مشاور غنی: طالبان قدرت استدلال در میز مذاکره را ندارند

۸صبح،‌ کابل: وحید عمر، مشاور رییس جمهور و رییس عمومی اداره ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست جمهوری می‌گوید که طالبان قدرت استدلال را ندارند و مذاکرات مستقیم نیز به همین دلیل به تاخیر افتاده است.

وی که امروز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم اسد در کنفرانس ملی جوانان صحبت می‌کرد، گفت که طالبان از سه نقطه قوت «اعمال خشونت، داشتن حامیان و پناه‌گاه در منطقه و منابع مالی از مواد مخدر» برخوردار اند، اما در مقابل «سرمایه علمی، فرهنگی و سیاسی» ندارند و مذاکرات نیز به همین دلیل با تاخیر روبه‌رو شده است.

به گفته مشاور ریاست جمهوری، «بزرگ‌ترین شخصیت‌های طالبان نمی‌توانند با هیأت مذاکره‌کننده صلح در موارد علمی بحث کنند» و از همین رو، به اعمال خشونت روی می‌آورند.

وی هم‌چنان تصریح کرد که اگر یک هیأت از میان پنج جوان تشکیل شود و با رهبری دفتر سیاسی طالبان در قطر مذاکره‌ کند، رهبری گروه طالبان قدرت استدلال با آنان را نخواهد داشت.

به باور وی، اگر طالبان به مذاکره حاضر شوند، هیأت مذاکره‌کننده دولت آماده است که در مسایل دینی، حقوقی، قانونی، اقتصادی، سیاسی و سایر موارد با آنان گفت‌وگو کند.

وی افزود، لویه‌جرگه مشورتی صلح ثابت کرد که صدایی بر ضد ارزش‌های پذیرفته شده‌ی مردم، طرفداری طالب یا مخالف نظام جمهوری وجود ندارد و حتا اگر وجود داشته باشد، صدای «به طالب باج ندهید» نیز بلند است.

به باور وی، «اجماع نسبی» پیرامون مذاکرات صلح در میان شهروندان به وجود آمده و هیأت مذاکره‌کننده صلح نیز بر اساس اجماع سیاسی ساخته شده است.

در همین حال، وحید عمر می‌گوید که اولین مساله مورد بحث در مذاکرات مستقیم با طالبان، آتش‌بس و میکانیزم نظارتی آن است.

او اما تصریح کرد که اگر طالبان در جریان مذاکرات، دست به انفجار بزند و به ادامه انفجارها هشدار دهند، این موضوع برای حکومت پذیرفتنی نخواهد بود.

این سخنان مشاور ارشد ریاست جمهوری در حالی مطرح می‌شود که قرار است هیأت مذاکره‌کننده دو طرف تا چند روز دیگر در قطر با هم پیرامون موارد مختلف بحث و گفت‌وگو کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن