نظامیان افغان؛ سر‌درگمی بین جنگ و صلح

احمدشاه کهزاد

نیروهای امنیتی افغانستان عملاً در سر‌درگمی بین جنگ و صلح به سر می‌برند. برای آن‌ها نه فرار از میدان جنگ و واگذاری سنگر به طالبان ممکن است و نه شکست و نابودی این گروه حتمی است. نظامیان افغان به منظور نشان دادن حسن نیت دولت افغانستان و آسیب ندیدن روند صلح، نمی‌توانند در مقابل دشمن قاطعانه بجنگند و از طرفی در مواجهه با تحرکات روز‌افزون طالبان نمی‌توانند بی‌تفاوت باشند. سیاست تضرعی دولت و کلاف سر‌درگم جنگ، تلفات نیروهای امنیتی-دفاعی را به حد‌اکثر رسانده است که رقم خوردن خونین‌ترین هفته در ۱۹ سال گذشته، دال بر این ادعا است. گروه طالبان تنها در یک هفته پسین جمعاً ۸۴۱ نظامی افغان را کشته و زخمی کرده و ۴۲۲ حمله تهاجمی در ۳۲ ولایت افغانستان راه‌اندازی کرده است. حملات طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی افغانستان در حالی شدت گرفته است که تلاش‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای صلح قویاً جریان دارد و حکومت افغانستان اخیراً اعلام کرده که هیات مذاکره‌کننده‌اش برای گفت‌وگو با گروه طالبان آماده است. در چنین شرایطی که آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در دستور کار قرار دارد، قطعاً ایجاب می‌کند که طرف‌های درگیر حسن نیت لازم برای صلح نشان دهند؛ اما طالبان که طرف اصلی منازعه هستند، مدام بر طبل جنگ می‌کوبند و هنوز باعث و بانی خشونت‌اند. پرسش این است که طالبان از گفت‌وگوهای صلح به عنوان ابزار برای دست‌یابی به اهداف‌شان کار می‌گیرند یا واقعاً به دلیل فقدان انسجام درونی، توان برقراری آتش‌بس را ندارند؟

دولت افغانستان و گروه طالبان در جریان سه روز عید رمضان آتش‌بس اعلام کردند. متاسفانه در جریان این سه روز نیز افغانستان آرام نبود. ۱۶ نیروی امنیتی افغان از اثر حملات دشمن کشته شدند و طالبان نتوانستند آتش‌بس را مراعات کنند. پس از آن هرچند آتش‌بس به گونه‌ی رسمی تمدید نشد، اما توقع می‌رفت که به صورت اعلام‌ناشده باقی بماند و طرفین آن را مراعات کنند. حکومت افغانستان به همین منظور، از آتش‌بس اعلام‌ناشده حمایت کرد و تمایلش را برای برقراری صلح ابراز داشت. به همین منظور، هنوز بیش‌تر از ۳۰۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرده است. متاسفانه آزادی زندانیان طالبان که هیچ تضمینی برای بازگشت آن‌ها به میدان جنگ وجود ندارد، نه تنها به کاهش جنگ و خشونت در کشور کمک نکرده، بلکه سبب تقویت صفوف جنگ‌جویان طالبان شده و رقم تلفات اردو و پولیس را به حد اعظمی آن رسانده است. گروه طالبان هنوز باعث و بانی خشونت بوده و تاکنون برای صلح افغانستان از خود حسن نیت نشان نداده است. طالبان اگر افرادی را زیر نام زندانیان نیروهای امنیتی از بند رها کرده‌اند، بیش‌تر‌شان غیرنظامیاند تا نظامی؛ چون طالبان دستگیر شده‌گان نیروهای امنیتی را هیچ‌گاهی زنده نگه نمی‌دارند و آن‌ها هیچ رحمی بالای نظامیان افغان ندارند. متاسفانه حملات طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی افغانستان در حالی شدت گرفته است که تلاش‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای صلح قویاً جریان دارد و حکومت افغانستان از آماده‌گی‌اش برای آغاز این روند سخن می‌گوید.

به باور من، سوای آن‌که بحرانی شدن اوضاع امنیتی ریشه در جنگ‌طلبی و خشونت‌خواهی طالبان دارد و پدیده جنگ بخشی از زندگی این گروه را می‌سازد، اکنون اصلی‌ترین دلیل این‌که طالبان نتوانسته‌اند تقاضای کاهش خشونت را بر‌آورده کنند، فقدان انسجام درون‌سازمانی‌شان است. طالبان عملاً نمی‌توانند من‌حیث یک جبهه متحد عمل کنند، به همین دلیل در جریان آتش‌بس سه‌روزه عید رمضان نیز افغانستان در امنیت کامل نبود. درگیری‌های جناحی در میان جنگ‌جویان طالبان، آن‌گونه که تا حالا ملموس بوده، بعد از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز متصور است؛ به همین سبب صلحی که با طالبان به دست می‌آید، قطعاً پایان جنگ نیست. رعایت نشدن کامل آتش‌بس سه‌روزه عید رمضان و مهم‌تر از آن عملی نشدن آتش‌بس اعلام‌ناشده، به وضوح نشان می‌دهد که رهبری طالبان تسلط کامل بر افراد تحت امر‌شان نداشته و توان برقراری آتش‌بس دایمی را ندارند. قطعاً رهبری طالبان به خاطر ترس از حملات متعدد افراد سرکش این گروه، دچار تردید شده‌اند و این گروه هراس دارد که فقدان انسجام درونی و ناتوانی‌اش در امر برقراری صلح هرچه بیش‌تر برای افغان‌ها و جهانیان بر‌ملا گردد.

مضاف بر نداشتن کنترل کامل بر افراد تحت امرشان، طالبان معتقد اند که با تشدید جنگ و خشونت می‌توانند حکومت افغانستان را وادار به پذیرش بدون قید‌و‌شرط تمامی خواسته‌های ریز و درشت‌‌شان کنند. با این وصف، گمان می‌کنم که گروه طالبان تا دست‌‌یابی به اوضاع ایده‌آلش از شورش‌‌گری و حملات علیه نیروهای امنیتی افغانستان دست نخواهد کشید و به آتش‌بس دایمی تن نخواهد داد. این گروه منافعش را در تشدید جنگ و ناامنی می‌بیند و جنگ را تنها ابزار برای عملی کردن توافق‌نامه صلح می‌پندارد. این گروه قویاً باور دارد که اجرایی شدن توافق‌نامه برای آن‌ها فرصت دست‌یابی به قدرت را می‌دهد و زمینه بازگشت آنان را به عنوان رهبران آینده سیاسی افغانستان فراهم می‌کند.

به هر روی، من فکر می‌‌کنم که ادامه افغان‌کشی و خشونت، موفقیت پروسه صلح را دشوار می‌سازد و قطعاً این پروسه را به مرحله پیچیده‌تری سوق می‌دهد. تاکنون طالبان هرچند از حسن نیت دولت افغانستان به زعم‌شان استفاده کرده و ظاهراً در میدان نبرد دست بازتر و بلندتری دارند، اما رهبران آن‌ها باید درک کنند که با زبان جنگ و خشونت، صلح به دست نمی‌آید. قطعاً در صورت عدم توقف جنگ و خشونت از طرف طالبان و پی‌گیری خواسته‌های‌شان از مجرای جنگ و مضاف بر این، عدم تمایل جدی ایالات متحده امریکا به ختم جنگ در افغانستان و عجله برای خروج عساکرش از کشور، دست‌یابی به صلح و ثبات دایمی در افغانستان دشوار می‌نماید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن