کمیته مصوونیت خبرنگاران: ۱۷ خبرنگار افغان در سال ۲۰۱۸ کشته شده‌اند

۸ صبح، کابل: مسوولان در کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان می‌گویند، در سال ۲۰۱۸، مجموعاً ۱۲۱ مورد خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای به ثبت رسیده است که شامل قضایای قتل، مجروحیت، تهدید، بازداشت‌های مؤقت، اختطاف و سایر موارد می‌شود.

نجیب شریفی، رییس کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان، به روز پنج‌شنبه، ۲۰ جدی، در یک نشست خبری در کابل، یافته‌های این نهاد را در پیوند به چگونگی وضعیت خبرنگاران، رسانه‌ها و آزادی بیان همگانی ساخت و گفت که در سال گذشته میلادی در مجموع ۱۷ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای به قتل رسیده‌اند که این رقم یک بار دیگر افغانستان را در صدر کشورهای خطرناک برای کار خبرنگاری قرار می‌دهد.

در کنار ۱۷ مورد قتل، این کمیته ۱۵ مورد مجروحیت، ۲۱ مورد لت و کوب، ۳۸ مورد تهدید، ۲۳ مورد توهین و بدرفتاری، یک مورد اخراج توام با بدرفتاری، ۵ مورد بازداشت‌های مؤقت و یک مورد اختطاف را نیز ثبت نموده است.

در این گزارش آمده که آمار قتل در سال ۲۰۱۸ در مقایسه به سال قبل کاهش ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد. مسوولان در کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان می‌گویند، همانند سال ۲۰۱۷، گروه داعش و طالبان مسوول بیشترین موارد خشونت (۵۰ قضیه) می‌باشند. حکومت افغانستان در رده دوم قرار گرفته و مسولیت ۴۴ قضیه را به عهده دارد. به همین ترتیب، افراد ناشناس در رده سوم قرار گرفته و مسول ۱۶ قضیه می‌باشند.

به اساس این گزارش ۱۱مورد خشونت از میان ۱۲۱ مورد بالای خانم‌ها اعمال گردیده است.

نجیب شریفی، رییس کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان گفت که بر اساس یافته‌های این کمیته، بیشترین قضایای خشونت (۴۴ مورد) در زون کابل صورت گرفته، زون غرب با ۲۲ قضیه در رده دوم قرار دارد و کمترین قضایا (شش قضیه) در زون شمال افغانستان ثبت شده است.

با آن‌که کمیته مصونیت خبرنگاران موارد خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۸ را در مقایسه با سال پیش کمتر گزارش داده اما نی یا نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان، ۲۰۱۸ را خونین‌ترین سال برای خبرنگاران کشور خوانده‌است.

این دفتر حدود یک هفته قبل با نشر گزارش سالانه‌اش گفت که در سال روان میلادی ۱۹۷ مورد خشونت در برابر خبرنگاران را ثبت کرده‌ که تنها ۲۰ مورد آن قتل بوده‌است در حالی که کمیته مصوونیت خبرنگاران در این سال ۱۲۱ مورد خشونت علیه خبرنگاران را به ثبت رسانده‌است.

با همه‌ی این‌ها، نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران افغان، در ادامه گفت که با درنظرداشت تغییر ماهیت تهدید، اقدامات لازم از جانب حکومت بخاطر کاهش آسیب‌پذیری خبرنگاران هنگام پوشش واقعات تروریستی و غیره مواردی‌که گروه‌های خبرنگاران در ساحه به خاطر پوشش واقعه تجمع می‌نمایند، اجرایی نشده است.

از سویی هم به اساس یافته‌های این گزارش در سال ۲۰۱۸، در مجموع ۳۴ رسانه به دلایل مختلف از فعالیت باز مانده و ۵۷ رسانه جدیداً تاسیس گردیده‌اند.

در این گزارش آمده که دسترسی به اطلاعات هنوزهم یک چالش فراراه کار خبرنگاری باقی مانده است. این چالش تا زمانی که به گفته این نهاد به صورت بنیادی حل نگردد، کیفیت اطلاع‌رسانی را متاثر ساخته و کار خبرنگاری را دشوار می‌سازد.

دکمه بازگشت به بالا