کمیته مصونیت خبرنگاران افغان: به تخلفات رسانه‌ای باید از طریق کمیسیون بررسی شکایات رسیده‌گی شود

۸صبح، کابل: کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در واکنش به بازداشت چهار خبرنگار در قندهار گفته است که تخلفات رسانه‌ای باید براساس قانون رسانه‌های همه‌گانی از طریق کمیسیون رسیده‌گی به شکایات و تخلفات رسانه‌ای بررسی و رسیده‌گی شود.

کمیته مصونیت روز سه‌شنبه، پنجم اسد، از حکومت خواسته است که در رسیده‌گی به قضایای رسانه‌ای خبرنگاران، طبق قانون رسانه‌ها برخورد کند.

این نهاد گفته است که براساس ماده بیست‌وهفتم قانون اساسی کشور، هر نوع بازداشت شهروندان باید در مطابقت با قانون نافذه کشور صورت گیرد. به گفته کمیته مصونیت، بر بنیاد تعدیل ماده ۴۴ قانون رسانه‌های همه‌گانی، مرجع نخست رسیده‌گی به تخلفات رسانه‌ای، کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای است. از این رو، این نهاد گفته است که رسیده‌گی به هرنوع جرم و تخلف رسانه‌ای از سوی ادارات دیگر، خلاف قانون و در تضاد با حکم صریح ماده ۴۴ قانون رسانه‌های همه‌گانی است.

کمیته مصونیت از حکومت خواست است چهار خبرنگاری را که در قندهار از سوی امنیت ملی بازداشت شده‌اند، رها کند و در صورت تخلف، قضیه‌شان به کمیسیون بررسی شکایات رسانه‌ها محول شود.

این کمیته تأکید کرده است که رعایت حاکمیت قانون از سوی همه ادارات یک اصل است و رسانه‌ها و خبرنگاران نیز مکلف‌اند که در پخش و نشر برنامه‌های‌شان قوانین نافذه کشور، اصول و اساسات خبرنگاری را رعایت کنند.

کمیته مصونت خبرنگاران افغان از نهادهای امنیتی خواسته است که پرونده این خبرنگاران را به کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای محول کنند تا این قضیه مسیر درست و قانونی خود را طی کند.

گفتنی است که بسم‌الله وطن‌دوست، قدرت سلطانی و محب عبیدی، کارمندان رادیو «ملت ژغ» و ثناءالله صیام تصویربردار آژانس خبری شینوا در منطقه شوراندام شهر قندهار از سوی ریاست امنیت ملی این ولایت بازداشت شده‌اند.

وزارت داخله اما گفته است که این خبرنگاران به نفع طالبان و بر ضد نظام تبلیغ می‌کردند. به گفته این وزارت، این خبرنگاران در تلاش بودند تا «جنایت» طالبان در اسپین‌بولدک قندهار را وارونه بازتاب دهند.

دکمه بازگشت به بالا