کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان: تبادله‌ی زندانیان نباید به تقویت و استمرار فرهنگ معافیت منجر شود

۸صبح، کابل: پس از رهایی انس حقانی و دو تن دیگر از زندانیان طالبان از سوی حکومت، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانی از این موضوع گفته که رهایی این زندانیان از سوی حکومت نباید به تقویت فرهنگ معافیت منجر شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز پنج‌شنبه، ۲۳ عقرب با نشر خبرنامه‌ای گفته، با آنکه از تلاش‌ها برای دست‌یابی به صلح‌ استقبال می‌کند، ولی «نگران است که اقدام اخیر در مورد تبادله‌ی زندانیان، با نادیده گرفتن خواسته‌های مکرر قربانیان برای اجرای عدالت و حساب‌دهی، به تقویت و استمرار فرهنگ معافیت منجر شود و امکان‌های دسترسی به صلح پایدار را به خطر اندازد.»

در اعلامیه کمیسیون مستقل حقوق بشر تصریح شده که «بی‌توجهی طرف‌های درگیر در جنگ و جامعه بین‌المللی به حقوق بشری قربانیان و‌ مطالبات‌ شهروندی آنان در روند گفتگوها،‌ از باورمندی مردم‌ به روند صلح می‌کاهد و به سلامت و اعتبار این‌ روند مهم، آسیب جدی خواهد زد.»

به باور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، برای دست‌یابی به صلح پایدار و عادلانه، حضور‌ و سهم‌گیری قربانیان جنگ در هر مرحله از گفتگوهای صلح، ضروری است.

این درحالی‌ست که به روز سه شنبه، محمد اشرف غنی در یک نشستی در ارگ اعلام کرد که تصمیم گرفته سه زندانی طالبان شامل انس حقانی را آزاد کند. مالی خان و حافظ رشید دو تن دیگر از رهبران شبکه حقانی نیز آزاد شده‌اند.

زمینه‌سازی برای گفتگوهای مستقیم صلح با طالبان و آزاد سازی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان که در اسارت این گروه است، دلیل این تصمیم اعلام شد.

اما این تصمیم آقای غنی با واکنش‌های گسترده‌ای همراه شد. روز گذشته برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان در واکنش به تصمیم اخیر آقای غنی، این تصمیم را «خردمندانه» و گامی ‌به سوی نهادینه شدن صلح در کشور خواندند اما شماری دیگر گفتند که رهایی انس حقانی و دو عضو ارشد گروه طالبان «جفای آشکار» و «خیانت بزرگ» در حق مردم افغانستان و قربانیان حملات تروریستی دو دهه اخیر می‌باشد.

به تازگی نیز گزارش شده که انس حقانی و دو تن دیگر از رهبران این گروه از زندانی در کابل آزاد شده و حالا به قطر رسیده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن