سرپرست وزارت صحت عامه: ۸۰ درصد باشنده‌گان مناطق مرکزی کرونا نگرفته‌اند

۸صبح، بامیان: مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند که تنها ۲۲ درصد باشنده‌گان ولایت‌های بامیان، دایکندی، غور و سایر ولایات مرکزی و کوهستانی، بیماری کووید-۱۹ را سپری کرده‌اند.

احمدجواد عثمانی، سرپرست و نامزدوزیر وزارت صحت عامه روز جمعه، هفتم سنبله، در نشستی در ولایت بامیان گفت که بر بنیاد یک سروی این وزارت، حدود ۸۰ درصد از باشنده‌گان مناطق مرکزی تاکنون به کرونا مصاب نشده‌اند. وی گفت که این یک خبر خوش است؛ اما امکان ابتلای این تعداد مردم به کرونا هم‌چنان وجود دارد.

آقای عثمانی، موج دوم کرونا را دور از احتمال ندانست و افزود که این بیماری هنوز هم یک تهدید است و در صورتی که بیماران کرونایی با افراد صحت‌مند در تماس شوند، آن‌ها را نیز گرفتار این ویروس خواهند کرد.

سرپرست وزارت صحت عامه از آماده‌گی‌ها برای مبارزه با موج دوم کرونا نیز خبر داد. به گفته‌ی آقای عثمانی، بانک جهانی که مدیریت پول‌های کمکی در بخش کرونا را به عهده دارد، توافق کرده که حدود ۱۰ درصد بودجه‌ی موسسات تطبیق‌کننده افزایش یابد تا برای کارمندان صحی امکانات بهتر مانند ماسک، دست‌کش، وسایل محافظت شخصی و هم‌چنان دوا و تجهیزات به اندازه کافی تهیه شود.

براساس گفته‌های نامزدوزیر صحت عامه، سکتور خصوصی و دولتی روی بلند بردن ظرفیت تست نیز کار می‌کنند تا امکان تشخیص بیماری در هر ولایت از جمله در بامیان فراهم شود که این کار از ضیاع وقت و ارسال نمونه‌های مشکوک به کابل جلوگیری خواهد کرد.

احتمال از آغاز موج دوم کرونا هم‌زمان با سرد شدن هوا در مناطق مرکزی و سردسیر کشور، سبب نگرانی در میان باشنده‌گان این مناطق شده است.

بر بنیاد معلومات سازمان صحی جهان، هرچند هوای گرم نیز از مصاب شدن به کرونا جلوگیری نمی‌کند؛ اما چون این بیماری از خانواده‌ی بیماری‌های تنفسی است، با آغاز فصل زمستان و سرد شدن هوا، شدت آن بیش‌تر خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا