فعالیت نزدیک به بیست حزب سیاسی به حالت تعلیق درآمد

۸صبح، کابل: مقام‌های وزارت عدلیه می‌گویند که فعالیت نزدیک به پانزده حزب سیاسی بدلیل ناتوانی این احزاب در ایجاد نمایندگی‌های شان در بیست ولایت کشور، به حالت تعلیق درآمده است.
این مقام‌‌ها می‌افزایند که براساس مقرره طرز تاسیس و فعالیت احزاب سیاسی که پس از تصویب قانون احزاب تدوین شده، هر حزب سیاسی یک سال بعد از اخذ جواز رسمی، باید در بیست ولایت افغانستان نمایندگی خود را باز کند و در غیر این صورت فعالیت‌اش به حالت تعلیق در می‌آید.
با این‌حال، محمدناصر حافظی رییس انسجام احزاب و سازمان‌هایی اجتماعی وزارت عدلیه، می‌گوید که از جمله شصت و پنج حزبی که براساس قانون جدید احزاب جواز فعالیت گرفته‌اند، نزدیک به بیست حزب نتوانسته‌اند براساس مقرره این وزارت عمل کنند و فعالیت شان به حالت تعلیق درآمده است. آقای حافظی گفت: «در قانون سابقه ما ۱۱۰ حزب سیاسی ثبت و راجستر داشتیم و با نافذ شدن قانون جدید احزاب سیاسی، حالا شصت و پنج حزب سیاسی داریم. در مقرره ما قسمی آمده که هرگاه یک حزب سیاسی که در وزارت عدلیه ثبت و راجستر می‌شود الی مدت یک سال اگر در بیست و لایت افغانستان نمایندگی خود را باز کرده نتواند نام‌شان از دفتر احزاب سیاسی وزارت عدلیه حذف می‌شود.» محمدناصر حافظی همچنین افزود: «شاید پانزده تا بیست حزب سیاسی هستند که نام‌های شان حذف شده‌اند.»
رییس انسجام احزاب و سازمان‌های اجتماعی وزارت عدلیه گفت، زمانی که نام‌ احزاب از دفتر احزاب وزارت عدلیه حذف شوند، فعالیت این احزاب به حالت تعلیق در می‌آید.
محمدناصر حافظی می‌گوید بیشتر احزابی که اخیرا تاسیس شده‌اند، فعالیت شان به حالت تعلیق درآمده است. آقای حافظی در مورد احزابی که فعالیت شان به حالت تعلیق درآمده است جزییات بیشتری ارایه نکرد. در همین حال یک منبعی که نخواست نامش گرفته شود به ۸صبح گفت که فعالیت‌های احزاب ذیل به تعلیق درآمدند:
۱- حزب ملی فعالین صلح افغانستان
۲- حزب ملی هیواد
۳- حزب صلح ملی اسلامی اقوام افغانستان
۴- حزب تفاهم و دموکراسی افغانستان
۵- د افغانستان د خلق انقلابی کوند
۶- حزب آزادگان افغانستان
۷- حزب وفاق ملی اسلامی افغانستان
۸- حزب ملی افغانستان
۹- حزب کار و توسعه
همچنین وزارت عدلیه فهرست احزابی را که به گفته‌ی این وزارت براساس قانون جدید جواز فعالیت دریافت کرده‌اند نیز در سایت انترنتی رسمی خود منتشر کرده اما گفته نشده که فعالیت کدام یک از این احزاب به حالت تعلیق درآمده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن