دیدار مقامات افغان با خلیل‌زاد؛ کاهش خشونت«پیش‌شرط» و رهایی زندانیان «الزامی» است

حسیب بهش

هم‌زمان با افزایش خشونت‌ها در کشور، رییس جمهور و رییس شورای عالی مصالحه ملی با نماینده‌ ویژه امریکا برای صلح افغانستان دیدار کردند. طرف‌ها در این دیدار بر تأمین آتش‌بس یا کاهش خشونت‌ها پیش از آغاز گفت‌وگوی رو در رو با گروه طالبان تأکید کرده و گفته‌اند که نیاز است تیم‌های فنی حکومت و طالبان روی مکانیسم واضحی برای رهایی زندانیان به توافق برسند. نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز گفته که در گفت‌وگو با سران طالبان بر تعهدات ضد تروریسم، مذاکرات بین‌الافغانی، خروج نیروها و کاهش تدریجی خشونت مبتنی بر آتش‌بس دایمی تاکید کرده است. وی هم‌چنان در دیدار با سران طالبان تصریح کرده که همه موارد، به شمول آزادی زندانیان دو طرف، «الزامات تطبیقی» دارد. طالبان اما در این دیدار هشدار داده‌اند که روند صلح «زیان دیده است» و «تعویق بیش‌تر آن زیان بیش‌تری را به همراه دارد». گفتنی است که رهبر گروه طالبان پیش‌تر در پیام عیدی‌اش بدون اشاره به کاهش خشونت در جریان روزهای عید، نظامیان افغان را مسوول تلفات غیرنظامیان خوانده و از امریکا خواسته بود که نگذارد «فرصت حیاتی»‌ صلح ضایع شود.

پس از پایان تنش‌های سیاسی کشور، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان چهارشنبه، سی‌ویکم ثوربا رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی روی روند صلح بحث و گفت‌وگو کرده است. ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای گفته است که دو طرف در این دیدار روی اقدامات بعدی روند صلح و تأمین آتش‌بس یا کاهش خشونت «پیش از آغاز مذاکرات رو در رو» تأکید کرده‌اند. در اعلامیه هم‌چنان آمده است که دو طرف در مورد رهایی زندانیان طالب نیز صحبت کرده‌اند و تصریح شده است که حکومت و طالبان در این زمینه روی «مکانیسم‌های واضح» و «کلمه معقول» که از سوی تیم‌های فنی دو طرف انجام شده و مورد قبول باشد، توافق کنند. حکومت پیش‌تر رهایی زندانیان گروه طالب را به دلیل نبود تناسب لازم در این روند، متوقف کرده است.

هم‌زمان با این، سپیدار نیز با نشر اعلامیه‌ای از دیدار رییس شورای عالی مصالحه ملی با فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان خبر داده است. زلمی خلیل‌زاد در این دیدار ابراز امیدواری کرده که مذاکرات بین‌الافغانی در «آینده نزدیک» آغاز شود. از سوی دیگر، عبدالله عبدالله نیز در دیدار با خلیل‌زاد از صلح به عنوان اولویت مردم افغانستان نام برده است. وی اجماع منطقه‌ای و همکاری‌های بین‌المللی را برای دست یافتن به صلح مهم دانسته و بر کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس به عنوان گام‌های اساسی برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نام برده است. این در حالی است که زلمی‌ خلیل‌زاد از توافق‌نامه میان سران کشور که به پایان تنش‌های سیاسی منجر شده‌، نیز ابراز خوش‌بینی کرد.هرچند سپیدار در اعلامیه جداگانه‌ای به این موضوع پرداخته، اما تصاویری که از سوی ارگ ریاست جمهوری نشر شده، نشان می‌دهد که عبدالله عبدالله نیز در بخشی از دیدار محمداشرف غنی با زلمی خلیل‌زاد حضور یافته است.

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان امابامداد پنج‌شنبه، اول جوزا در صفحه توییترش به مهم‌ترین نکات دیدارهایش با ملا برادر و اعضای کمیسیون سیاسی طالبان در قطر پرداخته است. زلمی‌ خلیلزاد در این دیدارها با سران طالبان تأکید کرده که توافق‌نامه ایالات متحده امریکا با طالبان با تعهدات ضد تروریسم،گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و کاهش تدریجی خشونت (که منجر به آتش‌بس دایمی شود) وابسته است.ویدر ادامه افزوده است که همه موارد، به‌شمول آزادی زندانیان توسط حکومت و طالبان، «الزامات تطبیقی» دارد. او هم‌چنان تصریح کرده که با گروه طالبان روی نگرانی‌ها بابت دو شهروند مفقود شده امریکایی، حملات اخیر طالبان در کندز، غزنی و خوست و دستور حملات تعرضی رییس جمهور غنی نیز بحث شده است.

به گفته فرستاده ویژه امریکا، وی در دیدار با طالبان روی کاهش خشونت از سوی همه جوانب تأکید کرده، زیرا به باور وی، هزینه این جنگ را «افغان‌های بی‌گناه» متحمل شده‌اند. در این رشته توییت‌ها آمده که گروه طالبان تعهدشان را به توافق‌نامه و تطبیق آن ابراز کرده‌ و گفته‌اند که همه تلاش‌شان را برای ردیابی شهروندان مفقود شده امریکا به کار می‌بندند. سران گروه طالبان در قطر در دیدار بازلمی‌ خلیل‌زاد گفته‌اند که روی گام‌ بعدی با رهبرشان مشورت می‌کنند. خلیل‌زاد پیش از این در سفرهایی به هند، پاکستان و قطر رفته است. وی در گفت‌وگو با سران هند،‌ بر نقش آن کشور در تحقیق صلح با دوام، امنیت و ثبات در افغانستان تأکید کرده است. زلمی خلیل‌زاد در آن سفر تلاش کرده بود که حمایت آن کشور را برای گفت‌وگو با طالبان جلب کند و از آن کشور خواست که وارد گفت‌وگوی مستقیم با طالبان شوند.

گروه طالبان اما گفته‌اند که در دیدار با خلیل‌زاد، بر تسریع روند صلح تأکید کرده‌اند. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر با رشته توییت‌هایی گفته است که سران طالبان در این گفت‌وگوهامکانیسم‌های خارج از توافق‌نامه امریکا و طالبان را موانع روند صلح خوانده‌اند. این گروه هم‌چنانهشدار داده است که هم اکنون به روند صلح آسیب رسیده و تعویق بیش‌تر این روند، آسیب بیش‌تری را به دنبال خواهد داشت.این در حالی است که رهبر گروه طالبان در پیام تازه عیدی‌اش نظامیان افغان را مقصر اصلی تلفات غیرنظامیان  دانسته و از امریکا خواسته که از «فرصت حیاتی» صلح در کشور استفاده شود. رهبر طالبان  اما در این پیام به کاهش خشونت یا آتش‌بس در جریان روزهای عید اشاره نکرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری نیز با نشر یک توییت از دوام هم‌زمان جنگ و صلح گروه طالبان ابراز تعجب کرده است.وی در واکنش به این پیام عیدی گروه طالبان گفته‌ که این چنین پیام‌ها بدون ثابت کردن آشتی با مردم، «بی‌ارزش» است.

خلیل‌زاد در حالی با سران افغان دیدار و گفت‌وگو کرد که تنش‌ها میان طرف‌های درگیر جنگ در کشور پس از اعلام حملات تعرضی از سوی حکومت و تشدید جنگ از سوی طالبان به بالاترین میزان آن در جریان ماه‌های اخیر رسیده است. حکومت پس از رهایی ۱۰۰۰ زندانی گروه طالبان، این روند را به گونه موقت متوقف کرده و اعلام کرد که  گروه طالبان در رهایی زندانیان نیروهای امنیتی تناسب لازم را نادیده گرفته‌اند.گروه طالبان تاکنون اعلام کرده‌ که ۲۶۱ زندانی  نیروهای امنیتی از زندان‌های این گروه آزاد شده‌اند.این در حالی است که هم‌زمان با افزایش حملات گروه طالبان، محمداشرف غنی فرمان خروج نیروهای امنیتی از حالت دفاعی را صادر کرد. طالبان اما تصریح کرد که حملاتش بر مراکز نیروهای امنیتی را تشدید می‌بخشد. این گروه،ارگ را ازپس‌‌لرزه‌های این تصمیم هشدار داده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن