رهبران افغانستان و عربستان سعودی در پیوند به مذاکرات صلح افغانستان از طریق تلفن با هم گفت‌وگو کردند

۸صبح، کابل: همزمان با نزدیک شدن دور تازه‌ای از نشست نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در جده، رییس جمهور غنی با شاه‌سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی، در مورد روند مذاکرات صلح افغانستان از طریق تلفن گفت‌وگو کرده است.

در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری که روز شنبه هشتم جدی نشر شد، آمده است که رییس‌جمهور غنی در این تماس تلفنی از نقش و  حمایت عربستان سعودی از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، قدردانی کرده است.

خبرنامه به نقل از رییس جمهور غنی افزوده است که نقش «کنفرانس سعودی» در راستای تحکیم صلح و ثبات در افغانستان ارزنده است و این کنفرانس یک گام و آغاز خوب برای مراحل بعدی این روند می‌باشد.  

خبرنامه افزوده است که پادشاه عربستان سعودی نیز گفته است که به پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها باور دارد و در راستای تحکیم صلح و ثبات در افغانستان، به تلاش‌های‌شان ادامه می‌دهد.

این در حالی است که قرار است نشستی به میزبانی عربستان سعودی در شهر جده این کشور در روزهای آینده برگزار شود.

نشست جده ادامه نشست ابوظبی است. در این نشست قرار است نماینده‌گان ایالات متحده امریکا، پاکستان، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و طالبان اشتراک کنند.  

پیش از این در بیست‌وششم ماه قوس، زلمی‌ خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در مورد صلح افغانستان و نماینده‌گان گروه طالبان در امارات دیدار کردند. این دیدار سه روز به طول انجامید. در این نشست سه روزه، نماینده‌گان حکومت افغانستان حضور نداشتند. 

هرچند حکومت افغانستان نیز هیأت مذاکره‌کننده صلح به رهبری سلام رحیمی را به امارات متحده عربی فرستاده بود. در حالی که حکومت آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان را «قریب‌الوقوع» خوانده بود، نماینده‌گان طالبان با هیأت مذاکره‌کننده حکومت وارد گفت‌وگو نشدند.

دکمه بازگشت به بالا