هیچ یک از طرف‌های درگیر نباید این «پیش‌رفت» سخت را در مذاکرات میان امریکا و طالبان به خطر اندازد. مارکس پوتزل گفته است که در عوض همه باید اراده سیاسی خود را برای شروع مذاکرات معنادار بین‌الافغانی نشان دهند. این مقام آلمانی افزوده است که کشورش آماده تسهیل این مذاکرات است.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور، نسبت به «پیش‌رفت قابل ملاحظه» در گفت‌وگوهای امریکا و طالبان ابراز خرسندی و از آن استقبال کرده است. او ابراز امیدواری کرده است که مردم افغانستان هرچه زودتر شاهد تأمین صلح و ثبات سراسری و پایدار در کشور خود باشند.

با این حال، مقامات امریکایی گفته‌اند در صورت امضای توافق‌نامه این کشور با طالبان مبنی بر کاهش خشونت‌ها، امریکا خروج تدریجی نیروهایش از افغانستان را آغاز خواهد کرد. هنوز روشن نیست که این توافق‌نامه چه زمانی به امضا خواهد رسید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن