پیمان‌کار افغان واسطه‌ی انتقال پول روسیه به گروه طالبان

مجیب مشعل، اریک شمیت، نجیم رحیم و روک منی کالیماچی

منبع‌: نیویارک تایمز

برگردان‌: سید‌جمال اخگر


در گزارش اطلاعاتی ایالات متحده آمده است که یک بازرگان کوچک افغانی چگونه به دلال و میانجی پرداخت انعام برای کشتن نیروهای ائتلاف مبدل گشت. دوستان وی می‌دیدند که ثروت‌مند می‌شود، اما نمی‌دانستند چگونه.

بسته‌گان و همسایه‌گانش می‌گویند وی در اوایل قاچاقچی کوچک مواد مخدر بود، اما بعد‌ها به دنبال به دست آوردن قرارداد میلیارد دالری پروژه‌های ساختمانی ائتلاف به رهبری ایالات متحده در افغانستان ثروت‌مند شد.

اما در سال‌های اخیر پس از اینکه یک پایگاه در روسیه تاسیس کرد، ثروت خویش را به گونه‌ی واقعی به نمایش گذاشت‌، هر چند چگونه‌گی به دست آوردن ثروت وی یک معما باقی ماند‌. وی در سفر‌های خود به خانه‌اش در شمال افغانستان، آخرین مدل موترها را که توسط محافظان اسکورت می‌شد، سوار می‌شد و خانه‌اش در اواخر به چهار طبقه ارتقا پیدا کرده بود.

براساس گفته‌های مقامات امریکایی و افغان‌، اکنون رحمت‌الله عزیزی به قطعه‌ی اصلی معما برای واشنگتن مبدل گشته است‌. در گزارش اطلاعاتی از وی به عنوان یک دلال یا واسطه کلیدی که از یک واحد اطلاعاتی ارتش روسیه پول انعام را به طالبان به منظور هدف قرار دادن سربازان امریکایی انتقال می‌داد، نام برده شده است.

زمانی که ارگان‌های امنیتی شواهد و مدارک را بررسی می‌کردند، متوجه طرح انعام وی شدند. آن‌ها حدود شش ماه قبل تعدادی از همکاران و بسته‌گان عزیزی را باز‌داشت کردند، اما متوجه شدند که وی از افغانستان فرار کرده و احتمالاً به روسیه رفته است. در جریان بازرسی خانه‌اش، مبلغ نیم میلیون دالر کشف شد.

مقامات امریکایی و افغان سال‌ها قبل متوجه شدند که روسیه به خاطر تضعیف ماموریت ایالات متحده و کمک به طالبان عملیات‌های مخفی را راه‌اندازی کرده‌ است؛ اما مقام‌های ایالات متحده فقط در این اواخر نتیجه گرفتند که آژانس اطلاعاتی روسیه به طالبان انعام می‌پرداختند تا نیروهای ائتلاف به شمول امریکایی‌ها را بکشند؛ چیزی که کرملین و طالبان رد کردند.

طبق اظهارات یک مقام که روی گزارش کار کرده است، مقام‌های ایالات متحده به این باور اند که این برنامه توسط قطعه ۲۹۱۵۵ اطلاعات نظامی ارتش روسیه که عملیات‌های قتل و ترور در بیرون از روسیه را انجام می‌دهد و به نام G.R.U یاد می‌شود، پیش برده می‌شود.

مجرای پرداخت به شخصی مانند عزیزی که بسته با تلاش‌های باز‌سازی امریکایی باشد، هیچ نوع توجه بیرونی را جلب نمی‌کند و این موضوع از عمق استراتژیک روسیه در جنگ پیچیده افغانستان حکایت می‌کند که با بهره‌برداری از جنایت و ترور با وجود انکار طی سالیان ضربه وارد می‌کند.

افشاگری علنی هفته‌ی گذشته طوفان آتشین سیاسی را در واشنگتن به وجود آورد‌. مقامات کاخ سفید گفتند برای ترمپ از این موضوع هرگز گزارش ارایه نشده بود، اما معلوم شد که در فبروری گذشته مقام‌های اطلاعاتی در گزارش نوشته شده ترمپ را از موضوع آگاه ساخته بودند. در حالی که مقام‌های دموکرات و جمهوری‌خواه از این خبر و ناتوانی دولت در اقدام متقابل ابراز نگرانی می‌کنند‌، کاخ سفید این گزارش را یقینی نمی‌داند.

جزییات نقش آقای عزیزی توسط مصاحبه با تعدادی از مقام‌های امریکایی و افغان آگاه بر اطلاعاتی که به وی منتهی می‌شد و همسایه‌گان و بسته‌گان و دوستان و شرکای تجارتی مرد واسطه که به ظن همکاری بازداشت شده بودند، روشن شد. آن‌ها به شرط عدم افشای هویت‌شان سخن گفتند تا بعداً قربانی انتقام نشوند.

در گزارش اطلاعاتی ایالات متحده از آقای عزیزی به عنوان رابط میان G.R.U. و شورشیان وابسته به طالبان که حملات را انجام داده‌اند، یاد شده است. در گزارش این هفته به کانگرس آمده است که وی از جمله کسانی بود که وجه نقد را از روسیه به دست می‌آورد که گزارش اطلاعاتی این مبلغ را «صد‌ها هزار دالر» توصیف می‌کند. در پرونده آمده است که وی پول را از طریق یک سیستم پیچیده‌ی «حواله» یا انتقال پول به شکل غیر‌رسمی به منظور انجام ماموریت به افغانستان انتقال داده است.

به گفته یک بازرگان بازداشت شده‌، وجه نقدی قبل از رسیدن به افغانستان در کشور‌های مختلف به مبلغ‌های کوچک تقسیم می‌شد.

به گفته مقامات افغان در ازای کشتن هر‌سرباز امریکایی و ائتلاف مبلغ ۱۰۰،۰۰۰ دالر پیشنهاد شده بود.

چگونه‌گی توزیع پول به طالبان که حملات را انجام می‌دادند و این‌که تا چه اندازه هم‌آهنگ بودند، تا کنون روشن نیست؛ اما مقام‌ها می‌گویند این شبکه به صورت روز‌افزون بلند‌پرواز شده و با سطوح ارشد گروه طالبان برای تعیین اهداف گفت‌وگو می‌کردند.

حدود شش ماه قبل ریاست عمومی امنیت ملی طی حمله بالای چندین دفتر حواله (صرافی) در شهر کابل و ولایت کندز در شمال، جایی که گفته می‌شد اشخاص با طرح انعام دخیل بودند، در پیوند به قضیه چندین تن را بازداشت کرد.

سیف‌الله امیری، معاون شورای ولایتی کندز، در رابطه با آقای عزیزی گفت هدف از عملیات بازداشت رحمت بود، شخصی که گفته می‌شود دوباره به روسیه فرار کرده است و در جریان که حمله صورت گرفت، حضور نداشت؛ «رحمت فرار کرده بود».

وی علاوه کرد «تا جایی که از مقام‌های امنیتی شنیدم، پول از روسیه به واسطه رحمت آمده بود».

در ابتدا که ایالات متحده امریکا بالای افغانستان در سال ۲۰۰۱ حمله نظامی کرد، روسیه ظاهراً طوری نشان می‌داد که در امر شکست القاعده‌، گروه تروریستی اسلام‌گرا، امریکا را همکاری می‌کند؛ اما در سال‌های اخیر زمانی که میان دو قدرت برخورد در جایی دیگر (سوریه) صورت گرفت، کرملین با حضور طولانی‌مدت امریکا در افغانستان محتاطانه برخورد کرده و خود را به طالبان نزدیک ساخت تا قدرت را در افغانستان پسا‌امریکا در دست داشته باشد.

روسیه هم‌چنان فرصت را برای انتقام زمانی که اتحادیه شوروی در سال ۱۹۸۰ در مقابل شبه‌نظامیان تحت حمایه امریکا (مجاهدین) در افغانستان شکست خورده و مجبور به ترک این کشور شد‌، غنیمت شمرد.

روسیه در سال‌های اخیر با این توازن که مزاحمت برای امریکا ایجاد کند و از جانب دیگر نگذارد افغانستان طوری فرو بپاشد که مرز‌های این کشور را به مخاطره بیندازد، برخورد کرده است. روسیه علناً به شریک ساختن اطلاعات به طالبان در امر مبارزه با حکومت اسلامی (داعش)، دشمن مشترک‌شان، اعتراف کرده است.

ایالات متحده درست زمانی به موضوع فرستادن وجه انعامی به طالبان از جانب روسیه متوجه شد که با طالبان روی خروج سربازان باقی‌مانده امریکایی از افغانستان سرگرم گفت‌وگو بودند. باور‌ها بر این است که بخشی از طرح انعام‌دهی زمانی انجام شده است که طرح اداره ترمپ برای همکاری‌ها پیرامون گفت‌وگوهای صلح به روسیه رسیده بود. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای پیش‌برد گفت‌وگو‌های صلح، مکرراً غرض ایجاد اجماع برای خاتمه جنگ امریکا با مقامات روسیه دیدار کرده بود.

میدان نبرد افغانستان هنوز هم با گروه‌های تروریستی کوچک علاوه بر طالبان که هنوز هم مسوول اکثریت خشونت‌ها هستند، اشباع شده است و شبکه‌های جرمی‌، سودجویان‌ و متخصصان آموزش‌های تروریستی آزادانه هم‌زمان در خدمت‌شان قرار دارند.

به گفته همسایه‌گان و بسته‌گان آقای عزیزی وی ۴۰ سال سن دارد و در این محیط سیاه و تاریک پیش‌رفت کرده است. یکی از دوستان آقای عزیزی که از روز‌های نخستین در کندز و بعد‌ها در روسیه با وی آشنایی داشته، می‌گوید وی (عزیزی) در سن ۲۰ ساله‌گی با قاچاق محموله‌های کوچک مواد مخدر به ایران آغاز کرد، اما این سرمایه‌گذاری چندان موفق نبود و وی به شمال افغانستان برگشت و به هر ترتیب یک پروژه سرک‌سازی را قبل از این‌که به روسیه برود، از نیروهای ایتلاف به رهبری امریکا به دست آورد.

هیچ یک از مصاحبه‌شونده‌گان از حمله شش ماه قبل بر آقای عزیزی و هم‌دستانش و بازداشت یکی از برادران وی با نیم میلیون دالر متعجب نشدند، در حالی که یکی از دوستان وی گفت: «وی حتا یک لحاف هم نداشت» اما اکنون دارای چندین خانه‌، موتر‌های مفشن و چندین محافظ است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن