خبرنگاران افغان در تبعید: از چشم نهادهای حامی خبرنگاران و کشورهای مدافع حقوق بشر افتاده‌ایم

۸صبح، کابل: شماری از خبرنگاران افغان در پاکستان، در نشستی از بی‌توجهی نهادهای حامی خبرنگاران و کشورهای مدافع حقوق بشر به‌شدت انتقاد کرده‌اند.

این خبرنگاران روز دوشنبه، ۶ سرطان، در نشستی در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، گفته‌اند که در شرایط روحی‌و‌ روانی نامناسب به سر می‌برند و از سوی نهادهای حامی خبرنگاران و کشورهای مدافع حقوق بشر فراموش شده‌اند.

در همین حال، آنان در بیانیه‌‌ای اعتراضی، تأکید کرده‌اند: «فصل آزادی بیان و رسانه دموکراتیک و آزاد در افغانستان بسته شده و رسانه‌ها در دام افراطیت افتاده‌اند.»

اعضای خبرنگاران در تبعید می‌گویند که مجبور شده‌اند کشور را به دلیل تهدیدها، ترک کنند.

خبرنگاران در تعبید در بیانه‌ای مشترک خاطرنشان کرده‌اند: «ما جمعی از خبرنگاران از ماه‌ها بدین‌ سو در کشور همسایه پاکستان در وضعیت رقت‌بار با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنیم؛ اما متأسفانه هیچ کشور و سازمان بین‌المللی به صدای ما پاسخ نداده است.»

در همین حال، آنان بار دیگر از نهادهای حامی خبرنگاران و کشورهای مدافع حقوق خبرنگاران و حقوق بشر و زنان خواسته‌اند که به صدای‌شان پاسخ بدهند.

خبرنگاران در تبعید همچنان از نهادهای جهانی خواسته‌اند که برای رهایی خبرنگارانِ در بند طالبان دست به کار شوند و با اغماض و چشم‌پوشی، از عملکرد ضد آزادی بیان و رسانه‌هراسی طالبان نگذرند.

بربنیاد اعلامیه خبرنگاران در تبعید، نهادهای حامی رسانه‌ها برخورد دوگانه با جامعه خبرنگاری افغانستان کرده‌اند.

با این حال، آنان از کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان در پاکستان خواسته‌اند که به‌ پرونده مهاجرتی اقشار آسیب‌پذیر و خبرنگاران اولویت بدهند.

با فروپاشی نظام جمهوری، بیش از ۲۵۰ هزار نفر به شمول خبرنگاران، فعالان حقوق بشر و جامعه مدنی به کشورهای همسایه آواره شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا